T24 mü Kılıçdaroğlu’na sansür uyguladı, CHP mi söyleşiden o açıklamayı kaldırdı?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun liberal yazarlarla buluşmasında dokunulmazlık konusunda günah çıkarması T24 internet sitesinde önce yayınlandı sonra ilgili bölüm silindi.

T24 mü Kılıçdaroğlu’na sansür uyguladı, CHP mi söyleşiden o açıklamayı kaldırdı?

ÖZEL HABER / VERYANSIN TV

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi, önceki gün T24 yazarları ve yöneticileriyle bir yemek yedi. T24 adlı internet haber sitesi bu buluşmayı haberleştirdi ve 20 Ocak’ın ilk saatlerinde Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının bir kısmını verdi.

Veryansın Tv, bu söyleşinin bir kısmını haberleştirdi. Haberimizde Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının anayasaya aykırı olduğunu biliyorduk. Ama Erdoğan’ın bu aykırılığı dinlemeyeceğini de biliyorduk, onun için biz de ‘Halka gidelim, halka anlatalım’ dedik.” sözleri de yer aldı.

T24’TEN KALKTI VERYANSIN TV’DE DURUYOR

Saatler sonra T24 sitesindeki söyleşiye tekrar girdiğimizde ise yayınlandığı saatlerde Kılıçdaroğlu’nun söylediği sözlerden oluşan bir paragrafın kaldırılmış olduğunu gördük.

T24 ilgili bölümü kaldırmış. Ancak T24’ün “sansürlediği” bölüm Veryansın TV’de hâlâ duruyor.

İlgili haber için TIKLAYIN

‘YAYINLANMAYACAKLAR’ BÖLÜMÜ

Veryansın Tv konunun ayrıntısını araştırdı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Kılıçdaroğlu ve ekibiyle yapılan yemekli sohbetin bir kısmı “off the record”, yani yayınlanmaması kaydı ile yapılan söyleşiydi. Bu bölüm de “yayınlanmayacaklar” kısmındaydı.

T24 O BÖLÜMÜ NASIL KALDIRDI

T24 yayınlanması istenmeyen bölümü söyleşiye koyunca, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun basın danışmanı Okan Konuralp T24 yönetimini aradı. Konuralp’in T24 yönetimine, söyleşide olan bölüm için “yayınlanmasın demiştik, ancak yayınlamışsınız” diyerek, bu bölümün söyleşiden kaldırılmasını talep etti.

Böylece söyleşinin o bölümü kaldırıldı. Ancak Sayın Konuralp, Veryansın TV’yi aramayı sanırız unuttu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KALDIRILAN KONUŞMASININ İLGİLİ KISMI

İşte CHP tarafından kaldırıldığı söylenen ilgili bölüm:

“’DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASINI HALKIN REDDETMESİNİ İSTEDİK’

‘Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının anayasaya aykırı olduğunu biliyorduk. Ama Erdoğan’ın bu aykırılığı dinlemeyeceğini de biliyorduk, onun için biz de ‘Halka gidelim, halka anlatalım’ dedik. Ancak yüzde 51 ile o oylamayı aldılar. Eğer son yerel seçimlerde gösterdiğimiz başarıyı gösterseydik o oylamayı kazanamazlardı. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda vatandaşların reddetmesi bize göre çok daha önemliydi, bu anlayışla hareket ettik.’

TOPLANTIYA KİMLER KATILMIŞTI

CHP ve T24 buluşmasına Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan ve Faik Öztrak, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Genel Başkan Danışmanı Okan Konuralp, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç da katılmıştı.

Kılıçdaroğlu; T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın ile T24 yazarları Hasan Cemal, Murat Belge, Yalçın Doğan, Aydın Engin, Fikret Bila, Şirin Payzın, Tayfun Atay, Soli Özel ve Murat Sabuncu’nun gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlamıştı.