Soylu’dan ‘Boğaziçi’ açıklaması: Türkiye ayağa kalksa da…

featured

İçişleri Bakanı Soylu Boğaziçi Üniversitesindeki gözaltılara ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde gözaltına alınan 108 kişiden 79’unun DHKP/C, TKP-ML dahil olmak üzere terör örgütü üyesi olduğunu belirtti.

Bakan Soylu, Haber Global’de yayınlanan “Az Önce Konuştum” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Görevinin ülke içindeki huzurun, güvenin tesis edilmesini sağlayabilmek olduğunu, bunun istikrarlı bir Türkiye’de yapılabileceğini belirten Soylu, “Bunun için bizim takip ettiğimiz meseleler var ve biz bunları Türkiye ile paylaşmalıyız? DEAŞ’ın şu an kendi gündeminin ne olduğunu biliyor musunuz? Ama ben biliyorum. PKK’nın ne yaptığını, örneğin Cemil Bayık’ın 3 gün önce HDP’ye talimat verdiğini biliyor musunuz? Ama ben bunu takip etmek, bilmek ve vatandaşı uyarmak zorundayım. ‘Gerillaya çok yük getiriyorsun. Sahaya girin ve gerillanın yükünü alın, eylemlere başlayın.’ diyor. Kime söylüyor HDP’ye. Cezaevlerine talimat veriyor.” diye konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) de iletişim arabası gibi bir şey olduğunu, Türkiye’de yapamadığını yurt dışında yapmaya çalıştığını dile getiren Soylu, FETÖ’nün hem bir istihbarat hem de terör örgütü olduğunu söyledi.

Gezi olaylarına da değinen Soylu, “Gezi olayları dahil olmak üzere, bu kadar kaynak nereden geldi? Bir tek soru. Bu kaynağın nereden geldiği belli. Kavala’nın oluşturduğu bir sistemle beraber. Biz bunu anlatmayacak mıyız? Bunun bir siyaseti yok mu?” dedi.

‘101’i BOĞAZİÇİ İLE ALAKALI DEĞİL’

Bakan Soylu, Boğaziçi Üniversitesindeki gösterilere değinerek, “Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde gözaltına alınanlardan 108’inin 101’i Boğaziçi ile alakalı değil, 79’u DHKP/C, TKP-ML dahil olmak üzere terör örgütü üyesi. Peki ben bu doğru bilgiyi vermeyecek miyim? Kim anlatacak vatandaşa bunu.” ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlk kez dün müdahaleli şiddet ve gözaltı sayısı arttı. Öyle bir resim çıktı ki ortaya sniperlar, terörle mücadele timleri üniversite kampüsünde. Bu noktaya getirecek bir üniversite kampüsü içinde ne oldu?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Bahsettiğin kadar değil, neticede polisin silahı bu sniper dediğin. Burası bir üniversite. Burada bir rektörün nasıl seçilebileceği kanunlarımızda belli. Bir önceki seçimlerde üniversitemizin öğrencileri mi seçiyordu? Hayır. Kimler seçiyordu, üniversitenin öğretim üyeleri. Bu da bana göre çok yanlış bir sistem olduğu için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin de ortaya koyduğu irade ile değişti. Dün de öğrenciler seçme konusunda yetkinlik sahibi değildi, bugün de yetkinlik sahibi değil. Bir tek öğretim üyeleri yetkinlik sahibiydi, onun akademiyi hangi noktaya getirdiği apaçık ortada. 

Şimdi diyor ki ‘Siz kayyum rektör atadınız.’ Bu, faşist bir yaklaşım, doğru bir yaklaşım değil. Kendi rektörünüzle ilgili böyle bir tavır ortaya koymanız doğru değil. Bu siyasi bir yaklaşım. Üniversitenin kendi içini kucaklayacak bir yaklaşım değildir.”

‘LGBT’Yİ İDEOLOJİK GRUPLARLA BERABER ÜNİVERSİTENİN GÖBEĞİNE OTURTMUŞLAR’

LGBT’nin Türkiye’nin hiçbir değeri ile örtüşmediğini ifade eden Soylu, “Tamamen Batı’nın Türkiye’ye pazarladığı, sunduğu… Bizim geçmişimizde böyle bir şey var da biz bilmiyor muyuz? Ama Batı’da var. Batı, uzun zamandan beri bunu ortaya koyuyor. Getirmişler birtakım ideolojik gruplarla beraber üniversitenin göbeğine oturtmuşlar ve bloke ediyorlar üniversiteyi. ” diye konuştu.

