Bozdağ’ın Vural Avar için ‘Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanacaktı’ sözlerinin perde arkası

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 'Sayın Cumhurbaşkanımız, Vural Avar ile ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi. Biz merhum Avar’a bu dileği ilettik' sözlerinin arka planını Veryansın TV daha önce yazmıştı. Erdoğan, sağlık sorunları nedeniyle tahkiye dilekçesi değil '28 şubat eylemlerinden dolayı özür' dilekçesi istemişti.

featured

İddianamesi FETÖ tutuklusu eski savcı Mustafa Bilgili tarafından yazılan, 28 Şubat Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan ve yaşadığı sağlık sorunlarına karşın hapishanede tutulan e. Korgeneral Vural Avar 20 Aralık’ta yaşamını yitirdi.

Ömrü Türk ordusuna hizmetle geçen Avar, kendisini ziyaret eden vekillere “Buradan yaşlılıktan, hastalıktan değil FETÖ’cülerin kurduğu kumpas davasından beraat ederek çıkmak isterim” demişti.

Geçen sene ağustos ayında hakkındaki yakalama kararı sonrası “ararlarsa bulamazlar” diye tatilini yarıda kesip evine dönen Avar, gece yarısı operasyonu ile gözaltına alınmıştı.

Demans tanısı konulan, cezaevinde düşme sonrası kaburga kemikleri çatlayan Avar, tüm uyarılara rağmen 22 Kasım 2022 tarihli, 11 ‘doktorun’ imzasını taşıyan “cezaevinde kalabilir” raporuyla ölüme sürüklendi.

İlgili haber: Vural Avar’a geçen ay ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verilmiş

Veryansın TV, 2 Kasım’da Avar’ın banyoda düşmesinin ardından kaburgalarında çatlaklar oluştuğu yazmıştı.

İlgili haber: Demans hastalığına rağmen tutukluluğu devam eden 85 yaşındaki e. Korg. Avar’ın kaburgaları çatladı

Avar’ın hayatını kaybetmesinin ardından toplumdan yükselen tepkilere yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Vural Avar ile ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi. Biz merhum Avar’a bu dileği ilettik. Sürecin başlaması için müracaat etmesi gerekiyordu fakat başlangıçta müracaat etmedi. Rahmetli oluşundan çok az bir süre önce müracaat oldu. Hemen işlemleri başlattık, işlemler sürdürürken rahmete kavuştu. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, bundan üç ay önce talimat verdi. Görevli arkadaşlarımız kendilerine ilettiler bunu…” dedi.

İlgili haber: Adalet Bakanı’ndan Vural Avar açıklaması: Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanacaktı

Oysa Bekir Bozdağ’ın bahsettiği “özel affa” dair gizlediği kısmı Veryansın TV bir ay önce yazmıştı.

28 Şubat davası kapsamında cezaevinde bulunan ve yaşları 75 ile 90 arasındaki 11 emekli askerden, infazlarının durdurulması için af dilekçesi yazmaları istendiği ortaya çıkmıştı.

Asker ailelerinin aktardığına göre bir cezaevi yöneticisi tek tek hükümlü generallerle görüşüp 28 Şubat’ta hata yaptıklarını kabul edip cumhurbaşkanından af dilemelerini, bunun karşılığında infazlarının durdurulacağını aktarıyor. Cezaevindeki komutanlar ise suç işlemediklerini düşündükleri için af talebinde bulunmayacaklarını belirtiyor.

İlgili haber: 28 şubat davasında komutanlardan ‘af dilekçesi’ istenmiş

Erdoğan da geçen sene 28 Şubat hükümlüleri ile ilgili yaptığı açıklamada “Yargı kararını verdi. Bu karar sonrasında bizim kapımızı çalan olmadı.” demişti.

Veryansın TV Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay, 23 Kasım’da yayınlanan programda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hapishane müdürü tek tek bu kişileri çağırıyor ve ‘Biz 28 Şubat’ta hata yaptık, sayın cumhurbaşkanımız bizi affetsin, bir af dilekçesi yazarsanız gereği yapılacak.’ diyor. Herkes  birbirinden habersiz bunu reddediyor… Bunu yapsalar 28 Şubat olayları suç olarak tarihe geçmiş olacaktı, hemen arkasından Tayyip Erdoğan ‘büyüklük gösterip’ 28 Şubatçıları affedip onlarla helalleşmiş olacaktı. Koca generallere ‘gidin af dileyin’ deyip dilekçe yazmalarını istiyorlar.”

Bozdağ’ın Vural Avar için ‘Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanacaktı’ sözlerinin perde arkası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 1 ay önce

    kinimiz dinimizdir

  2. 1 ay önce

    Herkes ettiğini bulacak…

  3. Anlayamadıkları, kapasitelerinin olmadığı, herkezi kendileri gibi sandıkları, ülkeyi vatan değil şirket gibi gördüklerinden olabilir mi?
    Bunlar gerçek Türk subayıdır. Zafiyetleri olduğunu sanmayın. Onurları zarar göreceğine, hayatları zarar görse yılmazlar..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!