TSK'da dev operasyon

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik İzmir merkezli, 59 il ve KKTC’de eş zamanlı olmak üzere dev ‘ankesör’ operasyonu için düğmeye basıldı. 218’i muvazzaf olmak üzere 238 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

TSK'da dev operasyon

VERYANSIN TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik yürütülen planlı operasyonlar dizisi kapsamında örgütün ankesörlü ve kontörlü telefonlar ile büfe telefonlarından ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edilen, bir kısmı hakkında ise örgüt aidiyetlerine ilişkin itirafçı ifadesi bulunan, 218’i muvazzaf  238 asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Operasyonda halihazırda 160 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturmada, şüphelilerin yakalanması için İzmir merkezli 59 il ve KKTC’de eş zamanlı olarak operasyon başlatıldı.

SAVCILIK, MİT, TSK VE EMNİYET’İN ORTAK ÇALIŞMASI

Savcılığın koordinesinde, MİT, Kuvvet Komutanlıkları ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğü arasındaki ortak veri paylaşımına dayalı çalışma sonucu tespit edilen 40’ı Hava Kuvvetleri, 133’ü Kara Kuvvetleri, 65’i ise Jandarma Genel Komutanlığı mensubu olan şüphelilerin rütbeleri şöyle: 6 Albay, 3 Yarbay, 9 Binbaşı, 11 Yüzbaşı, 18 Üsteğmen, 11 Teğmen, 167 Astsubay ve 13’ü Uzman personel.