Finlandiya NATO kararını resmen açıkladı… ‘Erdoğan’la görüşmeye hazırız’

Finlandiya hükümeti, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini açıkladı. Finlandiya Devlet Başkanı Niinisto, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

featured
service

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

Finlandiya hükümeti, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini bildirdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin düzenledikleri ortak basın toplantısında, Niinistö ile Dış ve Güvenlik Politikaları Bakanlık Komitesinin, ülkenin NATO üyeliği başvurusunu onayladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Niinistö, toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda olumlu düşüncede olmadıkları açıklamasına ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğu yanıtını verdi.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine Türkiye’nin olumsuz bakması karşısında şaşkın olduklarını söyleyen Niinistö, “Şimdi çok net bir cevaba ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gündeme getirdiği sorunlar hakkında yeni bir görüşmeye hazırım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Niinistö ayrıca ülkesinin NATO üyeliği başvurusunu Dış ve Güvenlik Politikaları Bakanlık Komitesi ile onayladığını ifade etti.

Finlandiya’nın yeni bir çağa girdiğini vurgulayan Niinistö, bugünü “tarihi bir gün” olarak niteledi.

Başbakan Marin de NATO’ya başvurma kararının ülkenin güvenliğini güçlendireceğine dikkati çekti.

Finlandiya parlamentosunun yarın NATO’ya başvuru kararını onaylaması bekleniyor.

NATO GENEL SEKRETER YARDIMCISI: UZLAŞI İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI BULACAĞIMIZA İNANIYORUM

Öte yandan, Kovid-19’a yakalanan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yerine Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, toplantı girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliği hakkında Türkiye ile dün gece yapılan görüşmeler nasıldı?” sorusu üzerine Geoana, açık ve yapıcı bir görüşme yapıldığını belirtti.

Geoana, “Türkiye önemli bir müttefik. (Türk yetkililer) Dostlar ve müttefikler arasında ele alınan ve konuşulan endişelerini ifade ettiler. Önümüzdeki günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli şartları bulacağımıza inanıyorum.” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: FOTOĞRAF VE BELGELERLE ANLATTIK

Dün gece İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin NATO’ya üyelik müracaatına ilişkin üçlü toplantı yapan Çavuşoğlu bugün Berlin’de yapılan
“NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı”na ilişkin yaptığı basın açıklamasında
Finlandiya ve İsveç’le yapılan görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Çavuşoğlu, “Türkiye’nin endişelerinin giderilmesi yönünde çalışma önerisi geldi.” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu “Burada kesinlikle güvenlik garantilerinin olması lazım. Terör örgütlerine desteğe son vermeleri lazım.” dedi.

“İki ülkenin olası üyeliğine karşı tutumumuzu sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Cuma günü kamuoyu ile paylaştı. Biz de gerekçelerimizi net şekilde toplantıda söyledik” diyen Çavuşoğlu, “YPG, PKK terör örgütü ve mensupları ile yaptığı görüşmeler, İsveç’in silah yardımı dahil rahatsız olduğumuz konuları fotoğraf ve belgelerle müttefiklere anlattık.” diye konuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

Çavuşoğlu’ndan Finlandiya ve İsveç açıklaması

ERDOĞAN ‘VETO’ SİNYALİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine, şunları söylemişti:

“Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya adaylığına kapıyı kapatmadığını söylemişti.

RUSYA ‘HATA OLUR’ DEMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladirmir Putin geçen günlerde Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ile yaptığı telefon görüşmesinde “Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını” vurgulamıştı.

Putin, “Ülkenin dış politikasındaki böyle bir değişiklik, uzun yıllardır iyi komşuluk ve ortaklık, iş birliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı yarar sağlayan Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebilir” ifadelerini kullanmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile NATO üyelik sürecini görüştü

thumbnail
İlişkili Haber

Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin açıklama

thumbnail
İlişkili Haber

İbrahim Kalın: Finlandiya ve İsveç’e NATO kapısını kapatmadık

thumbnail
İlişkili Haber

Finlandiya’nın NATO adımı… Erdoğan’dan ‘veto’ sinyali

Finlandiya NATO kararını resmen açıkladı… ‘Erdoğan’la görüşmeye hazırız’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 3 gün önce

  Türkiye Nato da olduğu sürece başımıza bir şey gelmez diyenler bir defa daha haksız çıktı. Bu 2 Terör örgütü destekçisi ülke Nato ya katılırsa Türkiye’nin ne düşündüğünün bir önemi yok demektir. En iyisi mi biz Rusya ve bölge ülkeleriyle aramızı bozacağımıza ülkemizi bölmek isteyen bu örgütten ayrılmalıyız. Bunların orada yer alması Rusya ya bir zarar veremez ama bizim narenciye ve turizme zarar verebilir.

 2. 3 gün önce

  Batı taktiği!
  Masada Türkiye’nin sorununu sözde halledip ikna edecekler
  Halbuki biz niye haklı davalarımızda direnmeyelim?

  • 3 gün önce

   cunku banka hesaplari var, dekontlar var. Keymen adalari var, halkbank var, reza var, damatlar var, bes katina verilen ihalelerin komisyonlari var, var oglu var. Duzgun, durust, namuslu yoneticiler secmez ise bir toplum, kesme sekerini bile koruyamaz.

   Cevapla
 3. 3 gün önce

  Biraz poh pohlanmak birazda para bu iş tamam.

 4. 3 gün önce

  En dogru karar, teröre verdikleri yillar kadar…,.. kapida beklesinler…,..O zamana kadar….kim Öle, Kim kala…

 5. 3 gün önce

  Turkiye nato da oldugu surece nato icindeki dusmanlar bize saldiramaz turkiye natodan ciksin diyenlerin iyi niyetli oldugu biraz supheli

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!