Türkiye’nin Suriye operasyonu konuşulurken Barzanilerden ‘Kürdistan’ hamlesi

Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hedefi konuşulurken, Fırat’ın doğusunda PKK/PYD ile uzlaşmak amacıyla görüşmeler yürüten Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS, ABD’ye terör örgütü ile diyalogların yeniden başlaması konusunda mektup gönderdi.

featured

VERYANSIN TV

Ankara’nın Suriye’ye yönelik operasyon mesajları tartışılırken Barzani yönetimi ABD’ye mektup gönderdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yayın organı Rudaw’ın haberine göre, açıklamayı “Üçüncü Göz” programına konuk olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro üyesi Abdulkerim Muhammed yaptı.

Muhammed, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin (ENKS), ABD temsilcisine PKK/PYD ile ENKS arasında uzlaşı görüşmelerine ilişkin mektup gönderdiğini ancak şu ana kadar kendilerine olumlu veya olumsuz herhangi bir dönüşün olmadığını dile getirdi. Muhammed ENKS’nin “birlik” diyaloglarının yeniden başlamasını istediğini belirtti.

Türkiye’nin PKK/PYD’ye karşı operasyon mesajlarına tepki gösteren Abdulkerim Muhammed “Bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuz aşikâr. Böyle sürerse bu durum ABD’nin de inisiyatifinden çıkabilir” yorumunda bulundu.

‘KÜRDİSTAN’ MESAİLERİ

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin geçen yıl başladığı temasların ardından ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasında uzlaşı sağlanmıştı. “Kürt Yüksek Konseyi” kurulmuş, Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği açıklanmıştı.

Ancak süreç, bazı anlaşmazlıklar nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Terör örgütü YPG/PKK’nın bünyesinde barındırdığı Kandil kadrolarını ihraç etmeyi reddetmesi, ENKS’nin Kuzey Irak’ta bulunan peşmergelerinin Suriye’ye girişine izin vermemesi ve varılan diğer anlaşmaları uygulamaya sokmaması taraflar arasındaki müzakereleri tıkamıştı.

Türkiye’nin Suriye operasyonu konuşulurken Barzanilerden ‘Kürdistan’ hamlesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!