Kafa atanlar, kalın kafalar, dana dili

Dr. Ceyhun Balcı yazdı...

featured

Birisi 15 Temmuz’un yıldönümünde F 16’ya kafa attığını ileri sürdü. Böyle bir söz gerçekten söylendi mi? Söylendiyse söyleyenin akıl ve ruh sağlığını denetletmek akla getirildi mi?

Her neyse!

İyi niyetle yaklaşalım!

F 16’ya kafa attığını ileri süren özverili vatandaşımızın darbeye tutkuyla karşı çıkışını biraz da abartıyla betimlediğini varsayıp geçelim.

KAFA ATANLAR

Son günlerde bir şeylere gerçekten kafa atanlar şöleni yaşıyor ülkemiz.

İlk olarak, yüz ifadesinden ancak gözü döndüğü yorumu yapılabilecek birisi cankurtaranın camına kafa atarak şenlendirdi ortamı. Öyle bir kez de değil birkaç kez denedi kafa atmayı. Belki de, 15 Temmuz’daki F 16’ya kafa atma söylencelerinden etkilendi ve ilk fırsatta bu eylemi deneyimlemek istedi.

Bir başka kafa atma eylemi İzmit’te yaşandı. Yine sağlık ortamında ve elbette sağlık çalışanına karşı.

Alınan habere bakılırsa bu “kalın kafalı” vatandaşımızın kafa atma eylemi bir hemşirenin kafatasının kırılmasıyla sonuçlanmış.

Kafa atma eylemi başka coğrafyalarda ve kültürlerde var mı?

Bilemiyorum.

Türklerde kavgada kafa atma hemen her gün yaşanan sıradanlıktır.

Öyle ki, bu eylem iskambil oyununda bile yer bulmuştur kendisine.

Fiziksel olarak değilse bile oyun ortamında kafa atma deneyimi yaşayanlar sayılamayacak denli çoktur.

Fiziksel kafa atma olgusunda mankurtlaşmayla ilişki kurulabilir mi?

Yorumunuza bırakmak en iyisi!

KALIN KAFALAR

Kafa atanların kalın kafalı olduklarını saptamak yanlış olmaz. Aklına değil kafasına güvenenin işidir bu ne de olsa.

Diğer yandan, anlatılanı anlamayanlardan oluşan bir kalın kafalılar topluluğu vardır dünyada ve elbette Türkiye’de.

Örneğin, birkaç ay aradan sonra yeniden tırmanışa geçen Covid 19 sorununu anlamak istemeyen, anlasa da gereğini yapmaktan kaçınan etkili ve yetkililerimiz.

18-24 Temmuz haftasındaki toplam olgu sayısı 365.000 olarak saptanmış. Bunlar test yapılarak saptananlar. Üşüttüm, klima çarptı, dondurma yedim ondan oldu diyerek rahatsızlığını önemsizleştirerek test yaptırmayanların da bu sayının birkaç katı çokluğunda olduğunu öngörmek abartı olmaz.

Yine aynı zaman aralığında 157 kişi yaşamını yitirmiş. Gün başına can yitimi sayısı 20’yi aşmış. Sayılarla ifade çoğu zaman kanıksanan bir durum.

Bu acıklı durumu bir de yakınını kurban verenlere sormak gerekmez mi?

Toplam ölüm sayısı 100.000 sınırını aşmaya doğru hızla ilerliyor.

Aşılamanın da neredeyse durdurulduğu anlaşıldı geçtiğimiz günlerde.

Olgu sayıları bir kez daha sıçrayınca hükümetimiz aşı randevularını erişilebilir kılmak zorunda kaldı.

Kalın kafalar her ortama egemen olmuş durumda.

Covid 19 salgını sürecinde toplumu ve elbette yetkilileri uyarmaktan başka amacı olmayan ve bu amaç uğruna çaresizce çırpınan bilim insanlarına aşağılayıcı sözlerle saldırılar sosyal medyanın alışılmış olgusuna dönüşmüştü.

DANA DİLİ

Aklın ve bilginin her geçen gün aşağılandığı ve değersizleştirildiği Türkiye’de bu sözel saldırıları yapanlara hangi birikimle, hangi deneyimle, hangi eğitimle-öğretimle ve hangi yetkiyle sorusunu sormak akla bile getirilmez oldu. Bu durumdan güç alanlar kendilerine başka görevler biçmeye başladılar.

Bilim insanlarına saldırı sözel olmaktan çıkarak can kaygısı duyulmasına varan düzeylere erişti.

Bir bilim insanının kapısına “dana dili” bırakıldığı yer aldı basında. Dana dilini bırakanın ifadeye çağırıldığını okuyunca içime serin sular serpildi.

