Washington’dan PKK/PYD’ye yeni güvence: Esad yıkılına kadar bölgedeyiz

PKK/PYD ile ENKS arasında yapılan anlaşmayla yeniden hareketliliğe neden olan Suriye sahasında ABD’nin bölücü terör örgütüne yeni bir güvence verdiği ortaya çıktı. James Jeffrey’in PYD’ye verdiği “Türkiye operasyon yapmayacak” teminatının ardından ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford “Washington, Suriye’deki Kürt liderlere Suriye rejimi yıkılana kadar bölgede kalacağını anlatmaya çabalıyor” açıklamasında bulundu.

Washington’dan PKK/PYD’ye yeni güvence: Esad yıkılına kadar bölgedeyiz

VERYANSIN TV

PKK/PYD ile ENKS arasında yapılan anlaşmanın ardından James Jeffrey’in Türkiye'nin bölgede terör örgütüne karşı yeni harekat düzenlemeyeceğini öne sürerek güvence vermesi, Suriye sahasını hareketlendirdi. 

Ancak Washington’un teminatları bununla sınırlı değil.

ABD’DEN PKK/PYD’YE YENİ GÜVENCE

Eski ABD Suriye Büyükelçisi Robert Ford Rudaw’a kaleme aldığı yazıda, “Washington, Suriye’deki Kürt liderlere Suriye rejimi yıkılana kadar bölgede kalacağını anlatmaya çabalıyor. Bu da Washington’da Amerikalılara Ortadoğu’da savaşı sonlandırmaya yönelik verilen mesajdan farklı bir mesajdır” ifadelerini kullandı.

Ford, “ABD’nin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları Suriye’ye baskı uygulamak için Suriye’nin kuzey doğusundan çekileceklerini reddediyor. Trump’da askeri kayıpların olmaması ve giderlerinin düşük olmasından dolayı Suriye’de kalmayı sorun etmiyor” dedi.

"İRAN'I SURİYE'DEN ÇIKARMAK..."

ABD’nin Cenevre müzakerelerine daha yapıcı yaklaşması ve İran’ı Suriye’den çıkarmaya zorlamak için Şam hükümetine baskı uygulamayı amaçladığını belirten Ford, ABD’nin Suriye Özel Temsilcis James Jeffrey’in de aynı amaçla bu hafta başında Rojava’da Kürt taraflar arasında anlaşma sağlamak üzere girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

“ERBİL’DEKİ ASKERİ ÜSLERİN ÖZEL BİR ÖNEMİ VAR”

Ford ayrıca “ABD’nin Erbil’deki askeri üslerinin özel bir önemi var. ABD’nin Irak Büyükelçisi Matthew Tueller geçen hafta ekonomik sorunlar yaşadığı bir dönemde Erbil’i ziyaret ederek Peşmerge Güçlerine 250 milyon değerinde askeri yardımda bulundu” değerlendirmesinde bulundu.