Dedeağaç’taki ABD yığınağı… Erdoğan: Anormal bir gelişme söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Dedeağaç’a yapılan ABD yığınağını ‘burada anormal bir gelişme söz konusu değil’ sözleriyle değerlendirdi.

Dedeağaç’taki ABD yığınağı… Erdoğan: Anormal bir gelişme söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “ABD Yunanistan Dedeağaç’a zırhlı araç ve tank sevkiyatı yaptı. Türkiye’ye yakın bir bölgede bu durumun gelişmeni nasıl değerlendiriyorsunuz? “ sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Bu 2014 yılında beri ABD’nin Dedeağaç’taki bir planlı programıdır. Dolayısıyla burada anormal bir gelişme söz konusu değil. Bu kendisinin planlı attığı adımı bizler de tabii yakından takip ediyoruz. Yunanistan-ABD ilişkilerini zaten biliyorsunuz. Fakat bizler de burada üzerimize düşeni yapıyoruz. Tedbirse, tedbir… Bunlar da zaten her zaman bizim için alınan ya da atılan adımlardır.“

Erdoğan’dan THK çıkışı: Uçak falan yok

DEDEAĞAÇ'TA NELER OLUYOR? 

Doğu Akdeniz, Kıbrıs gerilimleri sürerken Washington-Atina arasında işbirliği artıyor.

ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yer alan ve Edirne sınırına 40 kilometre mesafede olan Dedeağaç üssüne 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkıyatı yapmıştı.

ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi tarafından yapılan açıklama, “Dedeağaç’ın stratejik olarak konumlandırılmış limanı, ABD Ordusu kuvvetleri için kritik derecede önemli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi” ifadeleri ile paylaşılmıştı. 

UZMANLAR NE DİYOR? 

Veryansın Tv yazarı, İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, Dedeağaç’ın Türkiye’ye olan yakınlığına işaret ederek, “Dedeağaç’ın, anlaşmalara göre sınıra belirli mesafede silahsızlandırılmış olması gerekiyor. Türkiye, bu anlaşma çerçevesinde, ABD’nin burada oluşturduğu deniz ve hava üssünün bu mesefede kalıp kalmadığını incelemeli” diyor. ABD’nin, Rusya’ya yönelik kuşatmasını perçinlemek istediğini vurgulayan Babüroğlu, “Yunanistan’da yeni üsler elde ediyor ve bu devam edecek. Bunun nedeni artık Türkiye yerine Yunanistan’ı ve Güney Kıbrıs’ı tercih eden bir ABD var” demişti.

Babüroğlu, Dedeağaç’ın, Çin’in Kuşak-Yol Projesi’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğuna da işaret ederek, “ABD, Dedeağaç ve o bölgede konuşlanırsa, Çin’in önüne de set çekecek. ABD’nin amacı bu” dedi. ABD’nin, Yunanistan’da farklı üsleri olduğunu ve en önemlisinin Girit’te bulunduğunu vurgulayan Babüroğlu, bu üsler ile ABD’nin, Rusya ve Türkiye’nin hareketlerini ve faaliyetlerini gözleme, kontrol etme imkânı bulduğunu kaydetti.

 

LOZAN AYRINTISI

Türkiye'ye 30 KM uzaklıktaki Dedeağaç'a asker yığılmasının Lozan Antlaşması'na aykjırı olduğu dile getiriliyor. Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Dedeğaç'a NATO tatbikatları bahanesiyle ciddi silah yığınağı yapan ABD, buradaki stratejik limanın özelleştirilmesini ve işletmesini devralmaya çalışıyor.