Dil koparma meraklısı vatandaş savcılık ifadesinden çıkar çıkmaz sosyal medya paylaşımında bulunmuş.

“Durmak yok, yola devam!”

Ona öykünerek mırıldandım ben de!

“Durmak yok, öğrenmeye devam!”

Günün birinde kapımıza dana dili bırakılırsa bileceğiz ki canımız tehlikededir.

Kafa atanlarla kalın kafalıların aynı ortamda bulunuyor oluşuna şaşırmak gereksiz. Bunların olduğu yerde dana diliyle meydan okuma da beklenmeyen gelişme sayılmaz.

İnsanımızın kafasını silah olarak değil de aklını harekete geçirmek için kullanması dileğiyle…

Sırf bu nedenle o yıllarda yaşamamış olsam da 1930’ların Türkiyesini özlüyorum…

Türkiye bu karanlık cahiliye çağından bir an önce çıkmalı!

Adaletin neredeyse tükendiği, akıl ve bilime saygının kalmadığı, zorbalığın kutsanmasa bile sınırsız kolaylık gördüğü ortamda devlet uzun süre ayakta kalamaz.

Kafa atanlar, kalın kafalar, dana dili

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Şu sözde “bilim insanları”nı savunmayı ne zaman bırakacaksınız sayın Balcı? Anti-emperyalist misiniz, değil misiniz? Eğer anti-emperyalist iseniz sabah akşam Pfizer, Biontech, Sinovac şirketlerini ve onların ürettiği aşıları anlatan; yan etkiden, risklerden, uzun vadeli muhtemel olumsuz etkilerinden söz etmeden tamamen ilaç şirketlerinin ağzıyla konuşan profesör unvanlı ama bilim ile fazlaca bir ilgisi olmayan o doktorları savunmamanız gerekir. Sizden sayın Gülümser Heper gibi bağımsız, anti-emperyalist, millici yaklaşımlar bekliyoruz. Dana dili, tehdit, hakaret, sosyal medya linci gibi şeyleri savunduğumuz falan yok; ama buradaki asıl konu o değil.

 2. 2 hafta önce

  Teşekkürler.

 3. 2 hafta önce

  Bir hastanın dört yüz kişiye hastalık bulaştırdığı, sokakta yürürken yanınızdan geçen hasta kişinin nefesinden çıkan virusların sizi hemen enfekte ettiği, virusun yüzeylerde günlerce canlı kaldığı, havada saatlerce asılı durduğu, sokakta insanların titreyerek can verdiği, solunum yolu enfeksiyonunun yüzeylerden hatta gözlerden bulaşabileceği gibi aslında bilimsel olarak ispatlanması pek de mümkün olmayan iddiaların saçma olduğunu, marketlerden alınan gıda paketlerinin dezenfekte edilmesine gerek olmadığını, sürekli el dezenfektanı kullanımının yanlış olduğunu, mutasyona uğrayan viruslara karşı aşı geliştirilemeyeceğini, mRNA aşılarının saatli bomba gibi tehlikeli olduğunu, PCR testi yüzünden çok sayıda insanın sapasağlam olduğu halde pozitif olarak kayıt altına alındığını ve hiç bir solunum yolu enfeksiyonunda bu kadar sağlam pozitif olgu olamayacağını ve bunlar gibi daha yüzlerce şeyi defalarca anlattık ama ne yazık ki siz anlamak istemiyorsunuz. Üstüne bir de insanlara arka bahçenin gülü, kalın kafalı gibi sözlerle hakaret ediyorsunuz.
  Sayın Esin Davutoğlu Şenol’un başına gelenleri kınıyorum ve konunun hiç kimseye bir zarar gelmeden acilen çözümlenmesini diliyorum. Ama muhtemelen psikolojik sorunları olan bir şahsın gerçekleştirdiği bu çirkin olayın korona aşısı olmak istemeyenlerin ve küreselciler gibi düşünmeyenlerin üzerine yıkılmak istenmesi tam bir kumpastır. Hem insanları aşı karşıtı diye yaftalamak nasıl bir rezilliktir? Bilimsellikle yaftacılık bağdaşıyor mu? Ben kesinlikle aşı karşıtı değilim ama korona aşısı konusunda kamuoyunun kandırıldığını düşünüyorum ve korona aşısı olmuyorum. Bunlar farklı şeyler. Artık anlamanız lazım.

 4. 2 hafta önce

  Sayin Doktor Bey lüften ayni martavali okumayiniz hangi bilimsel arastirmalariniz sonucu bu kaniya vardiniz hangi bilimsel deneyi yaptiniz sizi kiniyorum bu nasil bir virüs yazin turizim zamani icin yapiyor asi olanada olmayanada bulasiyor Allahin askina asil asil

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!