Veryansın Tv’nin haberleri ses getirdi… Süleymancıların ‘dolandırıcılık’ dosyası genişliyor

Süleymancılar cemaati lideri Alihan Kuriş ve Fazilet Yapı şirketi yöneticilerine yönelik İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘nitelikli dolandırıcılık’ soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. Bir kişinin şikayeti üzerine başlayan soruşturma genişliyor. Veryansın Tv’nin haberlerinden sonra başka mağdurların da savcılığa başvurarak, dosyaya katılma talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

featured

GAMZE ÇINLAR/ VERYANSIN TV

Veryansın Tv’nin, Süleymancılar cemaati lideri Alihan Kuriş’in de şüphelileri arasında bulunduğu ‘nitelikli dolandırıcılık’ soruşturmasına yönelik haberleri ses getirdi.

Ümraniye’de yaşayan T.A, savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçelerinde, ailesiyle birlikte 2018 yılında Fazilet Yapı şirketi üzerinden topraktan satış konut alımı yaptığını ve peşin ödediği parası karşılığında bugüne kadar kendisine ne bir daire teslim edildiğini ne de ödediği ücreti geri alabildiğini belirterek suç duyurusunda bulunmuştu. Hakkını aramaya çalışan T.A ayrıca tehdit ve şantaja maruz kalmıştı. Tüm bu iddialar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Süleymancılar cemaati lideri Alihan Kuriş ve cemaat içinde yönetici konumda oldukları iddia edilen firma yöneticileri hakkında soruşturma başlatmıştı. Tek bir mağdurun şikayeti üzerine başlayan ‘nitelikli dolandırıcılık‘ soruşturması genişliyor.

Veryansın Tv’nin haberleri T.A gibi bu cemaat tarafından mağdur edildiğini söyleyen başka vatandaşları da harekete geçirdi.

‘İMZAMI ALARAK ŞİRKETİ ÜZERİME YAPMIŞLAR’

Soruşturma dosyasına 12 Aralık 2022 tarihinde giren bir şikayet dilekçesinde, V.D isimli vatandaş, kendisinin de Fazilet Yapı şirketi tarafından mağdur edildiğini belirterek, dosyaya katılma talebinde bulundu. “Kendileri şahsımdan imza alarak bu şirketi şahsımın üzerine yapmış ve tüm şirket yetkilerini de kötüye kullanmışlardır” diyen V.D, dilekçesinde şu ifadeleri kullandı:

‘DİNİ DUYGULARIM KULLANILDI’

“Yaşanan bu olayda ben aslında vekâlet vermedim. Bana AS Yapı ve KG İnşaat ismindeki firmalara komisyon bedeli karşılığında arsa toplama usulü ile ilgili iş takibi yapacağım söylendi. Ben de emekli ve başka hiçbir geliri olmayan biri olarak ve dini duygularım kullanılarak manevi anlamda kendilerine inandım ve yaptıkları teklifi kabul etmek zorunda kaldım. Ancak, bu süreçte şirket yöneticileri tarafından ticaret maksatlı olmayan tutum ve davranışlar ve özellikle de mağdur edildiği ve haklarını almak istedikleri için şirketin Ümraniye’de bulunan ofislerine gelmek zorunda kalan mağdurların düştüğü durumları gördükten sonra ve vicdani olarak, birlikte çalışmamam gerektiğine inandım. Hemen kendilerine ayrılmak istediğimi beyan ettim. Kendileri de şahsıma yine bir imza attırarak sözde ilişiğimi kesmişlerdi. Oysa ki sonralardan öğrendiğim kadarıyla şahsım adına şirket devri yapılmış, hemen akabinde de sermaye artırımına gidilmiş ve bir de üstüne resmi gazetede “alacaklara çağrı daveti” amaçlı ilan vermişler.”

‘SON ZAMANLARDA ÇIKAN HABERLERDEN VAHİM DURUMLARI ÖĞRENDİM’

Kendisinin yapılan eylemlerden yeni haberinin olduğunu iddia eden V.D, “Daha sonraları da bu kişiler tarafından dolandırılan kişilerce haklarında açılan davaları da duydum. Özellikle de son zamanlarda çevremizde ve basındaki çıkan haberlerden vahim durumları da öğrendim. Ben de bu anlamda mağdurum. Bu kişiler şahsımı ve benden aldıkları imza ile birçok sözleşme yaptıklarını ve bu yetki ile birçok taahhütte bulunduklarını ve bu şekilde de bir sürü insanı dolandırdıklarını öğrendim. Özellikle de H.H, S.Ç. S.Ç ve H.N.Ç bu işleri yapmıştır. Bu imzam nedeniyle başıma neler geleceğini bilemiyorum” dedi. V.D, müşteki sıfatıyla soruşturmaya katılarak, dinlenmesini talep etti.

