Türk-İş hükümetin paketini topa tuttu: Kıdem tazminatına tırpan, emeklilik hakkına sınırlama var!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TBMM'ye sunulan torba yasa teklifine dair, "Pakette 25 yaş altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında ne var? Emeklilik hakkının sınırlandırılması var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var" dedi.

Türk-İş hükümetin paketini topa tuttu: Kıdem tazminatına tırpan, emeklilik hakkına sınırlama var!

Sendikaların "genel grev" uyarılarının ardından kıdem tazminatı kararını erteleyen hükümet, torba yasayla kıdem tazminatı gaspedecek düzenlemeyi Meclis'e getirdi. Pakete Türk-İş'ten tepki geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Yol-İş Sendikasının Türk-İş Genel Merkezi'nde yapılan Başkanlar Kurulu Toplantısı'nın açılışında, Türkiye'de 17 milyon çalışandan sadece 2 milyonunun sendikal örgütlülüğünün olduğunu belirterek, salgın sürecinde en büyük bedeli, işsizlerin ve örgütsüz çalışanların ödediğini söyledi.

MECLİS'TE TEMSİLLERİ YOK

İşçi, memur ve emeklilerin, toplumun yüzde 70'ini oluşturduğunu ama bu kesimlerin Meclis'te aynı oranda temsilcisinin bulunmadığını dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Meclis'te yoksan, orada senin derdini anlatacak kişi de yok. Orası işveren ve sermaye ağırlıklı bir Meclis. Tulum giymiş adam orada olmazsa, bizim derdimizi, sıkıntımızı başkaları bizim gibi anlatamaz. Bu bir eksiklik. Bu eksikliği Türk-İş olarak dar gelirli, emekçiler başta olmak üzere tüm kesimlere ulaşarak gidermeye çalışıyoruz. Birkaç ay önce kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme gündeme geldiğinde de mücadele yürüttük. O süreçte hem mücadele hem müzakere yürüttük. Her ortamda bu konuyu gündeme getirdik. Tehlike geçti mi, hayır. Rafa kaldırdılar. Bir daha gündeme getirirlerse mücadeleye kaldığımız yerden devam ederiz. Kıdem tazminatı yoksa sendikacılık yapmanın da anlamı yok."

'ÜÇ KİŞİDEN BİRİ SİGORTASIZ VE GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRILIYOR'

Atalay, TBMM'ye sunulan torba yasa teklifine de değinerek, "Baktığımız zaman pakette 25 yaş altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında ne var, emeklilik hakkının sınırlandırılması var. Başka ne var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var. Ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı yüzde 34 düzeyinde. Yani her üç kişiden biri sigortasız ve güvencesiz çalıştırılıyor. Paketle kayıt dışı işçi çalıştıran işverene adeta af var" değerlendirmesinde bulundu.

AKP'YE YAKIN SENDİKA DA UYARDI

Meclis'te görüşülmeye başlanacak olan AKP'nin "istihdam paketi"yle ilgili AKP'ye yakın sendikadan da itiraz geldi. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, belirli süreli sözleşmeyle çalışan işçilerin, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamadıkları gibi iş güvencesi hükümlerinden de yararlanamadıklarını söyledi.

Arslan, konfederasyonun, yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak "İstihdam teşvikine ilişkin kanun teklifi" ile ilgili görüşlerinin yer aldığı mektubu, Komisyon Başkanı Lütfi Elvan'a sundu.