Yargıtay’a tepki yağdı: Önce Amiraller ve Balyoz şimdi de 28 Şubat!

Yargıtay’ın, 28 Şubat davasında aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanığa verilen hapis cezalarını onamasına tepki yağdı.

Yargıtay’a tepki yağdı: Önce Amiraller ve Balyoz şimdi de 28 Şubat!

VERYANSIN TV

Eski adıyla Yargıtay 16. yeni adıyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı. Karara göre Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanığa verilen hapis cezaları onandı.

Karar büyük tepki çekerken, açıklamalarda 28 Şubat kumpas davasını FETÖ’cü savcı Mustafa Bilgili’nin hazırladığına dikkat çekildi.

‘SUSMAYACAĞIM’

Davadan beraat ettiğini duyuran emekli Albay Alican Türk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sanıklarından biri olduğum 28 Şubat kumpas davasından beraat etmişim. Çok da umurumdaydı. Yargılandığım 28 Şubat davasında, cezaevinden hâkimlere şöyle yazmıştım: MAHKEMEYMİŞ, HAPİSLİKMİŞ, ZİNDANMIŞ, PÖH, BUNLAR SANKİ ÇOK DERDİM... HAKKIN ÇİĞNENDİĞİ BU DAVADAN KAÇARSAM BEN NAMERDİM. Beni beraat ettirmişler. Lütfetmişler! And olsun ki bu davayla ilgili susmayacağım!” ifadelerini kullandı.

İddianameyi FETÖ’cü savcı Mustafa Bilgili’nin yazdığını hatırlatan Türk, “İnanılacak gibi değil! 28 Şubat kumpas davasında, Kozmik Oda'nın da 1 no'lu aktörü FETÖ'cü savcı Mustafa Bilgili tarafından sahte evraklarla hazırlanan İddianameye göre verilen hapis cezaları Yargıtay'ca da onanmış! Evet, inanılacak gibi değil!” dedi.

'ÖNCE AMİRALLER SONRA BALYOZ VE 28 ŞUBAT!'

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı olan Hüseyin Ersöz de “Önce Emekli Amiraller Basın Açıklaması Soruşturması; sonrasında Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin “Balyoz” ve “28 Şubat” Davalarında verdiği “bozma” ve “onama” kararları… Geldi beklenmete olan… Bu ülkede adalet sistemi adına duyduğumuz “üzüntü” yerini “kaygıya” bıraktı artık!” diye konuştu.

Karara emekli generallerden de tepki geldi. 

'ASKER DÜŞMANLIĞI DEĞİLSE, NEDİR?'

Emekli Oramiral Nusret Güner "Yargıtay; 28 Şubat Davasında 14 Emekli General/ Amiralin hapis cezalarını onamış. Yargıtay’a benim adıma hüküm ver diyen Türk Milleti MGK’da yasal görevlerini yerine getiren Generalleri/ Amirallerine sahip çıkmıyorsa, ne söylenebilir ki? Asker düşmanlığı değilse, nedir? Bu gözler; askerlerin cami bombalayacaklarına inananları da gördü; ömürlerinin son döneminde Ülkesinin çıkarlarını düşünerek hayati gördükleri 2 konuda açıklama yapan 103 Emekli Amirale pranga vurmaya kalkanlara sessiz kalanları da." sözlerini kullandı.

‘BUGÜNÜN ÇÖZÜMÜ YARININ SORUNUDUR!’

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz Twitter'dan “Balyoz’da masum 7 kişi hakkında beraat kararının bozulmasından sonra 28 Şubat davası da dönemin ruhuna uygun olarak Yargıtay tarafından sonuçlandırıldı. Bugünün çözümü yarının sorunudur!” paylaşımında bulundu. 

‘TABUTA BİR ÇİVİ DAHA ÇAKILDI’

Emekli Tümamiral Mustafa Özbey de ”Hukuk devletinin sonu... Kozmik Oda’nın içini boşaltıp devlet sırlarının Türkiye düşmanlarına verilmesini sağlamış olan FETÖ savcısı Mustafa Bilgili'nin hazırladığı iddianameye itibar edip karar vermekle, hukuk devleti kavramının tabutuna bir çivi daha çakıldı.” şeklinde konuştu.