'Tarikatlar ülkenin sigortası' diyen Yeni Şafak yazarı şimdi de Dil Devrimi'ni hedef aldı

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, Türkiye'nin asıl sorununun dil olduğunu belirterek, "Dil Devrimi, Türkçe’nin İslâmî ruhunu yok etti!" iddiasında bulundu.

'Tarikatlar ülkenin sigortası' diyen Yeni Şafak yazarı şimdi de Dil Devrimi'ni hedef aldı

Yusuf Kaplan, Yeni Şafak'taki köşesinde, "Medeniyet dili: Müslüman zihninin, idrakinin ve tefekkür biçiminin yitirilmesi. Unutmayalım: Düşünemeyen, düşer; düş göremez. Dil Devrimi, vahyin ışığında yoğrulan dil’imizi sekülerleştirdi; İslâmî muhtevasını bitirdi. Din de, İslâmî ruhunu yitirdi. Dil, gidince; din de gitti; hayat çölleşti" ifadelerini kullandı.

Kaplan şöyle devam etti:

"Unutmayalım: 'Dillerini' yitiren toplumlar, 'Yer'lerini; Yer’lerini yitiren toplumlarsa, Yön’lerini de yitirirler ve insanlığa bir şey veremezler. Oysa Osmanlı Türkçesi gibi zengin bir medeniyet dilinin, orta ve uzun vadede, önümüze açacağı ufukları bir düşünün bakalım... O yüzden şunu soruyorum: Bir toplumu yok etmek mi istiyorsunuz? Dilini, kültürünü yok edin! Genç kuşaklarını aşağılık kompleksine sürükleyin, özgüvenlerini yok edin! Bu ülke, hiç kimseden çekmedi 'yerli sömürgeciler'den çektiği kadar! Dilini, kültürünü sömürgeci Batılılar bile yok edemezdi bu kadar!"

'TARİKATLAR ÜLKENİN SİGORTASI'

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan daha önceki yazılarında da “Tarikatlar bu ülkenin sigortasıdır” demiş, Cumhuriyet devriminin en temel ilkesi laikliği hedef almıştı.

Tarikatların hedef tahtasına oturtulduğunu belirterek, Türkiye’nin kaskatı laik bir ülkeye dönüştüğünü iddia eden Kaplan, "Burası sömürge ülkesi mi? Yunan mı işgal etti de çocuklarımızın zihnini felç etti, ruhunu köleleştirdi" demişti.

BİLAL ERDOĞAN DA HEDEF ALMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da geçen aylarda harf devrimini eleştirmiş, "İlkokuldan beri bize alfabemizden dolayı geri kaldığımız anlatıldı. Yunanistan, Japonya neden değiştirmedi. Demek ki alfabeyle alakası yokmuş" demişti.