Önemli iddia: Albayrak'ın istifasının ardından 'Binali Yıldırım'a ekonomi görevi

Eski Başbakan Binali Yıldırım'ın Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'na getirilebileceği iddia edildi.

Önemli iddia: Albayrak'ın istifasının ardından 'Binali Yıldırım'a ekonomi görevi

VERYANSIN TV

Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının üzerinden 18 saat geçmesine rağmen ne ana akım medya tek satır haber ne de hükümetten bir açıklama geldi. Türkiye ise istifa olayının perde arkasını ve bundan sonra yaşanacaklarla ilgili gelişmeler için gözünü yabancı basına çevirdi. 

Reuters'a konuşan AKP'den üst düzey bir yetkili, Berat Albayrak'ın istifasının ardından ekonomi yönetiminin yeniden yapılandırılacağı bir kabine değişikliğinin ele alınabileceğini belirterek, "İstifa konusunda evet veya hayır demeden adım atılamaz. Kabine değişikliği yarı yarıya olabilir. Binali Yıldırım cumhurbaşkanı yardımcılığına getirelebilir. Albayrak'ın istifa şekli cumhurbaşkanına zarar verdi. Geçen hafta dolar bu kadar yükseldi. Bu niyeydi de bugün dolar %3.5-4 düştü bunu iyi görmek lazım" dedi.

Üst düzey bir yetkili ekonomiden sorumlu bir cumhurbaşkanı yardımcılığı makamı kurulabileceğini belirterek, "Şimdi Albayrak geri dönmezse, ki kolay değil bu saatten sonra, yeni bir yapılanma olabilir. Bu yönde bazı çalışmalar da var. Daha önce kabinede görev yapmış bazı isimler bile gündeme geliyor. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı düşüncesi var, ekonomiden sorumlu olacak şekilde" dedi.

KISIKLI'DA ZİRVE İDDİASI

Bloomberg'den de dikkat çeken bir iddia geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Kısıklı’da dün gece sürpriz bir zirve gerçekleştiği öne sürüldü.

Habere göre, Erdoğan, yeni Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal ve eski Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bir araya geldi. Görüşmede para politikası tartışıldı.

Canikli, Ağbal ve Cumhurbaşkanlığı ofislerinden habere dair yorum gelmezken; Bloomberg, görüşmenin Albayrak’ın istifasının birkaç saat sonrasında yapılmasına dikkat çekti.