NATO’dan Türkiye’yi kızdıracak İsveç açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kur'an yakma provokasyonuna ilişkin "İfade özgürlüğü, İsveç ve NATO ülkelerinde çok önemli bir değer. Dolayısıyla bu tür hareketler otomatik olarak suç kapsamına giremiyor.” dedi.

featured

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockhom Büyükelçiliği yakınında Kuran yakma provokasyonu yaptı. Kalabalık polis korumasında gerçekleştiren Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

Konuya ilişkin İsveç’ten gelen ‘ifade özgürlüğü’ mesajlarına Ankara’dan peş peşe tepkiler gelmiş, provokasyon iki ülke arasında krizin kapısını aralamıştı.

Tartışma devam ederken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den de benzer bir açıklama geldi.

Stoltenberg, “İfade özgürlüğü, İsveç ve NATO ülkelerinde çok önemli bir değer. Dolayısıyla bu tür hareketler otomatik olarak suç kapsamına giremiyor” ifadelerini kullandı.

Jens Stoltenberg, şöyle dedi: “İsveç hükümeti bu eylemi kınadı. Sayın Erdoğan, bu eylem yüzünden İsveç’in üyeliğine engel olmamalı. İsveç ve Finlandiya ile yakın temas içindeyim. Süreç bu kadar ilerlemişken bir hata yapılmamalı, üyelik veto edilmemeli. Türkiye ve Macaristan’dan rica ediyorum, lütfen İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul edin”

NATO’dan Türkiye’yi kızdıracak İsveç açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Makedonya ismi suc kapsamina(!?) girdigi icin, sucun düzeltilip Kuzey-Makedonya oluncaya kadar gecen onca sene o büzük sesini cikarmadigina tüm dünya tanik olmustu.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!