Vazgeçmek!

Ahmet Müfit yazdı...

featured

Altı partinin bir araya gelerek oluşturdukları ortak cepheye göre, bir araya gelmelerinin amacı, 2018 Anayasa değişiklikleri sonucu olduğunu söyledikleri “tek adam rejimine son verip”, yeniden demokrasiyi kurumsallaştırmak. Altı+ Masası’nın, masanın ortakları tarafından “demokrasi masası” olarak adlandırılıyor olmasının amacı da bu algının yaygınlaşmasını sağlamak.

Amaç böyle tanımlanınca, yamalı bohça misali bir araya gelişe yönelik eleştirilere de set çekilmiş, özellikle CHP tabanından yükselen laiklik, bağımsızlık, üniter devlet, eski AKP’li Babacan ve Davutoğlu ile HDP-PKK eksenli eleştirileri savuşturmak için kendilerince “makul” bir gerekçe oluşturulmuş oluyor. Bununla da kalınmıyor, 2018 öncesi ve sonrası AKP diye bir ayrım yapabilmek olanaklı hale geliyor.

Bu gerekçeyle, bir yandan ittifakın geçici ve sınırlı bir hedefe -demokrasiyi yeniden işler kılmak- yönelik olduğu söylenirken, diğer yandan karşı çıkanlar bu gerekçeyle “Tek Adam Rejimine” destek vermekle, demokrasi karşıtı olmakla suçlanabiliyor. Daha da ötesi, 2018 öncesi AKP eleştirilerinden muaf hale geliyor ya da öyle olacağı düşünülüyor. Eski AKP yöneticisi Altı+ Masası bileşenlerinin kendilerini de içine alacak bir hesap sormanın hedefi olmaması da, bu daraltıldığı söylenen hedefle sağlanmış oluyor.

Esas sorun ise bu “makul gerekçelerin”, gerçekten makul olup olmadığı?

Bunun için yanıtlanması gereken ilk ve en önemli soru, ittifakın geçici ve sınırlı bir hedefe yani muhalefet tarafından ifade edildiği şekliyle “tek adam rejimini” sonlandırmak ve demokrasiyi yeniden işler kılmaya yönelik olduğu söyleminin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı.

Hedeflenen değişimin içeriğine ve söylendiği gibi sınırlı bir hedefe yönelik olduğu iddiasıyla ilgili olarak değerlendirme yapabilmemizi sağlayacak en temel belge, doğrudan Altı+ Masası tarafından hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan, 28 Şubat tarihli Mutabakat Metni.

Söz konusu metin içerisinde yer verilen ve ülkenin geleceği açısından kritik önem taşıyan 1921 Anayasası referansı ve bu referans esas alınarak kurulacağı söylenen “yeni”, gerek içeriği gerekse bu referansın içerideki ve dışarıdaki gerçek savunucularının kimler olduğu ekseninde, dar bir kesim tarafından da olsa kapsamlı bir şekilde tartışıldı.

Az sayıda kişi tarafından dile getirilse de, esas alınacağı söylenen 1921 Anayasasının Cumhuriyetin kurucu değerlerinden uzaklaşılması, Atatürk Türkiye’sinin yani üniter devlet, laiklik, ekonomik ve siyasi bağımsızlık dahil tasfiyesi için araç olarak kullanılacağına ilişkin açık gerçeklerin ifade edilmesi, söz konusu metnin savunucuları ve taraftarları arasında ciddi bir sarsıntıya sebep oldu.

CHP yetkilileri ve CHP’ye yakın basın, metnin bu şekilde oluşmasını ittifakın heterojen yapısına bağladı. Son 10 yılda en çok değişen parti CHP’dir diyen Kılıçdaroğlu’nu yalanlama pahasına, ortaya çıkan metnin bir konsensüsün sonucu olduğu, demokrasiyi kurmak için başka çare olmadığı, CHP çizgisinde değişen bir şey olmadığı algısını yaratmaya çalışılırken, Babacan, Davutoğlu ve Erbakan’ın bağımsızlığı esas alan çizgisinden bütünüyle kopmuş olan Karamollaoğlu’nun partileri tam tersi yönde mesaj vermeyi tercih ettiler. 1921 vurgusunun kendilerinin baskısıyla gerçekleştiği, ittifak içindeki ağırlıklarının göründüğünden daha güçlü algısını yaratmaya çalışarak, AKP tabanına mesaj vermeye çalıştılar.

Sonuç olarak, söz konusu metin ayrıntılı olarak incelendiğinde, ittifakın iktidarında hedeflenen değişimin söylendiği gibi sınırlı bir hedefe yönelik olmadığını, devletin, cumhuriyetin laiklik, üniter devlet, ekonomik ve siyasi bağımsızlık gibi temel kurucu değerlerinden koparılarak yeniden yapılandırmasının hedeflediğini söylemek mümkün.

Böylesi bir hedefin, söylenenin tam tersi olarak çok kapsamlı ve uzun sürecek bir birlikteliği gerektireceğini, DYP-SHP Hükümetleri ya da DSP sağ partiler koalisyonlarında yaşandığı gibi, Cumhuriyetin kuruluşu ve yapılanmasına da esas teşkil eden ilkelerden, Cumhuriyetin kuruluşuna fikren öncülük eden CHP’den vazgeçmek anlamına geleceğini de ifade edip bitireyim.

Vazgeçmek!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!