Balyoz davası yeniden başlıyor... 'Benzeri görülmemiş komplo'

Yargıtay’ın Balyoz davasında aralarında Çetin Doğan'ın da bulunduğu 7 sanık hakkındaki beraat kararını bozmasının ardından ilk duruşma yarın görülecek.

Balyoz davası yeniden başlıyor... 'Benzeri görülmemiş komplo'

VERYANSIN TV 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün Balyoz kumpasına ilişkin davada beraat eden 7 sanık hakkındaki kararı bozmasının ardından ilk duruşma yarın yapılacak. 

‘EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ KOMPLO’

Duruşma öncesi açıklama yapan avukat Hüseyin Ersöz şu ifadeleri kullandı:

Bugün eşi benzeri görülmemiş bir “komplo” olduğu tartışma götürmeyen “Balyoz Davası’nda”, 2015 yılında verilen Beraat Kararları, Yargıtay 16. CD tarfından bozulmuştu. İşte o Karar sonrası ilk duruşma yarın saat 09:30’da İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

‘YARGIDA SİYASALLAŞMANIN ÖRNEĞİ’

Her aşamasıyla, “yargıda siyasallaşmanın” örneği olan “Balyoz Davası” yarın yine, yeniden başlıyor. Sözde yargılamanın 11. yılında Çetin Doğan yine cezaevinden, halkının vicdan sahibi fertlerine seslenecek. “

NE OLMUŞTU? 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün Balyoz kumpasına ilişkin davada beraat eden emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Tümgeneral Behzat Balta, emekli Tümgeneral İhsan Balabanlı, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıç ve emekli Albay Erdal Akyazan hakkındaki beraat kararını bozmuştu. 

Karar 14 Haziran 2021'de oy birliğiyle alındı. 37 sayfalık gerekçede, sanıkların eylemlerinin, "teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri kapsamında değerlendirileceği" belirtildi. Sanıkların eylemlerinin fikir birliği içinde gerçekleştiği iddia edildi. Ve "suç için anlaşma" suçu kapsamına girdiği belirtilmişti. 

Bir tarafta Yargıtay’da Balyoz davasında görev alan FETÖ’cü savcı ve hakimlerin “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Görevi kötüye kullanma”, “Silahlı terör örgütüne üye olma” “Anayasayı ihlal etme” gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılamaları sürerken, Yargıtay’ın 7 kişi yönünden beraat kararını bozması tepkilere neden olmuştu.