S-400'ler test için Sinop'ta!

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait S-400’ler, Sinop’a test atışları için gönderildi. Sinop havalimanının hava trafiğinin kapatıldığı belirtiliyor. Ayrıca test atışları için NOTAM da yayımlandı.

S-400'ler test için Sinop'ta!

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait S-400’ler, Sinop’a test için gönderildi. Sinop havalimanının hava trafiği kapatıldı.

Ayrıca test atışları konusunda NOTAM da yayımlandı. 

NOTAM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri olarak tanımlanıyor.

STOLTENBERG 'TEHDİT OLABİLİR' DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesinin ardından Stoltenberg yaptığı açıklamada “Türkiye’nin S-400 sistemlerini alımı konusu müttefik hava araçlarına bir tehdit olabilir” ifadelerini kullanmıştı. 
 
Beyazıt Karataş ve Fazıl Altay'ın Veryansın TV'ye yazdıkları ortak yazısında S-400 test atışlarının eğitim programı içerisinde yapılacağı ifade edilmişti: 

"S-400 test görüntüleri ve haberleri Rus medyasında sık sık yer almaktadır. Rusya, 2007 yılından itibaren S-400’leri test etmektedir. Rusya, S-300 PMU2’nin Çin’de kabul testlerinde S-400’ün de kullandığı 48N6 füzesinin önlendiği balistik füzenin enkaz fotoğrafını da yayımlamıştır. Rusya’nın S-400 gibi sistemi hiç test etmeden kullanacağını mı düşünüyorsunuz? Bu kararı vermiş olmaları olası mıdır? Türk Hava Kuvvetleri de S-400 test atışlarını eğitim programı içerisinde mutlaka yapacaktır."