Turgay Erdağ'dan Yunanistan ve Mısır'ın MEB ilanı sonrası hükümete tepki: Hâlâ kandırılıyor olmanızı kabul edemiyorum

Hükümetten Yunanistan ile gerginliği düşürecek açıklamaların yapıldığı günlerde Yunanistan ile Mısır, MEB ilan ettiklerini açıkladılar. Türkiye'nin Libya ile imzaladığı anlaşmanın geçersiz duruma düştüğünü savunan Mısır ve Yunanistan yetkililerine Türkiye'den tepki geldi. E. Tuğamiral Turgay Erdağ ise Yunanistan'ın alışılagelmiş politika oyunlarına kanan hükümeti eleştirdi.

Turgay Erdağ'dan Yunanistan ve Mısır'ın MEB ilanı sonrası hükümete tepki: Hâlâ kandırılıyor olmanızı kabul edemiyorum
Turgay Erdağ'dan Yunanistan ve Mısır'ın MEB ilanı sonrası hükümete tepki: Hâlâ kandırılıyor olmanızı kabul edemiyorum

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Mısır’la bir deniz sınırı anlaşması imzaladı. Anlaşmaya Türkiye'den tepki yağdı. Deniz sınırı bulunmayan ülkelerin sözde anlaşmasına tepki gösterenlerden biriyse Veryansın TV yazarı emekli Tuğamiral Turgay Erdağ oldu.

Erdağ, Mısır ile Yunanistan arasındaki anlaşmanın geçersiz olduğunu belirtti. Hükümetin dış politikasına da tepki gösteren Erdağ, "Dışişleri Bakanlığı'mızın Yunanistan ile ilgili izlediği politikada hâlâ  kandırılıyor olmasını kabul edemiyorum" dedi. İşte Turgay Erdağ'ın açıklamaları:

'TÜRKİYE AKDENİZ'DE MEB İLAN ETMELİ'

Yunanistan’ın Mısır ile imzaladığı MEB anlaşması Türkiye açısından kabul edilemez. Türkiye’nin kabul etmediği bu anlaşmanın pratikte de bir hükmü olmamalıdır.
Yunanistan’ın İtalya ve Mısır ile imzaladığı MEB anlaşmaları çelişmektedir. Yunanistan’ın Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye bakış açısı ile Ortadoğu ülkesi Mısır’a bakış açısı arasındaki fark bu iki anlaşmada çok açık olarak ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki Mısır ikinci sınıf bir ülke olarak görülmeyi kabul etmiştir.
Türkiye bir an önce Akdeniz’de MEB ilan etmeli ve bu bölgede hukuk dışı fiili durumlara izin vermemelidir. Bu konuda sadece askeri tedbirlerle sonuç almak mümkün değildir. Türkiye tarihine yaraşır bir dış politika izlemeli, güçlü bölgesel ittifaklar oluşturmalı, ittifaklarını dinsel, mezhepsel ya da sadece tek bir siyasal partinin dar bakış açısı ile değil ulusal çıkarlar zemininde inşa etmeli ve deyim yerindeyse bir daha asla kandırılmamalıdır.
Dışişleri Bakanlığı'mızın Yunanistan ile ilgili izlediği politikada hâlâ kandırılıyor olmasını kabul edemiyorum. Yunanistan ile görüşmelere başladıktan hemen sonra Türkiye sırtından hançerlenmiştir. Bu politika yüzlerce yıldır güçlü devletlerin himayesinde Megali İdea politikasını yürüten Yunanistan için sıradan bir politikadır. Asıl soru şudur: Türkiye neden hâlâ bu politikalara kanmaktadır?