Ortak devriyeye ilişkin ABD’den ilk açıklama

ABD öncülüğündeki sözde IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, bugün yapılan ortak devriyeye ilişkin, ‘Müttefiklerimiz, YPG unsurlarının gönüllü olarak terk ettiği yerlerdeki YPG mevzilerinin ve bölgelerinin ortadan kaldırılmasına birinci elden tanıklık etmiştir’ iddiasında bulundu.

Ortak devriyeye ilişkin ABD’den ilk açıklama

Amerikalı Albay Caggins, Türkiye ile ABD’nin icra ettiği ortak devriye göreviyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Amerikan ve Türk askerleri, Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenlik mekanizması içinde ortak devriye görevi icra etmiştir. Müttefiklerimiz, YPG unsurlarının gönüllü olarak terk ettiği yerlerdeki YPG mevzilerinin ve bölgelerinin ortadan kaldırılmasına birinci elden tanıklık etmiştir” ifadelerini kullandı.

Amerikan oyalaması… Fırat’ın doğusuna 2 saatlik devriye!

PKK/YPG unsurlarının “gönüllü olarak” bazı bölgeleri nasıl ve ne zaman terk ettiğine ilişkin detaya girmeyen Caggins, “Bugünkü devriye görevi, Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerine cevap verme amacımıza olan bağlılığımızı göstermektedir” dedi.

PKK/YPG’YE DESTEĞE DEVAM MESAJI

Caggins ayrıca, bu süreçte Koalisyon’un ve (PKK/YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu) SDG’nin “IŞİD’i tamamen ortadan kaldırılmasına odaklanmaya” devam edeceğini kaydetti.

MSB’DEN ORTAK DEVRİYE AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili açıklamasında, Suriye’nin kuzeyinde Güvenli Bölgenin tesisinin takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla, havadan ve karadan ortak devriyelere gelecek günlerde de devam edileceğini bildirmişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 5-7 Ağustos’ta ABD heyetiyle varılan mutabakat çerçevesinde, Güvenli Bölgenin tesisine, belirlenen takvim çerçevesinde planlandığı gibi devam edildiği belirtilmişti.