Soylu, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin, “Utanarak söylüyorum senin Kabe-i Muazzama ile ne işin var? Bu soruyu birisi sormuyor. O çocuk, onları yapanların annesi, babası, ailesi yok mu? Bu ülkede her gün 5 vakit ezan okunuyor kulaklarımıza. Ne oldu saygı kelimeleri? Ne oldu demokrasi kelimeleri? Ne oldu çoğulculuk kelimeleri? Hani hürriyet? İnsanların inandıklarına bu kadar taammüden kışkırtmak için tahrik etmek için üzerine gidilebilir mi? Doğru mu?” değerlendirmesinde bulundu.

‘BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ AYAĞA KALKSA DA MÜSAADE ETMEM’

Boğaziçi Üniversitesinin giriş kapısının ilk gün kırıldığını anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun adı vandallıktır. Şunu ifade etmek istiyorum. Bu doğru bir talep mi, doğru bir istek mi? Biz buna sessiz mi kalalım? Ne yapacaklar bu öğrenciler? Rektörün odasına girecekler, rektörün odasını işgal edecekler. Ben İçişleri Bakanı’yken buna müsaade etmem. Boğaziçi Üniversitesi ayağa kalksa da müsaade etmem, Türkiye ayağa kalksa da müsaade etmem. Orada gidecek üniversitenin rektörünün odasına girecek, odayı işgal edecek. İşgalci olmak için mi, terör örgütlerinin oradaki manipülasyonuna alet olmak için mi öğrenci oldun?”

Boğaziçi Üniversitesindeki gösterilere CHP’nin yaklaşımını da eleştiren Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“CHP milletvekillerinin bu işin içinde ne işi var? Birisi söylesin. Desin ki CHP milletvekillerinin bu işin içinde şusu var diye. Siyaseti göbeğine kadar sokacaksınız işin içine her türlü, oradaki çocukları, öğrencileri tahrik edeceksiniz, oradaki bir azınlıkla üniversitenin huzurunu bozacaksınız. Biz de buna müsaade edeceğiz. Biz, huzurunu bozdurmayız.

Göreceksiniz bunlar bittikten sonra çok güzel bir yol olacak Boğaziçi Üniversitesinde. Boğaziçi Üniversitesi gerek nitelik gerek nicelik gerek akademik yapı gerek kadro gerek öğrencilerin uluslararası başarıları olarak gerek doktora dahil olmak üzere birçok kriter açısından bu aşağı eğilimi sona erecek, tekrar Türkiye’nin en güzel üniversitelerinden biri olacak.” 

‘KISITLAYICI BİR ANLAYIŞI ORTAYA KOYMAK DOĞRU DEĞİL’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesinin devlet üniversiteleri içindeki en parlak üniversite olduğunu, Türkiye’nin en zeki çocuklarının bu üniversitede yer aldığını ifade ederek, “21. yüzyılda yaşıyoruz. Bu kadar kısıtlayıcı bir soru var mı? ‘Boğaziçi Üniversitesindekinin, Boğaziçi Üniversitesinden olması lazım.’ Bu kapalılığın anlamı nedir? Kısıtlayıcı bir anlayışı ortaya koymak ve buradan yol olmak doğru değil.” dedi.

“Türkiye’deki rektör atamaları size demokratik geliyor mu?” sorusuna Soylu, şu karşılığı verdi:

“Demokrasi, ülkenin siyasal tercihlerinin, özgürlüklerinin belirlenmesinde bir etmendir. Burayı yönetirken siz neye bakıyorsunuz, verimliliğe, karlılığa, çalışanların performansına, üretime, rekabete, piyasada ayakta kalmaya… Bunlar öğrenci yetiştiriyorlar. Biz buna bakacağız. Bunu en iyi kim yapıyorsa, elini öpeceğiz yola devam diyeceğiz.”

