Millet İttifakı'nın gizli cumhurbaşkanı adayı

Gürbüz Evren yazdı...

Millet İttifakı'nın gizli cumhurbaşkanı adayı

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

En sık ortaya atılan isimler Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş oldu. Son zamanlarda ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu iki isimden, özellikle de İmamoğlu’nun çıkışlarından rahatsız olduğu, “Herkes kendi işini yapsın” diyerek belediye başkanlığı göreviyle ilgilenmesi gerektiğini birçok kez Ekrem Beye hatırlattığı değişik çevrelerde dile getirildi.

Ama Canan Kaftancıoğlu’nun, Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin İmamoğlu’nun adaylığından yana olduğunu, bunu sağlamak için medya ve araştırma şirketleri dahil her olanağı kullandıklarını yine CHP’li birçok vekilden de duyuyoruz.

İşte tam da bu sırada Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olduğu haberi CHP’nin bazı MYK üyelerinden ve Grup Başkanvekillerinin en heyecanlısı tarafından Ankara gazetecilerine üflendi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu söylentileri hiç yalanlamaması ise ‘haber doğru’ yorumlarına yol açtı. Kılıçdaroğlu’nun, ismini özellikle ortaya attırdığını, bunu da İmamoğlu’nun önünü kesmek için yaptığını söyleyenler de yok değil.

Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan karşısında kesinlikle şansı olmadığı yönündeki değerlendirmelere CHP’deki Gandiciler şiddetle karşı çıkıyorlar.

Genel Başkan Yardımcılığı görevine nasıl geldiğine kendisi bile hala inanamayan bir isim, konuya ilişkin soruma, “Dolar aldı başını gitti. Ekonomi iflas noktasında. Halk işsiz, aç ve umutsuz. Bu durumda seçmen Erdoğan’ın karşısına kim çıkarsa ona oy vermeye hazır. Genel Başkanımız aday olacak ve cumhurbaşkanı seçilecek” yanıtını veriyor. 

“İmamoğlu ve arkasındaki güçler kolay vazgeçmeyecek” diyorum. Genel Başkan Yardımcısı, “Ekrem Beye zamanı geldiğinde daha fazla ısrar etmemesi uygun bir şekilde söylenecek. O da ne yapması gerektiğini anlayacak” yorumunu yapıyor.

Buraya kadar yazdıklarım, genelde bilinen konular, ancak bundan sonrası önemli.

Yukarıda okuduklarınızı İyi Parti’den birçok yetkili isimle daha ayrıntılı bir şekilde konuştuk. Onlara uzun süredir aklımda olan Meral Akşener’e ilişkin soru ve düşüncelerimi ilettim.

Vekillere, “Türkiye ekonomisinde esen fırtınalar Erdoğan’ı devirecek mi?” diye sordum. Ayrıca, AK Partili vekillerin, “Fetö’nün 15 Temmuz darbe girişimi Erdoğan’ı yıkamadı, dolar mı yıkacak” sözlerini hatırlattım.

Hemen hepsinden aldığım yanıt, “Erken ya da zamanında yapılacak seçimde İyi Parti, Erdoğan’ı yenecek” şeklinde oldu.

Bu kez de “Neden Millet İttifakı değil de İyi Parti Erdoğan’ı yenecek” dediniz? diye sordum.

“Elbette Millet İttifakı Erdoğan’ı yenecek, ama ana ve itici güç İyi Parti olacak” yanıtını verdiler. Aslında bu yanıt iyi okunduğunda, bir ipucu olduğu anlaşılacaktır.

Vekillere, uzun süredir İyi Parti’nin çalışmalarını izlediğimi, özellikle son dönemde Meral Akşener’in konuşmalarının içeriğinde, kentlerin en görünür yerlerindeki devasa afişlerdeki sloganlarda verilen mesajları sordum. Ardından da “Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı olacak değil mi? diye sordum.

Yanıtlarını beklemeden, “Akşener’in, İmamoğlu’na övgülerinin, ziyaretlerinin aslında Ekrem beyin adaylığını desteklemek anlamına gelmediğini, hatta Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki ismin de Akşener olduğunu düşündüğümü ekledim. 

Siyasetçi, gizlemek istediği konular olunca soruya soruyla yanıt verir.

İyi Partili vekiller ise bana şu sorularla yanıt verdiler:

“Kuruluşunun 100 yıldönümünde Cumhuriyet’e ilk kadın Cumhurbaşkanı yakışmaz mı?”

“AK Parti ve MHP’den kaçan oyların sadece Akşener’e geleceğini Kılıçdaroğlu bilmiyor mu?”

“Erdoğan neden Kılıçdaroğlu’nu değil de Akşener’i hedef alıyor?”

“Provokasyonlar neden CHP’ye değil de İyi Parti’nin yurt gezilerinde yapılıyor?”

Vekillerin sorulu yanıtların devam edeceğini bildiğimden, araya girip “Söylediklerinizden Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olacağını, buna Kılıçdaroğlu’nun onay verdiğini anladım. Doğru mu anlamışım” diyorum.

Sadece gülümsüyorlar. Siyasetçilerin bu gülümsemesinin ne anlama geldiğini bilirim.

“HDP’yi unutuyorsunuz. Onlar Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adaylığına destek vermezler” diyorum.

Bu kez sorularla yanıt vermekten vazgeçiyor ve “HDP sorununu çözmek Kılıçdaroğlu’nun görevi. O da gerekeni yapıyor” yorumunda bulunuyorlar.

“Kuruluşunun 100 yıldönümünde Cumhuriyet’e ilk kadın Cumhurbaşkanı yakışmaz mı?” sözlerini sanki ağzı birliği etmişçesine konuştuğum İyi Partili yetkililerden duymak çok önemli bir göstergedir.

Kısacası Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının Meral Akşener olabileceğine hiç şaşırmıyorum.