Washington Ankara'nın o adımına ne dedi?

Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Murat Mercan'ın yeni ABD Büyükelçiliğine atanmasına Washington'dan olumlu mesajlar geldi.

Washington Ankara'nın o adımına ne dedi?

Beyaz Saray, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması sebebiyle Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası'nın (CAATSA) 231’inci maddesi kapsamında getirilen yaptırımlardan bazılarını uygulama kararını hafta başında açıkladı. Yaptırımlar Türkiye’nin mali kurumlarını değil, savunma sanayisini hedef aldı.

Öte yandan Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Murat Mercan'ın yeni ABD Büyükelçiliğine atanması dikkat çekmişti. Biden'ın başkanlık seçimini kazanmasının ardından Türkiye-ABD ilikilerinde yeni dönem başlatmak isteyen Ankara, Washington ile ilişkilerinin iyi olduğu bilinen Mercan'a "önemli görev" vermişti. Öte yandan Türkiye'nin İsrail'e de büyükelçi atadığı haberleri geldi.

Yeni Washington Büyükelçisinin hocası bakın kim çıktı?

Amerikan devletinin "önemli" isimlerinden Soner Çağaptay, büyükelçi atamalarının Washington'dan nasıl görüntüğünü yorumladı.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Program Direktörü Soner Çağaptay, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada Türkiye’nin Washington ve İsrail’e büyükelçi atamalarının da olumlu yorumlandığını söyledi.

Çağaptay, "Washington’a da atanan siyasi bir büyükelçi var; Tokyo'dan gelecek olan Murat Mercan. Kendisi son derece başarılı bir isim. Aynı zamanda pragmatik bir politikacı olarak tanınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sayın Mercan’ı buraya atamakla verdiği mesaj şu Biden’a: ‘Benim yeni büyükelçim bana 30 saniyede ulaşabilecek birisi. Konuşalım, aramızdaki anlaşmazlıkları bertaraf edelim.’ Tel Aviv de buna benziyor olabilir yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok yakın bir isim Tel Aviv’e gidiyor. Belki de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Netanyahu’ya ve İsrailliler’e vermek istediği mesaj şu: Aramızda anlaşmazlıklar var, bunları halledebiliriz, konuşalım’’ ifadelerini kullandı.

Murat Mercan, Fetullah Gülen için ne dedi?

TÜRKİYE'YE ÇOK KIZGINLAR

Çağaptay, ABD’de başkanlığı sona ererken Trump yönetiminin bu adımı neden bekletmeden hemen attığını, ABD Kongresi’nde Türkiye’ye duyulan kızgınlıkla açıkladı.

ABD Kongresi’nde Türkiye’ye karşı büyük bir kızgınlık var, pek çok sebepten dolayı. İçteki demokratik meseleler, S-400 alımı ve başka pek çok konuda’’ diyen Çağaptay, Kongre’nin bu nedenle Savunma Bakanlığı'nın bütçesini geçirirken içine Türkiye’ye CAATSA kapsamındaki yaptırımların uygulanmasını da isteyen bir kanun maddesi eklediğini belirtti. Çağaptay, “Kongre’nin istediği yaptırımlar o kadar sert olacaktı ki bunlardan imtina etmek için Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı --ki bu iki kurumun da Türkiye'ye karşı tavrı Savunma Bakanlığı'ndan biraz farklı -- daha yumuşak yaptırımlar içeren bir paketi gündeme koydu. Yani şöyle söyleyebiliriz amiyane bir tabirle, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı, Kongre’nin gazını aldı’’ dedi.