Karabağ’ın kaderini değiştirecek öneri: Ateşkes çağrısına karşı ‘kama’ harekatı

Azerbaycan’ın Karabağ cephe hattında alan hakimiyetini artırmasının ardından Ermenistan’dan gelen ateşkes çağrısını uzmanlar "tuzak" olarak nitelendiriyor. Sahadaki gelişmeleri Veryansın TV’ye değerlendiren emekli Tuğgeneral Nejat Eslen’e göre, Karabağ ile Ermenistan arasındaki irtibatı kesecek bir harekat yapılmadan ateşkes masasına oturulmamalı.

Karabağ’ın kaderini değiştirecek öneri: Ateşkes çağrısına karşı ‘kama’ harekatı

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ hattında süren çatışmalarda 5 gün geride kaldı.

Bölgede 1994 yılında ilan edilen ateşkesin ardından ilk defa Azerbaycan Ordusu sahada önemli kazanımlar elde etti.

İlk gün 6 köyü işgalden kurtaran Azerbaycan; son olarak çatışmaların 6’ıncı gününde de stratejik tepelerde kontrol sağladı, kuzey doğu eksenindeki Ağdere köyünü abluka altına aldı.

Sahada alan hakimiyeti daralan Ermenistan’dan ise ateşkes çağrıları geliyor. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan “AGİT Minsk Grubu aracılığıyla ateşkes müzakerelerine hazırız” açıklaması yapıldı.

ATEŞKES ERMENİSTAN’IN TUZAĞI

Çağrıyı "uluslararası oyuncuların tuzağı" sözleriyle Veryansın TV'ye değerlendiren emekli Tuğgeneral Nejat Eslen’e göre ateşkesten masasından önce, “Azerbaycan Batı destekli Paşinyan hükümetine karşı Rusya’nın 'Karabağ' toleransından yararlanarak siyasi ve askeri amaçlarına ulaşmalı". 

NEJAT ESLEN'DEN 'KAMA' HAREKATI ÖNERİSİ

Bu noktada çatışmaların doğu-batı ekseninde yapıldığına dikkat çeken Eslen, başarının kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye doğru yapılacak eş zamanlı operasyonların ardından Karabağ-Ermenistan hattındaki irtibatının kesilmesi ile sağlanacağını belirtiyor.


Kırmızı okların yönü Eslen'in Dağlık Karabağ bölgesini abluka altına alacak önerisini içeriyor.

Bunun için öncelikle bölgeye bir kama gibi girilerek Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan karayollarının kontrol altına alınması gerektiğini belirten Eslen, “Bu yapıldığı takdirde doğudan batıya doğru yapılan Azerbaycan askeri harekatına karşı doğuda tertiplenmiş olan Ermenistan birlikleri ciddi bir zaaf yaşayacak. Ermeni birlikleri ters yönlü bir muharebeye zorlanmış olacak. Böylece zaman içerisinde ikmalsiz kalacak ve zor duruma düşecekler. Bu harekat amacına ulaştığında Karabağ’daki Ermeniler de bölgeyi terk etmeye başlayacak. ” diye konuştu.