TSK’da ‘ankesör’ bilançosu… Yüzde 38 itirafçı

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik ülke genelinde yaklaşık son iki ayda yürütülen ‘ankesör’ soruşturmalarının bilançosu ortaya çıktı. 20 bin 789 asker hakkında gözaltı kararı verilirken, 7 bin 462 asker tutuklandı. 7 bin 381’i ise itirafçı oldu.

TSK’da ‘ankesör’ bilançosu… Yüzde 38 itirafçı

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK içindeki kripto FETÖ’cülere yönelik dosyalarda bir süredir yeni bir soruşturma yöntemine başladı. Buna göre, çalışmalar Kuvvet Komutanlıklarıyla ortak veri paylaşımına dayalı yürütülüyor. Başta örgütün ankesörlü ve kontörlü sabit hatlardan ardışık arama sistemi olmak üzere, itirafçı ifadeleri ve diğer deliller dikkate alınarak, şüpheliler hakkında adli veya idari soruşturmalar başlatılıyor. Yeni soruşturma yönteminde, Savcılık ve Kuvvet Komutanlıkları tamamen koordineli çalışıyor. Yapılan bir dizi ortak toplantılar sonucunda veriler bir araya getirilerek değerlendiriliyor ve buna göre operasyon kararı alınıyor. İzmir’de FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturmaların tamamını Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay yürütüyor. 

DEŞİFRE EDİLMELERİ İÇİN KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada “Adli ve idari işlemler için ortak veri paylaşımına dayalı koordinasyona Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı'yla birlikte devam edilecektir. Çalışma sonucunda Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde bulunan terör örgütü iltisaklı personellerin deşifre edilmesi hedeflenmektedir.” denildi.

İKİ AYDA 414 ASKERE İŞLEM YAPILDI

Bu yöntem yoluyla 13 Ekim 2020-08 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen 2 ayrı eş zamanlı yakalama ve gözaltı işlemi sonucunda Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı mensubu 400’ü muvazzaf 414 asker hakkında işlem yapıldı.

464 ASKER İHRAÇ EDİLDİ

İdari yönden değerlendirilip Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderilen 3 bin 217 delil dosyasının incelenmesi sonucunda söz konusu tarih aralığında 464 asker FETÖ iltisakı gerekçesiyle TSK’dan ihraç edildi.

Diğer Kuvvet Komutanlıkları’yla ilgili delillerin incelenmesinin sürdüğü öğrenildi.

İZMİR’DE SON BİR YILDA YAPILAN OPERASYONLAR

19 Kasım 2019 ile 8 Aralık 2020 tarihleri arasında ise toplam 13 eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ayrıca farklı tarihlerde de tekil operasyonlara imza atıldı. Söz konusu tatihlerde yapılan yakalama- gözaltı işlemleri sonucunda toplam 1311’i muvazzaf 1728 asker şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi.

Bunlardan 792’si tutuklandı, 519’u tutuklama istemiyle sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliklerince itirafçı olmaları veya ‘olma ihtimali bulunması nedeniyle kuvvetli suç şüphesi bulunsa da’ adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 236 şüpheli ise itirafçı olup örgüt mensupları ve işleyişi hakkında faydalı bilgi verdikleri gerekçesiyle Emniyet’ten serbest bırakıldı.

ÜLKE GENELİNDE 7 BİN 462 ASKER TUTUKLANDI

FETÖ’nün TSK yapılanması haricinde diğer mahrem kurum ve yapılanmalarına yönelik ülke genelinde 23 Kasım 2020 itibariyle yürütülen ‘ankesör’ soruşturmalarında ise yapılan işlemler şu şekilde:

Darbe girişimi veya örgüt mensubiyeti nedeniyle 20 bin 789 asker hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi.

Bunlardan 19 bin 187’si gözaltına alındı,

7 bin 462’si tutuklandı,

10 bin 111’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı,

1614’ü Emniyet’ten serbest bırakıldı,

1602’si firari durumda.

YÜZDE 38’İ İTİRAFÇI OLDU

Yakalanan şüphelilerden yüzde 38’i etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandı. 7 bin 381’i itirafçı olarak, örgüt üyeleri ve işleyişi hakkında faydalı bilgiler verdi.