İtirafı gündem olmuştu… Nebati’den ‘dar gelirliler’ açıklaması

"Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" ifadeleri tepki çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den yeni bir açıklama geldi. Nebati, "Uyguladığımız politikalar ile artan enflasyon karşısında özellikle gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz" dedi.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP’nin Kızılcahamam Kampı’nda yaptığı sunumda itiraflarda bulunmuştu. Nebati’nin “Enflasyonu düşürmek için sert tedbirler almak yerine büyümeyi tercih ettik. Dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” demesi tepki çekmişti.

Sözlerinin gündem olmasının ardından Twitter hesabından açıklamada bulunan Nebati, şunları söyledi:

“Ekonomi politikalarımızın esası; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyümeyi sağlamak, yüksek katma değerli üretimi teşvik ederek ürettikçe büyümek ve büyümenin getirilerini toplumun tüm kesimlerine yansıtmaktır. Bu kapsamda, dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızı korumak amacıyla sosyal desteklerden vergi indirimlerine, tarımsal desteklerden enerji sübvansiyonlarına kadar gerekli tüm tedbirleri alarak vatandaşlarımızın gelir düzeyini ve refah seviyesini korumayı önceliklendirdik.

Uyguladığımız politikalar ile artan enflasyon karşısında özellikle gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak toplumsal refahı artıracak, emeğin ve alın terinin ne kadar değerli olduğunun bilinci ile vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm tedbirleri hayata geçireceğiz.”

NE DEMİŞTİ?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında, Bakan Nebati’nin hafta sonu düzenlenen AKP kampındaki sunumda açıkladıklarını kaleme almıştı. Selvi, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de sunumunda “Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor.” diyor.” ifadelerini kullanmıştı.

 

İtirafı gündem olmuştu… Nebati’den ‘dar gelirliler’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 10 ay önce

    Tabiki büyümeyi tercih edersiniz. Büyüme yatırım, yatırım ihale, ihale yandaş firmalardan sizin vakıflarınıza bağış demektir. Yoksa o kadar aç boğazı nefsi doyurmak kolay olmaz.

  2. 10 ay önce

    İki yakası bir araya gelmeyen emekçiler(dar gelirliler) sayesinde çarklar dönüyor işler tıkırında ilerliyor diyor sayın muhterem bakanımız…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!