Çok değerli Mister Baydın gözün aydın

Çok değerli Mister Baydın gözün aydın

Çok değerli Mister Baydın,

Amerika’ya başkan seçildin.

Gözün aydın.

Helal olsun sana. Yetmiş sekiz yaşına basmaya çok az zaman kala, o sıska vücudunla nasıl öyle bir seçim apartkatı çıkardın, şovmen Tramp’ı yere serdin. Tebrik ederim.

Bak Mister Baydın, itiraf edeyim ki seni kıskandım, hemen hemen aynı yaştayız, ben burada korona yüzünden sokağa çıkamıyorum, sen Amerika’ya başkan seçildin.

Ancak, sen Amerika’ya mı yoksa bize mi başkan seçildin, pek anlayamadım.

Neden mi? Anlatayım.

Sen başkan seçildin, aniden dolar, altın düştü, Türk lirası değer kazandı.

Hani general denetlemeye gitmeden önce kışlada sıkı bir mıntıka temizliği, boya badana işi yapılır ya öyle bir telaş başladı şimdi bizde.

Önce, Tramp’ın damadının kankası olan bizim damat aniden hastalandı, eşine, çocuklarına özlemi tuttu, çekti gitti.

AKP’ye yakın Sabah gazetesinin yazarları, ‘’Baydın Rusya’yı tehdit görüyor, NATO’ya çok önem veriyor, Rusya’yı NATO içinde en iyi biz dengeleriz’’ mealinde yazılar yazarak bizi, bu ülkeyi sana pazarlamaya başladı.

Hani Tramp bizimkine diplomasi tarihinin en ağır mektubunu yazmıştı ya, papaz yüzünden piyasaları allak bullak etmişti ya olsun, bizimkilerin bütün bunlara rağmen ona sempatisi vardı.

Bizimkiler Tramp’ı severdi de Pompeo’dan pek hoşlanmazdı. Türkiye’de sadece Ayasofya’yı ziyaret edecek olan Pompeo’nun geliş haberini duyan, Ayasofya kedisi Gli bile buna katlanamadı, o gelecek diye kahrından öldü, gitti.

Sen bir zamanlar ‘’Türkiye’de darbe yapmayacağız, AKP yönetimini muhalefeti destekleyerek değiştireceğiz’’ demiştin ya, bu nedenle de bir telaş var galiba.

Tramp’ın idare ettiği Zarrap, Halk Bankası meselesi, rüşvet alanların listesi var ya galiba bizimkiler ondan da telaşlandı mıntıka temizliği başlattı.

Hani senin bunu söylediğin süreçte, Kılıçdaroğlu da’Biz dostlarımızla iktidara geleceğiz’’ demişti ya bu bende derin bir şüphe uyandırmıştı. Sahiden iyi bir dostluk var mı onlarla aranızda?

Hani sen demokrasiyi yaymaya meraklısın ya.

Siyasal İslamcısı, sözde milliyetçisi, sözde sosyal demokratı bütün partiler aralarına PKK’nın siyasi uzantısı HDP’yi de almışlar, galiba bir gün demokrasiyi yayma meraklısı bir küreselcinin Amerika’ya başkan olabileceğini hesaplamışlar, Ümit Özdağ belgeleri ile açıkladı, iki yıl önce, değişmez maddeleri de değiştirilen anayasa taslağı hazırlamışlar.

Hani sen ‘’demokrasi değerlerini yayarak Amerika’yı yeniden dünya lideri yapacağım’’ diyorsun ya bizimkiler galiba iki sene öncesinden bunu kavramışlar, buna hazırlanmışlar, hepsi senin gözünün içine bakıyorlar şimdi.

Seni gidi demokrasiyi yayma, yeni anayasa yazdırma meraklısı küreselci Mister Baydın seni. Vazgeç bu sevdadan, yoksa Nihat Genç’e havale ederim seni, seni de rezil eder, sen de anlarsın var mı yok mu Konya şehri.

Küreselci Mister Baydın kaç torunun vardı, hatırladın mı? Beş mi, yedi mi?

Bak Mister Baydın, senin işiz zor, akıllı ol.

Amerika’nın içi karışık. Sen demokrasiyi yayarak Amerika’yı dünya lideri yapmak istiyorsun da kendi ülkende demokrasi var mı önce ona bak.

Beyazlar senin ülkende siyahileri hala ikinci sınıf vatandaş gibi görüyor. Mutsuz beyazlar caddelerde makineli tüfeklerle dolaşıyor. Gelir dağılımında adaletsizlik almış başını yürümüş. İşsizlerin, yoksulların, sigortasızların sayısı giderek artıyor. Koronaya yakalanan yoksullar sokaklarda ölüyor. Ülkendeki cahillerin sayısı giderek artıyor. Karayolların, demiryolların artık dökülüyor.

Emin ol senin demokrasiyi yaymaktan amacının ne olduğunu Arap Baharından, renkli devrimlerden herkes öğrendi.

Şu yardımcın seçilen yarı Hintli yarı Jamaikalı Kamala Harris var ya, onu gözüm hiç tutmadı. Zaten yaşlısın, dikkatli ol, onun senin koltuğunda gözü varmış gibi geldi bana.

Sorun sadece bu değil.

Dış ticarette devamlı açık veriyorsunuz, dış borcunuz giderek artıyor, dolar giderek itibar kaybediyor. Çin üretimde sizi çoktan geçti.

Rusya’nın tek başına, liderliğini yaptığın otuz üyeli NATO’yu tehdit ettiği palavrasına kimse inanmaz.

Amerikan silah sanayiini ayakta tutmak için, Avrupa ülkelerine silah satmak için NATO’yu kullandığınızı, Rusya’yı tehdit gibi gösterdiğinizi artık her kes biliyor.

SON SÖZ:

Bak Mister Baydın, akıllı ol.

Bizdeki küreselcilere kanıp aldanma.

Sakın bize demokratikleştirme zehrini sokma.

Demokrasiyi yayıyorum bahanesi ile Ortadoğu’da ülkelerin içini karıştırmaktan, ülkeleri bölmekten, PKK-YPG ‘yi desteklemekten vazgeç.

Doğu Akdeniz’de, Ege Denizi’nde, Kıbrıs’ta Yunanistan’ı kayıtsız şartsız desteklemekten de vazgeç, adil ol.

Atlantik ötesinden gelip Türkiye’yi komşu Rusya’ya, İran’a karşı kullanmayı sakın düşünme.

Türkiye’nin jeopolitik değerini, önemini bil. Türkiye’yi karşına almanın bedelini düşün.

Türkiye-Rusya-İran ittifakının Avrasya’da dengeleri nasıl değiştirebileceğini, küresel jeopolitikte nasıl üç kutuplu yeni bir düzen kurulabileceğini anla.

Kendine dikkat et Mister Baydın, yaşlısın, sokaklarda maskesiz dolaşma. 

Hadi bana eyvallah.