Saray’dan ‘tövbe’ çağrısı… Cemil Çiçek: Muhasebe yapmamız lazım

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, "Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart" dedi.

featured
service

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat’a açıklamalarda bulundu. Çiçek, “Geçmişten ders çıkaralım… Ramazanda midemizle tuttuğumuz orucu, biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart” dedi.

Donat’ın aktardığına göre Çiçek şu ifadeleri kullandı:

“2’nci Meşrutiyet’in ilanından sonra seçime gidiliyor… İki parti var… İttihat ve Terakki… Hürriyet ve İtilaf.  Bu iki partinin etkileri, bugün hâlâ görülüyor. Şiddet… Dehşet… Yabancı (İngiltere) ile işbirliği… Biri diğerine, ‘Gerici’ diyor… Öteki, ‘Dinsiz, imansız, mason’ diye cevap veriyor. İki partide siyaset yapanlar böyle tartışırken, Balkanlar da kaynıyor… Savaş çıkıyor… Sonuçta, bu coğrafya elde kalmıyor… Tarihin en büyük zulmü ve göçü yaşanıyor. Geçmişten ders çıkaralım… Ramazanda midemizle tuttuğumuz orucu, biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var.  Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart. Aksi takdirde, hiçbir tartışma demokrasiye kalite getirmez. Artık temiz bir üslupla tartışalım.”
“Neden böyle olduk?” sorusuna Çiçek şu yanıtını verdi:
“Siyaset yaparken tercih ettiğimiz yol ve yöntem yanlış da ondan. Siyaset, belli kısa dönemler hariç, hep sorunu konuşuyor… Sürekli sorun konuşulacaksa, partilere ihtiyaç yok ki… Siyaset kurumuna düşen çözümü konuşmaktır… Pozitif politika budur… Biz bunu yapamıyoruz.”

Saray’dan ‘tövbe’ çağrısı… Cemil Çiçek: Muhasebe yapmamız lazım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 5 gün önce

    Ankara’da aylardır manyetik dalgalarla yapılan yayında galiz küfürler duymaktan bıktık!!! Orucu ağzımızla da yapmamız gerektiği doğru Cemil ÇİÇEK’in eski milletvekili arkadaşınada bu yayınlarla ağır ithamlar yapılmaktadır.

    Cevapla
  2. 4 gün önce

    ya birak, akp ne zaman sakata gelse hemen beliyorsun boyle empatik soslu gorunumlu olarak. Sen ne yaptin da siyasi hayatin boyunca da neye konusuyorsun. En son pkk icin sri lanka modeli falan diyordun 15 sene once, dakkasinda gidip acilim yaptiniz. Gec bu isleri Cemil efendi, onlardan bir farkin olsa onlarin arasinda bu kadar oturmazsin, halen de oturmaya devam etmezsin. Bu adam ve benzerleri akpnin gaz vanalaridir. Boyle cikarlar, ortaliga yellenirler. Begenen cigerlerini doldursun.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!