Burada bir problem olursa devletin kurallarının her yerde işlediği gibi burada da işleyeceğini ifade eden Soylu, “Üniversitede bu kuralın nasıl işleyeceği belli. Ama burasını kilitlemişler. Burasını ideolojik bir merkez haline getirmek istiyor bir azınlık. Biz de buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

‘BİR SİYASİ PARTİNİN REKLAM AJANSI, BURADA ÇOCUKLARI KULLANIYOR’

Boğaziçi Üniversitesindeki gösteriler sırasında yaşanan “aşağı bak” konusuna ilişkin soru üzerine Soylu, şu yanıtı verdi:

“Bir siyasi partinin reklam ajansı, burada çocukları kullanıyor. Bir siyasi partinin reklam ajansı acaba bu meseleden o siyasi partinin, yani CHP’nin, şu anda içinde bulunduğu durumu ‘Acaba başka bir yere evirebilir miyim?’ diye Boğaziçi Üniversitesine dikkati çekip, kendi içinde karşı karşıya kaldığı olayı kamuoyunun gündeminden uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu kadar basit. Mebusların orada olmasının sebebi bu. Bunun ötesinde başka bir şey söz konusu değil.”

Emniyet Genel Müdürlüğünün bu konuyla ilgili açıklamayı ortaya koyduğunu aktaran Soylu, “Tamamen marjinal kesimlerin esiri olmuş yerlerde, bunu sosyal medya üzerinden yayarak gerçekleştirmeye çalışıyorlar.” dedi. 

“Burada bir orantısız şiddet olduğunu düşünmüyor musunuz?” sorusu üzerine Soylu, “Toplumsal bir olay bu. Polisin tavrı yanlış mı doğru mu? Polisin tavrı yanlış, doğru biz onu değerlendiririz. Ama onun kendi görevini yaptığı, uyardığı, uyardıktan sonra bu işlerin böyle yürüdüğünü hepimiz biliyoruz. Dün de defalarca uyarıldı. Oradaki o meseleyi tutturamadı ajans, şimdi buradaki başka bir meseleyi tutturmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada kendisine yönelik hakaret içerikli paylaşımları hatırlatılan Soylu, kendilerinin terör örgütleriyle mücadele ettiklerini, FETÖ’nün “şeytani bir örgüt” olduğunu ve onunla da mücadeleyi sürdürdüklerini anlatarak, “15 Temmuz’u yapanlar sizi rahat bırakırlar mı? FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı, sizi rahat bırakmazlar. Ancak ayakta sağlam durursanız rahat olursunuz bu kadar basit.” diye konuştu.

’15 TEMMUZ’U SADECE FETÖ YAPMADI’

“15 Temmuz’u FETÖ yapmadı ne demek?” sorusu üzerine Soylu, “FETÖ mü yaptı sadece diyorum. 24 saat içinde çıktım söyledim. ‘Nerede duruyor Feto?’ dedim. (Amerika’da) Bitti. Beş bilinmeyenli bir denklem değil, yüksek matematik bilmeye gerek yok.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra AK Parti’nin ya da Devlet Bahçeli’den sonra MHP’nin başına geçeceği yönündeki söylemlerin hatırlatılması üzerine, görevleri ya da liderlerin kendilerine yüklediği sorumluluklar nedeniyle insanların zaman zaman öne çıkabileceklerini söyledi. 

Bu dönem kendilerinin de terörle başarılı şekilde mücadele ettiklerini anlatan Soylu, “Biz başarılı olduğumuzu söylüyoruz. Takdir milletimizin tabii. Orada da ukalalık yapmayalım. Bu süreçte milletiyle istihbarat birimleriyle polisiyle jandarmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleriyle hakikaten Ulaştırma Bakanlığıyla sadece terörle mücadele etmiyoruz, terörizmle de mücadele ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığıyla Milli Eğitim Bakanlığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla topyekun bir mücadele veriyoruz. Bir taraftan teröristle mücadele ediyoruz, bir taraftan da Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu kalkındırmaya, makası kapatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

AFAD’ın da bakanlığının sorumluluğunda olduğunu hatırlatan Soylu, “Bu vesileyle İzmirli hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ölenlere de Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Hem bakan yardımcımız hem valimizle sabahtan itibaren sürekli diyalog içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Kişi öne çıkmışsa “fitne üretileceğini” dile getiren Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Liderinizle aranızı bozmak için ellerinden gelen gayreti yapıyorlar. Bunlar hep bildiğimiz numaralardır. Buna yönelik farklı saldırılara maruz kalırsınız. Bu hep olagelen işlerdir. Ben de Amerika’yla ilgili laf söylemekten çekinmiyorum. Eskiden fıs fıs yapılırdı belki yine yapanlar vardır bilmem ama ben söylerim. Onun için sevenimiz de çok. Sevenimiz derken ironi yaparak söylüyorum. Bu konuda açığımızı yakalamak isteyen insanlar çok.” 

