Nejat Eslen: ‘OHAL’ raporu bana Foreign Policy’deki analizi hatırlattı

featured

‘Japon bankasının yayımladığı rapora göre Türkiye seçim öncesi Olağanüstü Hal (OHAL) durumuna geçebilir ve seçimler bu şartlarda yapılabilir. Bu rapor bana CFR’de önemli bir yorumcu olan Steven Cook’un Foreign Policy’de çıkan analizini hatırlattı.’

Japon bankası Nomura, geçen günlerde hazırladığı raporda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin beş aşamalı bir planı yürüttüğünü; ilk üç adımın hayata geçirildiğini ileri sürmüş, son iki adımın ise ‘dış politika vakası’ ve OHAL’ olarak sıralamıştı.

Söz konusu OHAL iddialarına ilişkin konuşan Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Türkiye’nin çok kritik bir süreçten geçtiğini söyledi. 

Cumhuriyet’in haberine göre “insanların nasıl bağışıklık sistemleri zayıflarsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yani iç cephenin bağışıklık sisteminin de zayıflamış durumda olduğunu” vurgulayan Eslen, dolar ve euronun yükselişinin, bu durumun göstergeleri olduğunu söyledi. 

Eslen, şu ifadeleri kullandı:

“Erken seçim durumu da gündemdeyken, Tayyip Erdoğan’dan sonra Türkiye’yi kimin yöneteceği, hem Türkiye içinde hem de yabancı devletler tarafından raporlanıyor ve konuşuluyor. Japon bankasının yayımladığı rapora göre Türkiye seçim öncesi Olağanüstü Hal (OHAL) durumuna geçebilir ve seçimler bu şartlarda yapılabilir. Tabii ki bu Türkiye için pek de olumlu bir haber değil. Bu rapor bana CFR’de önemli bir yorumcu olan Steven Cook’un Foreign Policy’de ‘Erdoğan Türkiye’ye liderlik edemeyecek kadar hasta olabilir!’ başlığı ile çıkan analizini hatırlattı. Orada da Türkiye’de sıkıntılı yönetim şartlarında ve Erdoğan sonrası dönemde Hulusi Akar’ın Türkiye’nin başına geçebileceği ifade edilmişti. Japonların raporu ile Steven Cook’un söyledikleri hemen hemen aynı noktaya çıkıyor. “

‘ABD JAPONYA’YA SÖYLETEBİLİR’

Japon bankasının bütün dünya ülkeleri ile ilgili raporlar yayımladığını belirten Eslen, “Ancak şöyle de bir gerçek var; ABD çeşitli durumlarda doğrudan söylemek istemediği konuları Japonlara söyletebilir. Japonya 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD tarafından işgal edilmiştir. Anayasası ABD tarafından yazılmıştır. Japonya’nın ABD’ye olan bağlılığı hâlâ devam etmektedir” dedi.

‘UZLAŞMA DA OLABİLİR’

Eslen, son olarak Türkiye’nin önünde zorlu bir süreç olduğunu belirterek, “Bu süreç, dış güçlerin Erdoğan sonrası yönetim için kendi tercihlerini dayatabileceklerini düşünmemizi gerektiriyor. Hatta belki de Türkiye’yi, yönlendirmek isteyenler ve yönetenler arasından bir uzlaşma da olabilir” diye konuştu.

Nejat Eslen: ‘OHAL’ raporu bana Foreign Policy’deki analizi hatırlattı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    Dis gucler demeyi birakin artik. Her zaman vardi ve olacak. Sen kotu yonetilen bir ulkeysen, her zaman tepene binecekler.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!