Jefrry 'Türkiye operasyon yapmayacak' demişti...'Müzakereler sonuçsuz kaldı' iddiası

ABD'nin devreye girmesiyle PKK/PYD ile Barzani'nin etkin olduğu Suriye Kürt Ulusal Konseyi(ENKS) arasında devam eden müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığı iddia edildi. Son olarak eylülde 6 madde üzerinde anlaşma sağlanmış, Suriye'nin kuzeyinde Kürt Yüksek Konseyi kurulmuştu. Anlaşma kapsamında ABD'nin PYD'ye Türkiye'nin bölgeye operasyon yapmayacağına dair güvence verdiği öne sürülmüştü.

Jefrry 'Türkiye operasyon yapmayacak' demişti...'Müzakereler sonuçsuz kaldı' iddiası

VERYANSIN TV

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey önce Suriye’de PKK/PYD ile, ardından da Irak’ta Erbil yönetimiyle eylül ayında kritik temaslarda bulunmuştu. 

KÜRT YÜKSEK KONSEYİ KURULMUŞTU 

Görüşmelerin ardından ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasındaki sorunların giderildiği açıklanmıştı.

6 madde üzerinde sağlanan uzlaşma ile Kürt Yüksek Konseyi kurulmuştu.

Anlaşma ile birlikte güvenlik koridorlarında Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği belirtilmişti. Jeffrey'in Türkiye'nin PKK/PYD'ye operasyon yapmayacağına dair güvence verdiği öne sürülmüştü.  

Ayrıca ABD’nin 80 kişilik bir ekiple PKK/PYD’nin Suriye’deki asayiş gücünü eğiteceği ifade edilmişti. 

ABD’nin hamlesini uzmanlar “PKKistan kuruluyor” sözleriyle değerlendirirken Anadolu Ajansı güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi.

Habere göre, Barzani’ye yakın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile terör örgütü YPG/PKK arasında dokuz aydır süren müzakereler, örgütün ENKS'nin taleplerini karşılamaması nedeniyle başarısız oldu. 

ENKS: MÜZAKERELER BAŞARISIZLIĞA UĞRADI

AA muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, terör örgütü YPG/PKK'nın bünyesinde barındırdığı Kandil kadrolarını ihraç etmeyi reddetmesi, ENKS'nin Kuzey Irak'ta bulunan peşmergelerinin Suriye'ye girişine izin vermemesi ve varılan diğer anlaşmaları uygulamaya sokmaması taraflar arasındaki müzakereleri başarısızlığa uğrattı.

Bunun üzerine ENKS'den bir heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileriyle görüşmek üzere Kuzey Irak'a gitti.

Görüşmede ENKS heyeti IKBY yetkililerine, YPG/PKK ile aralarındaki müzakerelerin başarısızlığa uğradığını ve iki taraf arasında ara bulucu konumunda olan ABD'nin taraflı davrandığını iletti.