Hibrit otomobil nedir? Hibrit otomobilin avantajı nedir?

Hibrit otomobil benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile üretilmiştir. Bunu sağlamak için de sıkışık trafik, düşük hız gibi durumlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede 0 (sıfır) emisyon salınımı sağlamaktadır.

Hibrit otomobil nedir? Hibrit otomobilin avantajı nedir?

Hibrit araçların mantığı ve amacı, daha düşük benzin kullanarak daha uzun yol gidebilmektir.

Yani elektrikli bir motor desteği ile birlikte, daha düşük benzin kullanarak, aynı yolu gitmemizi sağlayan bir teknolojidir.

Bunun sağlanması için, trafik varken ya da düşük hızlarda elektrikli motorun kullanılması gerekiyor.

Yüksek hızlara geçildiği zamanda ise yine benzinle çalışan motor devreye girmeye başlıyor. Yani aslında gereksiz benzin harcanmasını engelleyen bir teknoloji.

Otomobillerde dur-karlk yapıldığı zaman benzin kullanımı daha da yüksek oluyor. Elektrikli motora geçildiğinde, benzin harcanmamış oluyor ve bu da hem çevresel hem de maddi anlamda olumlu bir durum olarak geri dönüş sağlıyor.

İLK HİBRİT OTOMOBİL

İlk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından üretilen hibrit otomobile “Mixte-Wagen” adı verilmiştir. Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche 4 silindirli bir Daimler motoruna aküler, bir jeneratör ve elektrik motorları eklemiştir. Bu haliyle Mixte benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edebilmekteydi.

Hibrit otomobillerin yaklaşık 5 yıl içerisinde benzin motorlu otomobillerin yerini alacağı düşünülmektedir. Toyota’nın Toyota Prius modeli, Honda’nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir.

Bunun dışında, Dodge’un Ram Pick-up’ını hibrit olarak üreteceğini açıklamasıyla bu tarzda bir ilk olması beklenmektedir. SUV sektöründe ise, ilk önce kendini belli eden Ford‘un Escape modeli olmuştur.

HİBRİT OTOMOBİLİN AVANTAJLARI

  • Hibrit otomobillerin yakıt tüketimi düşüktür.
  • Emisyon değerleri, diğer otomobillere göre daha düşüktür.
  • Genellikle İlk hızlanmalarda elektrik motorundan destek alırlar
  • Bir destek motoruna sahip olduklarından daha geç yıpranmaları hibrit otomobillerin avantajlarındandır.

HİBRİT OTOMOBİLİN DEZAVANTAJLARI

  • Satış fiyatlarının yüksek olması
  • Tamir ve bakım masraflarının diğer araçlara göre daha yüksek maliyette olması
  • Yaygın oto servis ağının bulunmaması hibrit otomobillerin dezavantajlarındandır.