Veryansın TV gündeme getirmişti… Erzincan Valiliği’nden ‘siyanür sızıntısı’ açıklaması

Veryansın TV yayınlarında aylardır uyarısı yapılan felaket gerçekleşti. Maden sahasından siyanür havuzuna zehir taşıyan borulardan birisi patladı. 20 ton civarında siyanürün çevreye yayıldığı jandarma tutanağına yansıdı. Maden işletmesi hakkında çevreyi kirlettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın bölgeye gitmesinin ardından Erzincan Valiliği de durumu kabul eden açıklama yaptı.

featured

Emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu, çarşambayı perşembeye bağlayan gece Veryansın TV canlı yayınında Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür borusunun patladığını açıklamıştı.

İddialara göre Sabırlı Köyü’nün deresine karışan siyanür Fırat Nehri’ne karıştı.

Türkiye’yi ayağa kaldırması gereken bu olaya hem diğer basın, STK’lar ve siyasi partiler sessiz kaldı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ dün Erzincan’ın İliç ilçesine giderek maden sahası çevresinde inceleme yaptı. Veryansın TV’de gün boyu İliç’te yaşananları izleyicilerine ve okuyucularına aktardı.

Aylardır çevre faciasına sessiz kalanlar, maden sahasındaki siyanür sızıntısını kabul etmek zorunda kaldı.

Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada 20 metre küp siyanürlü solüsyonun, borudaki sızıntı nedeniyle toprağa karıştığı kabul edildi. Valilik, siyanürün dereye ve Fırat nehrine karıştığı iddialarını reddetti.

JANDARMA TUTANAĞINA GEÇTİ

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyünde, 2010 yılından itibaren altın çıkarılan Çöpler köyündeki Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen madenindeki sızmadan dolayı Sedat Cezayirlioğlu, İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ilçe jandarma komutanlığı tarafından oluşturulan bir ekip, 22 Haziran 2022 günü bölgeye giderek gerekli araştırma ve incelemelerde bulundu.

Hazırlanan tutanakta, “Madeni çevherden ayrıştırmak için kullanılan siyanürlü solisyonu borular vasıtası ile damlama yöntemi ile Liç sahası üzerindeki çevhere damlatıldığı söz konusu işlem devam ederken sistem üzerinden basınç kaybı algılandığı ve tespiti için ilgili birimin derhal olaya müdahale ettiği 21 Haziran 2022 saat 02.45’de algılanan basınç kaybının 28 nolu lift bölümünde siyanürlü solisyonun pompalandığı boruda meydana gelen yırtılmadan kaynaklandığı aynı gün saat 05.00 sıralarında tespit edildiğini ve tespite müteakip derhal siyanürlü solisyonun borular vasıtası ile pompalanması işleminin durdurulduğu, yapılan incelemede lift 28 bölgesinde yırtılan boru içerisinde yaklaşık 20 metre küp siyanürlü solisyonun eğime bağlı olarak lift 27, lift 26, lift 25 ve Liç sahası doğu erişim yoluna aktığı, Liç sahası altında döşeli bulunan Membranın söz konusu yolda bittiği ve siyanürlü solisyonun bir kısmının eğime bağlı olarak söz konusu yola aktığı beyan edilerek çalışmalara başlandığı ve iş makineleri ile bağlantı yolu bölgesindeki siyanürlü solisyonun aktığı dolgu zeminin sıyrılarak alınan malzemenin lift 23’e aktarıldığı ve yolun sodyum hipoklorit (çamaşur suyu) ile yıkandığı ve süreç boyunca saat 05.00 itibari ile siyanürlü solisyonun sahaya pompalanmasının durdurulduğu normal şartlarda Liç sahasına ana borulardan pompalanan siyanürlü solisyon saha içeresindeki bölümlere damla sulama boruları ile kontrollü olarak verilerek cevherin siyanürlü solisyonu yavaş yavaş emdiği ve cevher içerisinde bulunan altın ve benzeri madenlerin söz konusu solisyona tutunarak Liç sahası altında döşeli Membran üzerinden yerleştirilmiş borular vasıtası ile toplanarak ADR tesisine aktarıldığı ve burada ayrıştırma işlemine tabi tutulduğu, söz konusu yırtılan borunun ana borudan damla sulama kılcal borularına giden yardımcı boru olduğu ve yırtılma nedeni ile yığına damla sulama şeklinde verilmesi gereken solisyonun cevherin emebileceğinden fazla oranda olması nedeni ile cevher üzerinde eğime bağlı olarak akıntıya sebep olduğu akıntı sonucunda lift 28’den lift 27, lift 26, lift 25 ve bağlantı yoluna aktığı ve bir kısmının yığın altında döşeli Membran ın dışına çıktığı ve ilgili bölgeye müdehale edildiği beyan edilmiş olup, olayın ilgili şirket tarafından Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne 22 Haziran 2022 tarihinde Anagold, 22. E. 63 sayılı yazı ile bildirildiği görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

