SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi hayal dünyasındaki 'ASRİKA'nın savunma sistemini açıkladı

"Gelecek olan Mehdi için ortam hazırlamalıyız" sözleriyle gündem olan eski Cumhurbaşkanlığı danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ASSAM, 4. İslâm Birliği Kongresi’ni ‘ASRİKA (Asya-Afrika) Konfederasyonu Savunma Sistemi’ temasıyla gerçekleştirdi.

SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi hayal dünyasındaki 'ASRİKA'nın savunma sistemini açıkladı
SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi hayal dünyasındaki 'ASRİKA'nın savunma sistemini açıkladı

VERYANSIN TV

2011 yılında Adnan Tanrıverdi tarafından kurulan “Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği” (ASSAM), 2017 yılından bu yana her yıl "Uluslararası ASSAM İslâm Birliği Kongreleri" düzenliyor. 

“İslam ülkelerinin birliği” amacıyla düzenlendiği belirtilen kongrelerde “İslam Ülkeleri Konfederasyonu”nun kurulması kararı alınmış, üstelik bir anayasa taslağı hazırlanmıştı. Hafta sonu telekonferans yöntemiyle yapılan 4. Kongre ise “ASRİKA (Asya-Afrika) Konfederasyonu Savunma Sistemi” temasıyla gerçekleştirildi. 

ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Tanrıverdi, kongrenin amacını şöyle açıkladı: "Konfederasyon merkezinden yürütülecek ortak savunma sistemi ile konfederasyona bağlı dokuz federal bölge ve bu federal bölgelere bağlı milli devletlerde kurulacak mutasavver savunma sisteminin usul ve esaslarının tespitidir.” 

2023 HEDEFİ

Önceki kongrelerde alınan kararları hatırlatan Tanrıverdi, sonraki yıllarda düzenlenecek kongrelere dair ise şu bilgileri verdi: 

“4. Uluslararası İslam Birliği Kongremizden sonra takip eden her yıl; müşterek dış politika, müşterek adalet sistemi, ortak asayiş ve güvenlik konularını sıra ile işleyerek 2023 yılı sonunda İslam ülkelerini bir irade altında toplayacak bir modeli ortaya koymayı hedeflemekteyiz." 

ORGANİZASYON ŞEMASINI SUNDU

Tanrıverdi, kongreye "ASRİKA İslam Devletleri Birliği Savunma Organizasyonu" başlıklı bir bildiri sundu. 


Detaylı bir organizasyon şeması sunan Tanrıverdi'nin bildirisine göre, “İslam Ülkeleri Konfederasyonu başkanına bağlı bir Güvenlik Konseyi” öngörülüyor.

Kongrede sunulan bildirilerden diğer bazıları ise şöyle: “İslam Birliği için Savunma İşbirliği'nin Temelleri ve İlkeleri”, “Savunma Harcamaları, Ekonomik Büyüme ve İstikrarlı bir İslam Dünyası”, “ASRİKA Konfederasyonu için İdeal Bir Savunma Örgütü Modeli- ASRİKA Ani Müdahale Kuvvetleri", “İslam Devletleri Arasında Özel Kuvvetler Standardı ve İşbirliği.”

PANDEMİ SEKÜLERİZME DARBE VURMUŞ

Kongrenin destekçilerinden Üsküdar Üniversitesi kurucusu ve Yönetim Kurulu Üst Kurulu Başkanı Nevzat Tarhan ise sekülerizmi hedef aldı. Tarhan, “Pandemi sekülerizme darbe vurdu. Küresel olarak manevi sorgulama var” dedi, bu görüşüne dayanak olarak insanlardaki ölüm korkusunu ileri sürdü. Tarhan, “Sekülerizmin popüler olduğu dünyada ölüm ve ahiret düşüncelerini harekete geçirmemiz lazım” ifadelerini kullandı. 
ASSAM Başkan Yardımcısı ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Vekili Mehmet Zelka ise “Bir ülkenin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü, kaynaklarını muhafazasının yegâne yolu sulhu sağlayacak, düşmanı caydıracak bir askeri güce, güvenlik yapısına sahip olmasıdır. Bunu tek başına başarması zordur” ifadelerini kullandı. 

