Savaşa bir kala

featured

Hüseyin Vodinalı yazdı…

Ukrayna üzerinden bir savaş çıkması için her şey yapılıyor.

Yani daha çok Batı cephesinde.

Başta ABD olmak üzere tüm NATO ülkelerinden asker ve silah sevkiyatı devam ediyor.

Kendi sınırları içinde yığınak yapmaya devam etse de Putin, 4 Şubat’ta Pekin Kış Olimpiyatları açılışındaki Şi Cinping görüşmesi öncesi adım atma yanlısı değil.

Ama ABD ve İngiltere açıkça bir kumpas (false flag operation) hazırlığında.

Bunun iki ayağı var.

Birincisi Ukrayna’daki güdümlü NeoNazi milislerin sahte bir Rus saldırısı tezgahlaması.

Suriye’de kimyasal silahlarla bunu İngiliz-İsrail yönetimindeki IŞİD’çilere yaptırmışlardı.

Ruslar bunun için hazırlıklı.

Bölgede hem askeri, hem istihbari faaliyetler zirvede.

İkinci ayak ise Kiev’de bir darbe projesi.

İngilizler bunu Rusların yapacağını ileri sürdü ama asıl plan başka.

Bölgeyi iyi bilen ve gelişmeleri yakın takip eden strateji yazarı Andrew Korybko’ya göre, ABD (askeri, istihbari ve diplomatik kadrolar) derin devletinin Rus karşıtı fraksiyonu, Çin’den önce Rusya’ya karşı harekete geçmek için (büyük stratejik amaç) Zelenskiy’i feda etmeye hazırlanıyor olabilir.

ABD derin devletinin Rus karşıtı kesimi, Çin’den önce Rusya’nın yani Doğu Asya’dan önce Avrasya’nın halledilmesi gerektiği üzerinde bir ön almış gibi gözüküyor.

Bunda Ukrayna’nın Çin ile yakın ilişkilerinin rolü olabilir.

Zelenskiy, geçen sene ortasında Şi Cinping ile görüşmesinde Ukrayna’nın Çin için Avrupa’ya bir köprü oluşturması teklifini iletmişti.

Ukrayna, Kuşak ve Yol Girişimi’ne 2018’de üye olmuştu.

Amerika’daki Rus karşıtı hizbin Biden döneminde, Trump döneminde hüküm süren Çin karşıtı gruba karşı ağırlık kazanması, Korybko’nun iddialarına zemin oluşturuyor.

Korybko şunları söylüyor: “Doğu Ukrayna’daki Rus dostu isyancılara karşı sahte bayrak provokasyonu veya hatta o ülkenin askeri istihbarat topluluklarının ABD ile uyumlu unsurlarını Başkan Zelenskiy’nin onayı olmadan Ruslara saldırmaya ikna etmek, bölgesel bir savaşı tetiklemek için gereken tek şey. Bu çok olası senaryonun hazırlanmasında, ABD ve Birleşik Krallık müttefiki, (AB’nin durumu “dramatize etmek” olarak nitelendirdiği ve Kiev’in kendisi tarafından “erken” olarak kınandığı) son girişimle, büyükelçiliklerinin kısmen boşaltılması emrini verdi. Açıkça görülüyor ki, ABD’nin Rusya karşıtı derin devlet hizbi, Ukrayna’nın hazır olmadığı bir savaşa hazırlanıyor.

Neocon Victoria Nuland ve Anthony Blinken’ın başı çektiği ekipler, Çin’den önce Rusya’nın “sınırlanma”sına yönelik senaryoyu kışkırtmak gibi büyük stratejik amaç için Zelenskiy’i feda etmeye hazırlanıyor olabilirler.

Bu çok tehlikeli kumar, Ukrayna liderinin Çin’e yakınlığını göz önünde tutan Çin karşıtı klikten bazılarının zımni onayını bile alabilir.

Zelenskiy gerçekten savaşa hazır olsaydı, o zaman Amerikalı patronlarıyla sadece Çin ile bağları kesme konusunda değil, aynı zamanda kısmi elçilik tahliyelerini onaylama konusunda uyumlu olurdu.

ABD liderliğindeki Batı, Ukrayna ordusuna giderek daha fazla teçhizat gönderiyor ve bu ordu şu anda Zelenskiy’den çok Amerikalıların etkisi altında olabilir.”

Ukrayna ordusu ve milisler içinde çok sayıda ABD ve İngiltere tarafından eğitilip yönlendirilen Neo Nazi grupların olduğunu da biliyoruz.

Mesela, ‘Bir Özel Harekat Müfrezesi’ olan “Azov” – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın bir parçası olan Ukrayna Ulusal Muhafız Alayı kapsamında görev yapıyor. Bu, Neo Nazi Azov’un devletten bağımsız olmadığı, İçişleri Bakanlığı tarafından verilen emirlere uyduğu anlamına gelir.