‘BUGÜNÜ AŞABİLİRSEK TÜRKİYE YARINLARA GİDER’

Çocukluğundan beri siyasetin içinde büyüdüğünü, yakın tarihi de iyi okumuş birisi olduğunu anlatan Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayım. Türkiye’nin bugün nereye gitmeye çalıştığını görüyorum, Türkiye’nin ondan sonra nereye gidebileceğini de görüyorum. Benim için yarın önemli değil. Benim için bugün önemli. Niçin? Bugünü aşabilirsek Türkiye yarınlara gider. Onu kim götürürse götürsün, zerre kadar umurumda değil ama biz bugünü aşmalıyız. Biz bugün Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı meseleleri, kendi hikayesini tamamlatmalıyız. Bunu da ancak Tayyip Erdoğan ile yapabiliriz. Kolay değil 18 yıldır Türkiye’yi ayakta tutmak, birçok saldırılara karşı… Bunlar kolay meseleler değildir. Öyle uzaktan davulun sesi hoş gelir. Kendi partisini yönetemeyen, kendi 5 kişilik çalıştığı şirketi yönetemeyen insanlar sallayıp dururlar.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çocukluktan beri bir hayal olarak gördükleri Ayasofya’nın ibadete açılmasının kendileri için başka bir anlamı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Özgürlük, hürriyet, egemenlik, bütün bu anlamları var. Şimdi bütün bunların içerisinde bunu sağlayan bir Türkiye var. Ben de bu Türkiye’nin Allah’a milyonlarca defa şükürler olsun ki bunu gerçekleştiren kadrosunun içindeyim. Benim için bundan daha büyük şeref yok. Bu kadronun lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın da çalışma arkadaşıyım, yol arkadaşıyım. Benimle ne kadar çalışmak isterse yarın çalışmak istemeyebilir, iddiamı, düşüncelerimi, ülkemle ilgili fikirlerimi istediği anda emrine vermeye hazırım. Ama siyaseten aklımdan tek bir şey geçirmem bu bir. İkincisi Tayyip Erdoğan siyaseti bıraktığı andan itibaren de ondan sonra siyaset yapmam.”

‘AK PARTİ’DE BENİMLE EN ÇOK ÖRTÜŞEN KİŞİ, BERAT ALBAYRAK’TIR’

Bakan Süleyman Soylu, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile istifa ettikten sonra görüşmeye devam edip etmediklerinin sorulması üzerine, bu dönemi rahat geçirmesini istediği için kendisiyle görüşmediğini belirterek, “Siyasal zihni ve düşüncesi AK Parti’de benimle en çok örtüşen kişi, Berat Albayrak’tır.” dedi.

Ramazan ayı veya bayramlarda sınır karakollarına gitmesinin bazı kesimlerce “şov” olarak nitelendirilmesinin hatırlatılması üzerine Soylu, “Şu anda bizim kahramanlarımızın büyük bir bölümü 3, 4, 5 metre karın altında mücadele veriyor. Bu hafta kaç tane ine girdiğimizi biliyor musunuz? 1250 mağara. Kolay bir iş değildir bu.” ifadelerini kullandı.

Oraya fotoğraf çektirmeye gitmediğini vurgulayan Soylu, görev yapanlara moral vermeye, stratejinin doğru ilerleyip ilerlemediğine ve oradaki vatandaşa yansımalarına bakmaya gittiğini anlattı. Yer sofrasında oturmasına yönelik eleştirilere de tepki gösteren Soylu, “Yer sofrasında oturmamalıyım da hava sofrasında mı oturmalıydım? Öyle benim en az 10, 15 fotoğrafım var. Biz yer sofrasında oturarak büyüdük. Onu söyleyenler herhalde affedersiniz de sosyete çocukları.” dedi.