‘HABERLERİNİN TAMAMI DOĞRU, BEN DE KATILMAK İSTİYORUM’

Savcılığa sunulan 14 Aralık 2022 tarihli bir dilekçede ise R.A isimli vatandaş “Ben de bu firma yetkilileri tarafından dolandırılarak mağdur edildim” diyerek, dosyaya müşteki ya da tanık sıfatıyla katılma talebinde bulundu. “T.A isimli mağdurun haberlerini okudum. Anlatılanların tamamının doğru ve gerçekçi olduğunu ben de biliyorum. Çünkü aynı usul ve yöntemlerle ve hem de zincirleme şekliyle ben de bu kişilerce dolandırıldım” diyen R.A, ifade vermeye hazır olduğunu bildirdi.

ALİHAN KURİŞ KİMDİR?

Kamuoyunda kendilerini ‘Süleymanlılar’ olarak dillendiren Süleymancılar Cemaati’nin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan’ın torunu eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arif Denizolgun’un ölümünden sonra toplanan cemaat 2016 yılında Alihan Kuriş’i (Ali Erhan Kuriş) lider olarak seçmişti. Denizolgun’un ablasının oğlu olan Alihan Kuriş yüksek mimar. Cemaatin kurs ve okullarının mimarı olarak biliniyor. Soruşturmaya konu suç duyurusuna göre, Alihan Kuriş’in ‘cemaat içindeki zengin iş adamlarına yönelik villa ve lüks daire gibi çeşitli inşaat işlerini alt taşeron usulüyle Fazilet Yapı şirketine verdiği ve bu sistemle de paydaşlık yaptığı iddia ediliyor.

Süleymancılar cemaatine yönelik daha önce “Anayasal düzeni bozmaya yönelik terör faaliyeti”nde bulundukları iddiasıyla Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapılmıştı. Alihan Kuriş’in şikayet edildiği dosyada “soruşturmaya yer olmadığı” kararı verilmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Süleymancıların ‘terör’ dosyasında karar… Resmen mekik dokudu

DİYANET’İN TARİKATLAR RAPORUNDA ‘YENİ FETÖ’ BENZETMESİ

Diyanet’in çok konuşulan tarikatlar raporunda Nakşibendilerin bir kolu olan Süleymancı tarikatına ilişkin şu ifadeler yer alıyordu:

“Süleymancılar da tek kişinin adı üzerinden gelişen bir grup olmalarına rağmen Süleyman Hilmi Tunahan’ın görüşleri yazıya geçmediği için bunların dini anlayışları daha geniş ve geleneksel İslam klasikleri çerçevesindedir. Ama bu yapının en önemli özelliği çoğu cemaatlerde gördüğümüz gizli yöntemlerle bağlılarının sadakatini ebedileştirmektir. Bu açıdan onlar da Nurculara benzemektedir; yani kapalı devre çalışıp, müntesipleriyle cemaatin ilişkisini şeffaf olmayan bir tarza büründürüp sadakati bu şekilde güvence altına almaktadırlar. Nurculardan farkları ise bir tek ismin yazıları üzerinden dini öğretilerini şekillendirmemeleridir…

Süleymancılarla ilgili olarak, onların, birtakım yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantısı olduğu iddialarının ciddiye alınması ve yeni bir FETÖ ile karşılaşmamak için gerekli incelemelerin yapılması, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.”

thumbnail
İlişkili Haber

Süleymancılardan haberimiz için ‘kaldırt’ tehdidi: Bir muskalık canın var!

thumbnail
İlişkili Haber

Süleymancıların liderine ‘nitelikli dolandırıcılık’tan soruşturma

 

Veryansın Tv’nin haberleri ses getirdi… Süleymancıların ‘dolandırıcılık’ dosyası genişliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Süleymancıların fetö gibi devlete sızması olamaz çünkü üyelerini memurluğa sokmuyorlar. Siyasetle işleri vardır onu da devletten gelecek zararı engellemek için yapıyoruz diyorlar. Genel olarak cemaatlerin hastalıkları vardır, üyeleri zır cahildir, okumuş olanları milli mücadele ve yakın tarihi bilmez , ancak cahillikleriyle devlete zarar verirler. Devlete sızma ve darbe girişimi olmaz. AKP’ye destek olmadıkları için şu an dışlanan ve zor durumda olan cemaattir.

  • 2 ay önce

   Saçmalama be Milli Eğitim Süleymancilarin elinde.su an

  • 2 ay önce

   Siz de akp’ye muhalif olmadıkları için süleymancıları seviyor ve “kabul edilebilir cemaat” kategorisinde değerlendiriyorsunuz sanırım. Ne farkınız kaldı o zaman? cemaat sizden olunca iyi, olmayınca mı öcü.

 2. 2 ay önce

  Özellikle Devlet içindeki bilhassa MEB’deki Süleymancıları temizleyiniz… Seçim gelmeden…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!