CHP’nin avukatı: Sansür yasasındaki o madde Kılıçdaroğlu’na uygulandı

Kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen kanunun AYM’ye taşınan ve hapis cezası da öngören “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” maddesi gerekçe gösterilerek CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında dava açılması istendi. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, "O yasa maddesinin, o aparatın; tamamen siyasilere, ifade özgürlüğüne yönelik olarak kısıtlama anlamında uygulanacağını ortaya koymuş oldular" dedi.

featured

Kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un en çok tartışılan ve iptali için Anayasa Mahkemesi’ne taşınan, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” düzenlemesi; siyasiler arasında ilk kez Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusunun gerekçesi oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), “Kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar” açıklamasını yapan Kılıçdaroğlu hakkında, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçlaması ile dava açılmasını istedi.

Kılıçdaroğlu’nun, ayrıca “hakaret”, “iftira”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” suçlamaları ile yargılanması talep edildi.

AVUKAT ÇELİK: SÖYLENEN TAM DA BUYDU

ANKA’nın haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün suç duyurusu ile ilgili, “Bizim haklılığımızı açığa çıkarıyor. O yasa maddesinin, o aparatın; tamamen siyasilere, ifade özgürlüğüne yönelik olarak kısıtlama anlamında uygulanacağını ortaya koymuş oldular. Söylenen tam da buydu. Bizim argümanların haklılığını bütünüyle açığa çıkarmış oluyor bu adım.” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün suç duyurusunu şikâyet edeceğini belirten Çelik, “Siyasileştiler. Kurumların siyasileşmesi tarihte görülmüş bir şey değil. Yani bir siyasiyi, ana muhalefet partisi genel başkanını; siyasi mülahazalarla şikâyet etme cüretini ortaya koymuş olmaları görevlerini kötüye kullandıklarını açığa çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Avukat Celal Çelik

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, 31 Ekim’de sosyal medya hesabından yayınladığı videoda sokaklarda giderek yaygınlaştığını belirterek “Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Getir, nereden getirirsen getir, kaynağını sormayacağım’ dediler ve bu kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar… Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namı diğer Fotoroman Süleyman’a. O da Fotoromancı ya, Saray da çok iyi biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin diliyle söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara” demişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Kılıçdaroğlu’ndan metamfetamin açıklaması… ‘Breaking Bad Süleyman’ diyerek seslendi

thumbnail
İlişkili Haber

Bakan Soylu’dan ‘uyuşturucu’ açıklaması: Kılıçdaroğlu bir yalan ve suç makinasıdır

thumbnail
İlişkili Haber

Kılıçdaroğlu’ndan Soylu’ya: İşte ispatladım, onurun varsa istifa et

thumbnail
İlişkili Haber

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

CHP’nin avukatı: Sansür yasasındaki o madde Kılıçdaroğlu’na uygulandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!