Siyaset valinin sandalyesini kaydırdı

Elazığ ve Malatya'daki depremlerle ilgili 4 bakanın bilgilendirme toplantısına AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'un da katılıp konuşma yapması eleştirilere neden oldu. Kurtulmuş toplantıya katıldığı için Elazığ valisinin sandalyesi bir geriye kaydırıldı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ ve Malatya’daki depremlerle ilgili ortak basın açıklaması yaparak son durumu paylaştı. Bakanların bilgilendirme toplantısına AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da katıldı. Bu durum sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Bakanların deprem sonrası bilgilendirme açıklaması yapmasının ardından Numan Kurtuluş’un da bir konuşma yapması dikkat çekti.

Kurtulmuş’un toplantıya gelmesinin ardından Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın sandalyesi bir geriye kaydırıldı. Resmî bilgilendirme toplantısında Vali Kaldırım açıklama yapmadı.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, depremin hemen ardından devletin vatandaşın yanında olduğunu belirterek, tüm Türkiye’nin seferber olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Milletin yükünü kaldırmak için, milletin derdine deva olmak için gerçekten insan üstü bir gayret sarf eden bütün ilgili kurum ve kuruluşların çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Büyük bir fedakarlık örneğiyle çalışmalarını etkinlik içerisinde an ve an sürdürdüler ve bundan sonra da ilk andaki müdahalenin arkasından yaraların hızla sarılması meselesi geliyor. Yaralar hızla sarılacaktır. Aç ve açıkta hiç kimsenin kalmaması için gayret sarf edilecektir. Ve devletimiz her anlamda bütün vatandaşlarımızın yanında olacaktır. Bir başka teşekkür de milletimizin tamamına yapmak gerekir diye düşünüyorum. Deprem anından itibaren büyük gönül birliği içerisinde, beraberlik içerisinde, aynı acıyı paylaşarak, acıları hafifletmek için milletimizin bütün kesimleri gerçekten bu olayın üstüne gitmiştir. Devam etmekte olan yardım kampanyalarıyla birliğini ve beraberliğini göstermektedir. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden belediyeler vasıtasıyla buradaki acıları hafifletmek için yardım malzemeleri buraya gönderilmiştir. Yine Türkiye’nin birçok bölgesinden ilgili kurum ve kuruluşlar ekipleriyle depremin yaralarını sarmak için ilk andan itibaren seferber olmuşlardır. Bütün bu kuruluşlara, milletimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milletimizin bütün fertlerine zor anda bir araya gelme becerisini gösteren 81 milyon yurttaşımıza yürekten tebriklerimizi teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.”