ÖDP ismini değiştirdi! İşte yeni ismi

ÖDP Ankara'da gerçekleşen 8. Olağanüstü Kongresi'nde 12 maddelik manifestonun okunmasının ardından isim değişikliği önerisi sunuldu. Partinin yeni isminin 'Sol Parti' olmasına karar verildi

ÖDP ismini değiştirdi! İşte yeni ismi

Ufuk Uras gibi Türkiye solunun anti emperyalist geleneğinin dışında birini başkan seçerek daha ilk yıllarında hayal kırıklığı yaratan parti bir türlü belini doğrultamadı.

2016 yılında yapılan 8. Olağan Kongre’de Eş Başkanlık değiştirilerek yerine 5 kişilik Başkanlar Kurulu getirilmişti. Başkanlar Kurulu sözcüleri Alper Taş, Önder İşleyen, Pelin Bektaş, Çiçek Çatalkaya ve Sema Yazan Özçetin olmuştu.

En son “Başkanlar Kurulu” sözcülerinden ve eski Genel Başkanlardan Alper Taş’ın CHP’den İstanbul Beyoğlu Belediye Başkan Adayı gösterilmesi partinin savrulduğu yer açısından bardağı taşıran son damla olarak tartışmalara neden olmuştu.

Bütün bu tartışmalardan sonra ÖDP 22 Aralık 2019 Pazar günü olağanüstü genel kurul kararı almıştı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi 8. Olağanüstü Kongresi Ankara İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu’nda gerçekleşti. Kongrenin gündemi isim değişikliği.

Birgün’ün haberine göre ÖDP’nin isim değişikliği önergesi sunuldu. Partinin yeni isminin ‘Sol Parti’ olması önerildi.

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen, isim değişikliği önergesine dair yaptığı konuşmada, “Biz sadece bir isim değişikliği için yola çıkmıyoruz, biz düzen değişikliği için yola çıkıyoruz. Yeni bir devrimci yürüyüşü başlatıyoruz” dedi.

ÖDP’nin ismini ‘Sol Parti’ olarak değiştirmesi konferans delegeleri tarafından kabul edildi.

Parti isminin kabul edilmesinin ardından kongreye ara verildi.

ÖDP 8. Olağanüstü Kongresi, verilen aranın ardından devam ediyor. Konferans delegeleri tarafından kabul edilen partinin isim değişikliği önergesi kongre delegelerinin oylarına sunulacak.

Delegeler kabul etti, ÖDP’nin ismi değişti, Sol Parti oldu İşte Sol Parti’nin logosu