Avrupa'da bir ilk: Sırbistan yeni nesil Çin füze sistemi aldı

Avrupa'da bir ilk: Sırbistan yeni nesil Çin füze sistemi aldı

Sırbistan'ın, Çin'den yeni nesil orta menzilli radar güdümlü karadan havaya FK-3 füzeleri satın aldığı öğrenildi.

Sırbistan'ın bu adımı Pekin ile Belgrad arasındaki iş birliğinin önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğinin bir işareti olarak görülüyor. 
Çin devletine ait olan Jugoimport SDPR firması tarafından üretilen füzelerin Sırbistan tarafından alındığı, firmanın yıllık raporunun Reuters tarafından görülmesi sonucu ortaya çıktı.

Rapora göre ayrıca 2019 yılı içerisinde 31 ülkeyle toplam 620 milyon dolarlık 163 ihracat anlaşması yapıldı. Bu ihracatların içerisinde askeri İHA'lar ve Avrupa'da ilk kez satın alınmış olan FK-3 füzeleri bulunuyor.

Çin yönetimi Sırbistan'ı "yeni ipek yolu" projesinin Balkanlar'daki önemli bir parçası olarak görüyor. Bu sebeple bölge altyapısına ve enerji projelerine şimdiden milyarlarca euro yatırım yapıldı.

Haziran ayında da Sırbistan, Çin'den 6 adet CH-92A askeri İHA ve lazer güdümlü füze satın almıştı.

BELGRAD NATO ÜYELİĞİ PEŞİNDE DEĞİL

Avrupa Birliği'ne girmek isteyen Sırbistan, 2006 yılında militer açıdan nötr olduğunu ilan etmiş ve ardından NATO'nun Barış İçin Ortaklık (BİO) programına dahil olmuş ve tam üyelik arzusu olmadığını belirtmişti.

Sırbistan'ın askeri gücü eski Sovyet teknolojileri üzerine kurulu ve modernleşme çabası içerisinde olan bir orduya sahip. Bu amaçla son yıllarda Rusya'dan MiG-29 savaş jetleri, yeni nesil füzeler, helikopterler ve zırhlı personel taşıyıcılar satın alındı.

(EuroNews)