Daha önce irticai faaliyetleri nedeniyle ordudan atılan Tarhan, yıllarca FETÖ'nün Samanyolu televizyonunda program yapmıştı.

KÜTAHYA ÜNİVERSİTESİ REKÖRÜ ŞAŞIRTMADI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, kongrenin açılışında bir konuşma gerçekleştirdi.
Dumlupınar Üniversitesinin desteklediği kongrede Rektör Kazım Uysal, Adnan Tanrıverdi'ye teşekkür etti.
Kongrenin oturumlarında moderatörlük görevlerinden birini Dumlupınar Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Atilla Batur üstendi. Batur’un yönettiği oturumda Bosna-Hersek, Çad, Irak, Mısır ve Türkiye’den akademisyenler askeri üsler, savunma politikaları ve jeopolitik konularında bildirilerini sundu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde geçtiğimiz aylarda düzenlenen 4. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı, TÜGVA, TÜRGEV, İlim Yayma Cemiyeti ile tarikat ve cemaat bağlantılı olduğu belirtilen Hayrat Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı gibi kuruluşlar yer aldı, bilimsellik hedef alınarak evrimin yalan olduğu savunulmuştu.

NEDİR BU ASRİKA?

Geçen sene 19-20 Aralık 2019 tarihlerinde, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği (ASSAM) tarafından ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi konulu 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi İstanbul’da toplanmştı.

Kongre, ASSAM’ın organizasyonu, Üsküdar ve Dumlupınar Üniversitelerinin iştiraki; THY, MKEK, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, Bursa Büyükşehir, Bahçelievler, Beyoğlu, Esenler, Sancaktepe ve Sultangazi ilçe Belediyelerinin desteği ile gerçekleşmişti.

O dönem  Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi olan ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Tanrıverdi tarafından yapılan açılış konuşmasında, kongrenin toplanış amacının “İslâm Ülkelerinin ortak bir irade altında toplanması için gerekli müesseseler ve müesseselerin olması gereken mevzuatını tespit ederek karar vericilere bir model sunmaktır” şeklinde açıklanmıştı.

Birinci kongre sonucunda yayınlanan deklarasyonda; “Müslüman Milletlerin refahı, kurdukları devletlerin güvenlik ve bekası, dünyada barışın tesisi ve idamesi, adaletin hâkimiyeti ve İslâm Dünyasının süper güç olarak tarih sahnesine yeniden çıkabilmesi için ASYA-AFRİKA “ASRİKA” Coğrafyasını mihver kabul eden İSLÂM ÜLKELERİNİN bir irade altında toplanmasının gerektiğini ve bunun için de İSLÂM ÜLKELERİNİN KABİNELERİNDE İSLÂM BİRLİĞİ BAKANLIKLARININ İHDAS edilmesinin ve acilen daimi faaliyet gösterecek ‘İSLÂM ÜLKELERİ TEMSİLCİLER MECLİSİ’nin kurulmasının gerekliliği” dile getirilmiştir.”

 Hazırlanan taslakta şu ifadeler yer almıştı:

 “Bahsi geçen Anayasa modeline göre;

‘Devletin adı ve şekli: ASRİKA ( Asya-Afrika) İslam Devletler Birliğidir. ASRİKA İslam Devletler Birliği Konfederal Cumhuriyettir.

ASRİKA İslam Devletler Birliği, kuvvetler ayrılığı sistemi uygulanır ve başkanlık sistemi ile yönetilir.

Başkenti İstanbul, resmi dili Arapçadır.’”

'MEHDİ GELECEK' DEMİŞTİ

Geçen yıl İslam Birliği konusunda yaptığı açıklamalarla gündem olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski askeri danışmanı Tanrıverdi, “İslam Birliği olacak mı, olacak” dedikten sonra şöyle devam etmişti:
“Nasıl olacak, ne zaman olacak? Mehdi Hazretleri geldiği zaman olacak? Mehdi Hazretleri ne zaman gelecek, Allah-ü Teala bilir. Peki bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM bunu yapıyor.”