Yazılarına son verilmişti… Barış Doster’den ‘Cumhuriyet’ açıklaması

Cumhuriyet gazetesindeki son yazısı yayımlanmayan Prof. Barış Doster, gazetenin kendisi hakkındaki iddialarına yanıt verdi.

featured

VERYANSIN TV

Prof. Barış Doster, Veryansın Tv’ye yazılı bir açıklama yaptı. Doster, yazılarına son veren Cumhuriyet gazetesinin iddialarına yanıt verdi.

Haber yapılması karşılığında bir e-ticaret şirketinden çikolata kutusu içinde para alındığı ortaya çıkan Cumhuriyet gazetesinde kriz sürerken, olaya tepki gösteren isimlerin yazıları da bir bir sansürleniyor.

Gazeteyi yöneten Cumhuriyet Vakfı’nın yöneticisi de olan Doster, para olma olayının üzerinin örtülmesine tepki göstermişti. Bu gelişme üzerine Cumhuriyet, Doster’in son yazısını yayımlamamıştı.

thumbnail
İlişkili Haber
Cumhuriyet’te bir sansür daha! İşte Barış Doster’in yayımlanmayan yazısı

Vakfın diğer yönetim kurulu üyeleri Turan Karakaş ve Birol Başaran ile birlikte bir açıklama yapan Doster, Vakıf Başkanı Alev Coşkun, İrfan Hüseyin Yıldız ve Işık Kansu’yu istifaya çağırmıştı.

CUMHURİYET’TEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet gazetesi, Doster’in ‘savcılığa suç duyurusu’ yapması sebebiyle yazılarına son verildiğini belirtmişti.

Gazete, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Prof. Dr. Barış Doster’in Cumhuriyet’te yayımlanan yazılarına bugünden başlayarak son verilmiştir.

Bu karar; Doster’in, gazetenin yayımlanmasından sorumlu Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’nda alınan kimi kararlara da uymayarak, Yönetim Kurulu üyesi olduğu vakıf aleyhine Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvurular üzerine verilmiştir.

Okurlarımıza saygıyla duyurulur.”

DOSTER’DEN YANIT: GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

Konuyla ilgili Veryansın Tv’ye açıklama yapan Prof. Doster, Cumhuriyet’in iddialarını reddetti. Doster, “Vakfın haklarının korunması amacıyla” başvuru yaptığı belirtti.

Doster, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Gazetesi’nce, 17 Haziran 2023 Cumartesi günü yazıma sansür uygulandıktan birkaç sonra yayımlanan açıklamada, yazılarıma son verildiği belirtilmiştir. Sebebinin de Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Cumhuriyet Vakfı aleyhine yaptığım başvurular olduğu iddia edilmiştir. Bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyu, bu konularda sürekli yanıltıldığından, açıklama yapma zarureti doğmuştur.

1-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığım başvurulardan ilki, Cumhuriyet Vakfı (“Vakıf”)  ve Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş.’ye (“Şirket”) karşı işlenen nitelikli dolandırıcılık ve bilişim sistemi aracılığıyla haksız yarar sağlama suçları (gazetenin arşivinin NFT olarak satışına ilişkin) sebebiyle yapılmıştır. Dosyaya; şikâyetçi olan Vakıf ve Şirket’in yanında, ben de şikâyetçi olarak eklendim.

Dosyaya, Vakıf Başkanı Alev Coşkun’un talimatıyla, Vakıf ve Şirket avukatı Av. Turan Karakaş’ın  azilnamesi; Vakıf ve Şirket adına yapılan şikâyetten feragat dilekçesi sunulmuştur. Ancak 2023/106745 soruşturma numaralı dosya halen derdest olup, soruşturma, sahtecilik ve dolandırıcılık suçları soruşturma bürosu tarafından yürütülmektedir.

2-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan ikinci başvurum, yine Vakıf ve Şirket aleyhine işlenen hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçu (e ticaret şirketinden para alınmasına ilişkin) sebebiyledir. Bu dosyada da şikâyetçi olan Vakıf ve Şirkettir. Ben de şikâyetçi olarak dosyaya eklenme talebiyle başvurdum.

2023/122759 soruşturma numarasıyla başlatılan dosyaya yine Vakıf Başkanı Alev Coşkun’un talimatıyla, Vakıf ve Şirket avukatı Av. Turan Karakaş’ın azilnamesi ve Vakıf ve Şirket adına yapılan şikâyetten feragat dilekçesi sunulmuştur. Bu dilekçe üzerine dosyada kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir. Ancak dosya kesinleşmemiş, işbu karara itiraz süresi henüz başlamamıştır.

‘VAKFIN HAKLARININ KORUNMASI AMACIYLA…’

Yukarıda açıkladığım üzere, tarafımca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvurular, Vakıf aleyhine yapılmış başvurular değildir. Vakfın yanında, Vakfın haklarının korunması amacıyla, Vakıf üyesi olarak şikâyet hakkım doğrultusunda yapılmış başvurulardır. Vakıf başkanının talimatıyla, Vakıf adına yapılan şikâyetlerden feragat edilmesinin ve Vakıf avukatının azledilmesinin, Vakıf aleyhine sonuçlar doğurduğu ve doğuracağı açıkça ortadadır.

Konunun takipçisi olacağımı kamuoyunun bilgilerine sunarım.”

Yazılarına son verilmişti… Barış Doster’den ‘Cumhuriyet’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!