Tek hedefi Türk Ordusu... Kim bu örgüt?

Türkiye’nin terör listesinde bulunan HTŞ’nin alan hakimiyetini artırmasının ardından daha da karmaşık hale gelen İdlib sahası son dönemde Türk Ordusu’nu hedef alan saldırılarla yeniden gündeme geldi. HTŞ’yi ılımlaştırma planının ardından devreye sokulan yeni örgütün adı ise ‘Ebu Bekir Sıddık’ın Yardımcıları’. Edinilen bilgilere göre söz konusu örgütün kuruluşunda El Kaide izi dikkat çekerken, teröristlerin IŞİD ile daha yakın bir temas kurduğu belirtiliyor.

Tek hedefi Türk Ordusu... Kim bu örgüt?

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Türkiye’nin gündemi dış politikada Afganistan odaklı gelişmelere kilitlenirken, İdlib sahası Türk Ordusu’na yapılan saldırının ardından yeniden hareketlendi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde arama tarama faaliyeti sonrası intikal halinde olan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yapılan saldırıda 2 askerin şehit oldu, 3 asker ise yaralandı.

ANKARA ‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ DEDİ

Saldırıya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde arama tarama faaliyeti sonrası intikal halinde olan bir unsurumuza yapılan saldırı sonucunda iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Saldırıyı organize edenlere ilişkin bilgi verilmezken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın saldırının ‘hain terör örgütü’ tarafından yapıldığını vurgulaması dikkat çekti. Örgüt ismine ise değinilmedi. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırıyı Ebu Bekir Sıddık'ın Yardımcıları Seriyyesi adlı grubun üstlendiğini duyurdu.

HTŞ’Yİ ILIMLAŞTIRMA PLANI İŞLERKEN…

Mehmetçiğe yapılan saldırıları üstlenen örgütün HTŞ’yi ılımlaştırma planı işlerken sahada kendini göstermesi dikkat çekiyor.

Söz konusu ılımlaştırma planının ilk işaretleri, ABD ve BM’nin raporlarıyla verilmişti.

İlgili yazı: Tehlikeli HTŞ planının perde arkası... Kimi 'Başbakan' yapacaklar?

İdlib’de tehdit önceliği olarak HTŞ’ye değil, doğrudan El Kaide’ye bağlılığını açıklayan örgütlere vurgu yapılıyordu. 

Uluslararası Kriz Grubu da HTŞ’yi terör listesinden çıkarmaya dönük adımların atılacağını gündeme getirdi. 

İlgili yazı: Kriz Grubu'ndan İdlib raporu... Türkiye’yi HTŞ ile ittifaka hazırlıyorlar

Bu dönemde HTŞ lideri Ebu Muhammed el Cevlani de sık sık takım elbiseyle verdiği röportajlarla gündeme geldi. 

Daha önce PKK ile işbirliği ve Türk bayrağını yakma gibi eylemlerle gündeme gelen HTŞ’yi ılımlaştırma sürecinin ardından Mehmetçiği hedefine koyan yeni örgütün adı ‘Ebu Bekir Sıddık’ın Yardımcıları’ oldu. 

EBU BEKİR SIDDIK’IN YARDIMCILARI KİM? 

11 Eylül Cumartesi iki Türk askerinin şehit düşmesi, aslında 2020’nin Ağustos ayından bu yana örgütün tertiplediği 11 saldırının sonuncusuydu. 

Kimi zaman EYP, kimi zaman keskin nişancılarla İdlib’de düzenlenen saldırılarla Türk üsleri ve TSK konvoyları hedef alındı.

Peş peşe yaşanan bu saldırıların ardından kamuoyu ‘kim bu örgüt’ sorusuna yanıt arıyor. 

İLK KAYIT 2018 YILINDA 

Veryansın Tv örgüte ilişkin özel bilgilere ulaştı. 

Saha kaynakları “altyapı” çalışmaları sonrası adına ilk olarak 2018 yılında rastlanan örgütün, 2020 yılından bu yana saldırılara başladığını anlattı. 

ÖRGÜTÜN TEMELİ EL KAİDE 

Örgütün kuruluşunda El Kaide’nin Suriye kolu Hurras ed-Din’den ayrılan teröristlerin etkili olduğu belirtildi.

Bilgilere göre, ayrıca 2013 yılında kurulan “Cund el-Aksa”dan ayrılan teröristler de Ebu Bekir Sıddık’ın Yardımcıları’na katıldı.

Cund el-Aksa  2013 başlarında, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi'nden ayrılarak kurulmuştu. 9 Ekim 2016'da ise örgüt, Şam Fethi Cephesi'ne katıldığını açıklamıştı. 

IŞİD İLE YAKIN TEMAS 

Kaynaklara göre örgüt kurulmasının ardından IŞİD ile yakın bir bağlantı kurdu ve terör örgütünün talimatlarını yerine getirmeye başladı. 

ÖRGÜTÜN KADRO KAYNAĞI

Doğrudan karar alma mekanizmalarına sahip olmayan örgütün “seriyye” ve “ketibe” olarak tarif edilen bölük gibi daha büyük örgütlerin içinde faaliyet yürüttüğü, kadrolarını bu şekilde devşirdiği ifade edildi. 

Kamuoyunda tanınan bir liderinin bulunmadığı örgüt Türk Ordusu’nu Müslüman topraklardan çıkarılması gereken 'mürtet bir işgal gücü' olarak görüyor.