Lozan Antlaşması başarı diye yutturuluyormuş… 

Lozan Antlaşması başarı diye yutturuluyormuş… 

Saltanat hasreti çekenler, Lozan Antlaşması’nı her fırsatta başarısızlık sayarlar.

Kıt tarih bilgileriyle ve gerçekleri çarpıtma anlayışla hareket edenlere doğruları anlatmaktan yorulmamak gerekir. 

Kendini padişah ve vezir görenler, o çok özendikleri saltanatın imzaladığı ihanet belgesini, tarihimizin yüzkarası Sevr (Sevres) Antlaşması’nı yırtıp çöpe atan Lozan’ı aşağılarken, konuya bir de Yunanistan tarafından bakmayı hiç akıl edemezler.

Lozan üzerinden Atatürk’e vurmaya çalışanlar, 10 Ağustos 1920 tarihinde Sevr Antlaşması’nın imzalanmasının hemen ardından Yunanistan Başbakanı Venizelos’un Yunan ordusuna bir tebrik telgrafı çektiğini bilirler mi?

Venizelos’un emriyle Sevr Antlaşması’nın imzalanması nedeniyle, Atina’daki statta, Kral Aleksandros ve Venizelos’un da katılımıyla büyük bir Zafer kutlaması düzenlendiğini hiç duydular mı? 

Yine Başbakan Venizelos’un emriyle şükür ayinleri düzenlendiğini bilirler mi?

Ayrıca, Yunanistan’daki tüm kiliselerde 1 hafta boyunca ayinler yapılması talimatı verildiğini hiç okudular mı?

Sevr Antlaşması anısına, üzerinde Venizelos’un resminin bulduğu bu madalyon üretildiğinden haberleri var mı?

Peki, başta Vezir hazretleri olmak üzere saltanat meraklıları, başarısızlık dedikleri, küçümsedikleri Lozan’a Yunanların nasıl baktığını biliyor mu?

Lozan Antlaşması’nı imzalayan Yunanistan Başbakanı Venizelos ülkeye dönüşünde şöyle diyor:

“Sevr Antlaşması’nı tümüyle hükümsüz kılan Lozan Antlaşması’nı imzalarken duyduğum derin üzüntüyü ve acıyı sizden nasıl saklayayım. Yenildik ve diplomatik olarak yalnızdık, bizi yenilgiye sürükleyen bir siyasetin içine girdik, Yunanistan’ı tamamen yıkıma sürükleyen savaşın devam etmesi olanaksızdı.”

Uzun lafın kısası, Sevr Antlaşması için kutlamalar, ayinler düzenleten Yunan Başbakanı Venizelos, Lozan Antlaşması sonrası ise matem ilan ediyor. 

Saltanat özlemi ile yanıp tutuşanlar ise Yunan’a matem ilan ettiren Lozan’ı küçümsüyor.