VALİLİK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

İddialar üzerine Erzincan Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“İlimiz, İliç İlçesi, Çöpler köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen kompleks madeni işletmesinde, 21.06.2022 tarihinde gece saatlerinde Yığın Liç sahasına siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 m3 solüsyonunun aktığı, Solüsyonla kontamine olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize edildiği, Kontamine toprağın iş makinaları vasıtasıyla temizlenerek liç sahasına taşındığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Daire Başkanı Başkanlığında, İl Müdürlüğümüz teknik personellerince sahada gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmış, yapılan tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren hiçbir dereye akış olmadığı, Fırat havzasına gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Çevre Laboratuvarı tarafından, Müdürlüğümüz teknik personelleri gözetiminde, kirlendiği iddia edilen alanın 27 farklı noktasından numune alınmış olup, ilgili laboratuvar tarafından analizleri gerçekleştirilecektir. Gerekli inceleme ve değerlendirme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir.”

ERZİNCAN VALİLİĞİNDEN İKİNCİ AÇIKLAMA

Erzincan Valiliği, Ümit Özdağ’ın açıklaması ve sosyal medyada yapılan paylaşımlara ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, “İlimiz, İliç İlçesi, Çöpler köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen kompleks madeni işletmesinde, 21.06.2022 tarihinde gece saatlerinde Yığın Liç sahasına siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 m3 solüsyonunun aktığı, Solüsyonla kontamine olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize edildiği, Kontamine toprağın iş makinaları vasıtasıyla temizlenerek İliç sahasına taşınması ile ilgili olarak; İliç ilçesinde incelemelerde bulunan bazı siyasilerimizin sosyal medya hesaplarında olay ile ilgili

‘…#Erzincan #İliç’teki madenden sızan 20 ton siyanürün Fırat Nehri’ne karıştığı Jandarma tutanaklarına geçmiş!…’ şeklinde paylaşımda bulunulduğu görülmüştür. Jandarma tarafından tutulan tutanağın incelenmesinde, tutanaklarda paylaşımdaki şekliyle bir ifadenin olmadığı, Fırat Nehri’ne karıştığı iddiasının ise tutanakta hiç geçmediği anlaşılmış olup, dolayısıyla konunun Jandarma tutanağı ile belirlendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Valilikçe yapılan açıklamanın devamında ise söyle denildi:

“Bir önceki basın açıklamamızda da belirtildiği üzere; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Daire Başkanı Başkanlığında, İl Müdürlüğümüz teknik personellerince sahada gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmış, yapılan tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren Hiçbir dereye karışma olmadığı, Fırat havzasına gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Çevre Laboratuvarı tarafından, Müdürlüğümüz teknik personelleri gözetiminde, kirlendiği iddia edilen alanın 27 farklı noktasından numune alınmış olup, ilgili laboratuvar tarafından analizleri gerçekleştirilecektir. Gerekli inceleme ve değerlendirme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir. Konu ile ilgili olarak incelemeler ve çalışmalar hassasiyetle devam etmektedir.”

ÜMİT ÖZDAĞ’DAN YANIT: YARGILANACAKSINIZ

Erzincan Valiliği’nin açıklamasına yanıt veren Ümit Özdağ, “Erzincan Valiliği açıklama yapmış. 20 ton değil, 20 m3 diyorlar. Ben mi yanlış hatırlıyorum. 1 metre3 1 ton değil mi? Temizlenmiş, doğaya zarar vermemiş. Gün gelecek Türk halkına ve topraklarına zarar vermekten yargılanacaksınız” dedi.

thumbnail
İlgili haber

Ümit Özdağ ‘İkinci Çernobil’den seslendi: İzin vermeyeceğiz

thumbnail
İlgili haber

Çevre isyanı: CHP, İliç’teki zehir havuzlarını neden görmüyor?

thumbnail
İlgili haber

Meral Akşener, Erzincan İliç’teki maden ocağına neden gitmedi… Çevre eylemcisi, Akşener’le yaptığı görüşmeyi anlattı

thumbnail
İlgili haber

Veryansın Tv İliç’te… ‘Bu köyde çamur yağıyor, arılar ölüyor, zehir kokuları geliyor’

Veryansın TV gündeme getirmişti… Erzincan Valiliği’nden ‘siyanür sızıntısı’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Vatan haini bunlar her yerden zehirlenip yok etmeye çalışıyorlar memleketi

  2. 2 ay önce

    aziz vatanın bütün kalelerine girilmiş.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!