 Gittikleri bölgenin daha önce terör örgütünün üs bölgeleri olduğunun da altını çizen Soylu, oranın yıkılıp yerine yeni bir üs bölgesi yaptırdıklarını anlattı. Bakan Soylu, “Nişantaşı’nda kahvesini yudumlayacak, yudumlayana bir şey söylemiyorum da veya viskisini çekecek, bana öbür taraftan sallayacak. Cenab-ı Allah da görüyor, millet de görüyor. Ben görevimi yapıyorum.” diye konuştu.

HAYVANLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR

Bakan Süleyman Soylu, soru üzerine, hayvanlara karşı işlenen suçların önlenmesi için Doğa Çevre ve Hayvanları Koruma Müdürlüğünün kurulduğunu anlattı. 1041 polis merkezinde bu birimin oluşturulduğunu, 81 vilayette de şube müdürlüklerini kurduklarını belirten Soylu, HAYDİ uygulamasına da şu ana kadar 8 bin 843 ihbar aldıklarının altını çizdi. Soylu, “Bunların hemen hemen hepsine ulaştık. 897 olaya müdahale ettik. 864 kişiye de işlem yapıldı.” bilgisini verdi.

Sistemin Hayvan Hakları Yasası çıktıktan sonra da işlemeye devam edeceğini anlatan Soylu, “Bu konudaki hassasiyeti milletimizin çok yüksek. Onların hassasiyetiyle örtüşen bir kolluk birimi oluşturmanın memnuniyeti içerisindeyiz.” dedi.

Bakan Soylu, “Fındık” ve “Muazzam” adında iki kedisi, “Bulut” ve “Duman” adında da iki köpeği olduğunu söyledi.İlgili haberler için tıklayın: 

Kadıköy’de ‘Boğaziçi’ eylemlerine gözaltı

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Boğaziçi’ çağrısı

Ankara’daki ‘Boğaziçi’ eyleminde 69 gözaltı

AKP’li Kurtulmuş: Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni bir deney yapmaya çalışanlar olabilir

Soylu’dan ‘Boğaziçi’ açıklaması: Türkiye ayağa kalksa da…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 2 sene önce

  chp fetö mandacı sol lgbt türkiyeyi karıştırıyor amerika dügmeye bastı tc de darbe koşulları oluşmaya başladı

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  fetöden amerikada firarda olan emre uslu twiterde bogaz içinde yeni bir gezi isyanı başlamalı erdoganı devirmeliyiz diye tweet attı

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  GUGUK REFORMU yapıyoz.10 kişi bir teröristi almış arasına guguk reformunu tekme yumruk uyguluyor.10 yaşındaki çocukların karakol taşladığı açılım günlerinizide gördük.Seçimde aponun kardeşini trt ye çıkaranlarıda yakaladınızmı

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  fetöcü alçaklar 2 gündür isyan çagrısı yapıyorlar fetö chp pkk işbirligi içerisinde vatana ulus devlete karşı savaş ilan ettiler pkk chp ve amerikan köpegi fetö ülkede kaos yapacaklar

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Adam 15 temmuzu feto yapmadi dedi ustune basa basa. o kismi niye yazmadiniz. hooop sumenalti. sizdendr bi nane olmaz veryansin

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Kenar mahalle kabadayısı muhabbeti açıklamalar, gençlerimize de polislerimize de yazık oluyor böylelerinden emir aldıkları için…

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  FETÖ’nün “şeytani bir örgüt” olduğunu ve onunla da mücadeleyi sürdürdüklerini anlatarak, “15 Temmuz’u yapanlar sizi rahat bırakırlar mı? FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı, sizi rahat bırakmazlar. Ancak ayakta sağlam durursanız rahat olursunuz bu kadar basit.” diye konuştu.

  ctrl f basıp fetö yazarsan bulursun.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Okumadan…

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Sen kimsin ya ne demek tum turkiye ayaga kalksa… kimsin sen kim. Faşist

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  eee feto yapmadi diyo iste. yani bu cumlelerden baska bisey mi anlasiliyor. kim yapti oyleyse madem o yapmadida. ona isaret eden bir konusma bu. acaba sunu mu demek istedi diye niyet mi okucaz napicaz. okumadan ne okumadan

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  yazmislar pardon. geri aliyorum soyledigimi

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!