Fatih Erdoğan’ın ‘Pasifik’i Kazakistan’da rahatsızlık yarattı!

Fatih Erdoğan’ın adı bu kez sahibi olduğu Pasifik Avrasya Lojistik şirketinin, bu hattı kullanan diğer firmalara baskı yaparak tekel oluşturmaya çalıştığı iddiaları gündemde…

Fatih Erdoğan’ın ‘Pasifik’i Kazakistan’da rahatsızlık yarattı!

Kısa bir süre önce devreye giren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, bölgedeki transit taşımacılığında devrim niteliğinde değişikliklere yol açtı, daha önce 12-15 günü bulan ulaşım süreleri 4-5 güne kadar indi. Böylece hem ihracatımız artmış, hem de maliyetler azalmış oldu.

TEKEL OLMAYA ÇALIŞIYOR!

Ancak son dönemde AKP’li Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın sahibi olduğu Pasifik Avrasya Lojistik şirketinin, bu hattı kullanan diğer firmalara baskı yaparak tekel oluşturmaya çalıştığı iddiaları gündemde… Daha önce birçok şaibeli konuyla gündeme gelen Erdoğan’ın bu girişimde TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un danışmanı olan İslam Şahbandarov adlı şahsı kullandığı biliniyor. Aynı zamanda Pasifik Avrasya Lojistik firmasının da ortağı ve yöneticisi olan Şahbandarov’un, söz konusu firmaları arayarak ya kendileriyle işbirliği yapmalarını ya da çekilmelerini istediği ifade ediliyor. TCDD yönetiminin de çeşitli bahaneler ileri sürerek, firmaları Pasifik Avrasya’ya yönlendirdiği kamuoyuna yansımıştı.

‘ANLAŞMAYA UYUN’ MESAJI!

Lojistik sektöründe ciddi rahatsızlık yaratan bu durum sürerken TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy’a Kazakistan’ın resmi taşımacılık şirketi KTZ Express tarafından gönderilen bir yazı, aynı rahatsızlığı bölge ülkelerinin de paylaştığı ortaya çıktı. Teamül gereği diplomatik bir dil kullanılan yazıda, TCDD yönetimince birlikte çalışmaları önerilen Pasifik Avrasya Lojistik şirketinin TITR üyesi olmadığı ve yapılan anlaşmaya aykırı olarak tarifenin üstünde taşıma bedelleri istediği vurgulanıyor!
Başta Türkiye ve Rusya olmak üzere Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan gibi bölge ülkelerinin büyük önem verdiği BTK Hattı’nın üzerine düşen bu gölgenin bir an önce kaldırılması tüm lojistik sektörünün beklentisi haline geldi.

Ahıska Türklerinin mezarını satan adam TCDD Genel Müdürünün danışmanı oldu

Fatih Erdoğan hakkında suç duyurusu