ABD ordusu 2015’te, Donbass’ta sivillere yönelik sayısız vahşetten sorumlu, kötü şöhretli Azak taburu da dahil olmak üzere Ukrayna’nın Neo-Nazi Ulusal Muhafızlarını eğittiğini duyurmuştu.

ABD askeri eğitmen birliği, Ulusal Muhafızlarla birlikte çalışacak 290 uzmandan oluşuyordu. İngiltere de, “komuta prosedürleri ve taktik istihbarat” konusunda eğitimden sorumlu 75 askeri personeli görevlendirdi. (Los Angeles Times, 20 Nisan 2015).

Kanada da, “patlayıcı ve mayın temizleme operasyonları, tıbbi yardım, askeri polis operasyonları ve lojistik” konularında eğitmek için 200 uzman göndereceğini duyurdu.

Bu arada Zelenskiy, açıkça daha endişeli hale gelmesine ve durum üzerindeki kontrolünü giderek kaybetmesine rağmen hala sakin ve kontrollü bir hava vermeye çalışıyor.

Rusya’nın kendisine karşı bir darbe planladığına dair son Batı kaynaklı iddialar, aslında ABD’nin işine geliyor.

Böylelikle küresel kamuoyu da savaşa ikna edilmiş olur.

Zelenskiy’nin bu ‘fedakarlığı’ ile ipleri doğrudan Amerikancı asker ve milislere bırakması, arzu edilen savaşa bir adım daha yaklaşmak anlamına gelecektir.

Korybko’dan devam:

“Ukrayna lideri için en iyi hareket tarzı, bölgesel savaşı başarılı bir şekilde önleyememesi durumunda ülkesinin çökmesini önlemek için Minsk Anlaşmalarını derhal uygulamak olacaktır. Volodimir Zelenskiy askeri-istihbarat topluluklarının kontrolünü gerçekten kaybederse, bunu yapamayabilir. Durum buysa, ya Kaddafi gibi batacak ya da Gani gibi kaçacak bir oturan ördek.

Zelenskiy, ne Libya lideri gibi anti-emperyalist bir kahraman, ne de Afgan Gani gibi on binlerce ABD askeri tarafından korunmuyor. Bu elbette her iki durumda da eksik bir karşılaştırma. Yine de mesele şu ki, ya sonuna kadar savaşacak ya da kaçacak. ABD ise onu korumak için fazla çaba göstermeyecek.”

Ancak artık olası bir savaşın sadece Ukrayna’da olması gibi bir durum da yok.

Çünkü burada asıl mesele Rusya’nın dibindeki nükleer füzeler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel ile acil bir görüşme yaparak Stratejik Ortaklık önerdi.

Bu kriz, 1962’deki ABD-SSCB füze krizinin adeta bir tekrarına dönüşüyor.

Küba yine aynı ama bu kez Türkiye’nin yerinde Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa – Baltık ülkeleri var.

Bu arada Küba’ya bu kez Venezuela da eklenebilir. Putin ABD’nin azılı düşmanı Venezuela lideri Maduro ile de bir kaç gün önce görüştü.

Kremlin’den yapılan açıklamada, iki liderin “stratejik ortaklık ilkelerine uygun olarak uluslararası ilişkilerde yakın koordinasyona bağlılıklarını yinelediği” belirtildi.

Bundan bir kaç hafta önceki Cenevre NATO görüşmelerinde, Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Rusya’nın Küba ve Venezuela’ya asker ve silah göndereceği yolundaki soruları yalanlamamıştı.

Görebildiğim kadarıyla tüm gelişmeler, o meşhur Çehov’un duvarda asılı tüfeğinin oyun bitmeden patlayacağını gösteriyor.  

 

KAYNAKLAR:

http://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2428

https://www.globalresearch.ca/us-military-supports-ukraines-neo-nazi-national-guard-are-us-forces-involved-in-combat-operations/5444476

twitter: Hüseyin Vodinalı

@HVodinali

Savaşa bir kala

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 5 ay önce

  Ukrayna’ya ABD/NATO saldırı silahları koyulmazsa, Ukrayna Donbass bölgesine saldırmazsa ve Ukrayna NATO’ya alınmazsa savaş çıkmayacak.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Bütün dünyada gerilim çok yüksek. Bu gerilim, tıpkı deprem gerilimi gibidir. Birikir ve bir yerde patlar. Fizik kanunudur.
  Bir savaş kaçınılmaz. Nerede çıkar bilinmez ancak eli kulağındadır. Bu konuya tamamen tarafsız ve farklı bir açıdan bakarsak, yeryüzündeki insan sayısı, yerkürenin kaldıramayacağı düzeye ulaştı. Azalması gerekiyor. Doğa kendini dengeleyecek.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  ukrayna halkı bu savaşı engeller ,yarısının rusya ile bir ilşkisi var…umarım

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  rusya ve abd anlaştı. rusya girip işgal edecek. abd birşey yapmayacak göstermelik yaptırımlar dışında. sizde bu ikisini düşman sanın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!