Binali Yıldırım memleketini değil altın şirketlerini savundu!

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salınmasına karşı verilen mücadeleyi “algı operasyonu” sözleriyle hedef aldı. Yıldırım "Bir takım küçük menfaatlerine halel gelenler ne yazık ki olumsuz propagandaları körüklüyorlar." dedi.

featured

VERYANSIN TV

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan bir altın madeni  2010 yılında üretime geçti. 2001 yılında sondaja başlandı ve 2010 yılından 2019 yılına kadar siyanürle üretim yaptı.

Ayrıca şirket 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracağı bir projeye hazırlanıyor.

Siyanür ve sülfürik asitin atmosfere verilmesine bölge halkı tepkili.

Emekli makinist Sedat Cezayiroğlu’na göre 2019 yılında geliştirilen yeni proje ile sülfürik asit ve siyanür birlikte kullanılıyor ve bu projede kullanılan 40 kimyasaldan 23’ü direkt kanserojen…

‘KÜÇÜK MENFAATLERİNE HALEL GELENLER…’

Sabırlı köyü sakinleri seslerini duyurmak için bölgede eylem yaparken, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım siyanür ve sülfürik asitin doğaya salınmasına karşı verilen mücadelenin “algı operasyonu” olduğunu öne sürdü.

Altın madenine tepki gösteren bölge halkını “küçük menfaatlerine halel gelenler” sözleriyle hedef alan Yıldırım şöyle konuştu:

Burada bir bilgi kirliliği var. Bilgi kirliliğinin sebebi şu. Bir takım küçük menfaatlerine halel gelenler ne yazık ki olumsuz propagandaları körüklüyorlar. Madenin ciddi anlamda İliç’e desteği var.

‘İLİÇ ESKİ İLİÇ DEĞİL’

İliç eski İliç değil. Erzincan’dan da daha ileriye gitti, gurur duyuyoruz. Her türlü tedbir alınıyor, denetlemeler yapılıyor. Bu konuda hemşehrilerimizin her söylenene kulak asmamalarını ben özellikle rica ediyorum. Buna ihtiyacımız var, orada yüzlerce binlerce istihdam oluşuyor.

‘HAYAT STANDARDI YÜKSELDİ’

Vatandaşlarımızın ciddi anlamda hayat standardı yükseldi. Onları kaybetmenin bir anlamı yok. Dünyada altın madeni sadece orada yapılmıyor. Teknoloji bunların emniyet tedbirlerini almak için yeterli.

Tabii ki çevre bizim için önemli ama bunu algı operasyonuyla kaynakları harekete geçirmemizi geciktirmek, engellemek… Bu da başka bir oyun. Buna da dikkat etmemiz lazım. Avrupalılar yıllarca bu yanlışı yaptılar sıra bizim kaynaklarımıza gelince böyle propagandalar maalesef oluyor. “

YILDIRIM’A ‘AÇIKLA’ ÇAĞRISI

Yıldırım’a Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Şahsuvaroğlu’ndan tepki geldi.

Şahsuvaroğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir takım küçük menfaatlerimize halel gelmesin diye çevrecilik yapıyormuşuz. Sayın hemşehrim ne gibi küçük menfaatlerimiz varmış açıkla. Sülfürik asit yerine ne gibi bir şey satabiliriz ki madenciye sizce?”

Binali Yıldırım memleketini değil altın şirketlerini savundu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 ay önce

  %35’i kamumun bilgi yanlış

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  AKSAKALLI ! büyüğümüz olan binaliden daha mı iyi bileceksiniz. Türk devletleri konseyi bu adamı aksakallı olarak ilan etti, farkındamıyız acaba Türkler ve Türk dünyası üzerine oynanan oyunların.

 3. 4 ay önce

  nereden taraf olduğu zaten belli şaşırtmadı.

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Türkiye bir sömürge ülkesi değil, Türkiye’yi sömürge durumuna getiren iktidar ile her kaynağın’dan faydalanan insanlar ülkeler. Her şey bittiğin de parası olan Hollanda’ya kaçacağı için kendisi için hiçbir şey bu yapılanlar. Türk milletini gdo ile kansere boğanlar, bununla da kansere boğacaklar gibi geliyor. Her yerden işgal edildik. Bir savaş olsa kanser mi olacak insanlar. İnsanlar kanser olsun savaşamasın mı diye yapıyorlar

 5. 4 ay önce

  İlber hocanın dediği gibi “kasaba siyasetçisi” bunlar. Paradan başka bişey bilmezler.

 6. 4 ay önce

  Toplumu her konuda paramparça ediyorlar. İktidarı ve muhalefeti. Sanki milletin bir kısmı altın madeni çıkarılsın diyor, bir kısmı çıkarılmasın diyor! Tabii ki doğa, çevre, hayvanlar, insanlar, tüm canlıların yaşam ortamları ve gelecekleri açısından fayda/zarar oranı, sürdürelebilirliği bilimsel olarak kamuoyunun önüne konsun ve tartışılsın. Bunlara aykırı ne varsa Türk hukuku hesabını sorsun, uygulansın. Fakat Necip Hablemitoğlu’nun altın madenleri konusunda farklı görüşleri vardı ve Türkiye’de altın çıkarılmaması yönünde Alman istihbaratının çalışmalarına dikkat çekiyordu. Bizdeki durum ne? Konuya ya “aksakal” ya da ak muhalefet olarak yaklaşıyoruz. Sonuç çöp!

  Cevapla
 7. 4 ay önce

  bizim büyük kazanımlarımız var diyor. anlatamamış

 8. 4 ay önce

  Memleketi nere ki?ABD?

 9. 4 ay önce

  oğlumun kokain satması gelişmemize engel :)))

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!