HDP'den Cumhuriyet karşıtı ‘Kobani’ savunması: Şeyh Said, Seyid Rıza ve nicelerinin mirasçısıyız.

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, gözaltılara Cumhuriyet düşmanı faaliyetleri nedeniyle idam edilen Şeyh Said ile Dersim isyanı lideri Seyid Rıza’yı savunarak tepki gösterdi. Tosun “Bizler Şeyh Said'in, Seyid Rıza'nın ve nicelerinin mirasçısıyız.” ifadelerini kullandı.

HDP'den Cumhuriyet karşıtı ‘Kobani’ savunması: Şeyh Said, Seyid Rıza ve nicelerinin mirasçısıyız.

VERYANSIN TV

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.
 
Karara HDP, CHP ve Deva Partisi’nden tepkiler geldi. 


HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun da operasyonlara Cumhuriyet karşıtlığıyla bilinen isimleri savunarak tepki gösterdi. 
Tosun, Türkiye'ye karşı ayaklanan, Cumhuriyet düşmanı faaliyetleri nedeniyle idam edilen Şeyh Said’in ve Dersim isyanı lideri Seyid Rıza’nın mirasçısı olduklarını belirtti. 
 
Tosun “Kurumsallaşmış faşizm Kars halkının iradesine darbe vurmaktadır. Ayhan Bilgen Kars halkının iradesidir. Bizler; Şeyh Said'in, Seyid Rıza'nın ve nicelerinin mirasçısıyız. Bu dik duruş ve bilinç olduğu müddetçe asla sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz!!!” ifadelerini kullandı.