Avatar
Ahmet Müfit

‘Kurucu değerlere’ veda mutabakatı!

featured

Altılı Masa, uzun süredir açıklanacağı söylenen 9 ana ve 75 alt başlıktan oluşan,  240 sayfalık Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni, geçtiğimiz günlerde (30.01.2023) Ankara’da düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuyla paylaştı. Altılı masayı oluşturan partilerin genel başkanları, adeta bir seçim beyannamesi niteliğinde hazırlanmış olan metni törenle imzaladı. Bekleneceği üzere, içeriğine yönelik herhangi bir dayanak gösterilmeksizin yani neyi, niçin beğendiklerini açıklamaksızın, muhalefet yandaşı yazarçizer takımı tarafından, henüz açıklamanın üzerinden yarım saat geçmemişken –o kadar kısa sürede nasıl okuyup, incelediklerini kendilerine sormak lazım- büyük bir övgü ile karşılandı.

Metnin tamamı incelendiğinde ilk görülen şey, bütünlüğü olmayan, her konuda, her toplum kesimine bir şey deme, bir şeyler vaat etme gayretiyle hazırlanmış eklektik bir metin olduğu. Metnin, metni yere göğe sığdırmayanların görmezden geldiği en önemli özelliği ise ulusal egemenliği küresel finans ve ardındaki siyasi güçlere ipotek etmeyi, üniter devleti göstermelik olarak Anayasa da tutulsa da fiilen ortada kaldırmayı amaçlayan içeriği. Bu konuyu, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçelim Derken Üniter Devletten Olmak” başlıklı, yazı ekinde linkini paylaştığım iki yazıda ayrıntılı olarak ele almış olduğumu da hatırlatıp devam edeyim.

Bu durumun, masanın 5/6’sını oluşturan, özellikle 1924 anayasası sonrası gerçekleştirilen devrimlere muhalif, cumhuriyet devrimleri karşıtı çizgi tarafından bir büyük başarı olarak görülmesi gerektiği açıktır. Sorun Masanın 1/6’sı ama nitelik ve nicelik olarak ana taşıyıcısı -meşruiyet nedeni- olan CHP’nin, kurucu ve kendini tarihsel olarak var eden tüm değerlerden fiilen vazgeçme noktasına gelmiş olmasıdır. Serbest Fırka deneyiyle başlayan ve o günden günümüze aralıksız devam eden Cumhuriyetin kurucu değerlerini ve devrimleri ortadan kaldırma çabası, bu kez sonuç vermiş görünmektedir.

Neoliberalizm -Washington Uzlaşısı ile esasları belirlenmiş olan Yeni Dünya Düzenine ve askeri gücü NATO’ya koşulsuz bağlılık- genel şemsiyesi altında, laiklik karşıtı hareketlere de ılımlı bakan, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” adı altında, resmen olmasa da fiilen Yeni CHP’nin Yeni Programını da ortaya koymuş durumda.

1946’larla başlayan ve savaş koşulları ile meşrulaştırılmaya çalışılan Cumhuriyet devrimlerinden vazgeçme süreci, geldiğimiz noktada, Kılıçdaroğlu tarafından Altılı Masa’nın heterojen yapısı ve HDP desteğinin seçimlerin kazanılması için olmazsa olmazlığı bahane edilerek ve başka türlü iktidar olunamayacağı iddiası gerekçe gösterilerek “bu mutabakatla” tamamlanmış durumda.

Metnin bütününe ilişkin bu genel değerlendirme sonrasında, özellikle üzerinde durmak istediğim iki konu, artık laf olsun diye dahi, ulusal bütünlükten, bağımsız ekonomiden, laiklik cumhuriyetten bahsedilmiyor olması. Ya da, tam tersi olarak metnin laf kalabalığı arasına özenle yerleştirilmiş olan, ulusal/bağımsız ekonomi ve üniter devleti hedefine alan maddeler/ifadeler.

Mutabakat Metni’nin, ekonomi ile ilişkili kısmı; küresel finans merkezlerinde -New York’ta, Londra’da-görüşülen “temiz para” satıcılarının talebiyle olsa gerek, ileride herhangi bir siyasi yan çizmeyi -2008 sonrası, AKP’nin yaptığı gibi- önlemek için oldukça ayrıntılı olarak yazılmış ve imza altına alınmış durumda.

24 Ocak karalarıyla başlayıp, 12 Eylül darbe yönetimi ile kök salan ve günümüze değin istisnasız tüm iktidarlarca sürdürülen, esas olarak ulusal kaynakların yerli yabancı sermayeye devrine ve dış kaynağa yani borca dayalı, ekonominin anahtarının, “dünya ile entegrasyon” adı altında küresel para tacirlerine teslimi anlamına gelen bağımlılık politikalarına dönüş sürecinin, yeni ve son aşaması.

Daha net bir ifadeyle, söz konusu metnin ekonomiye ilişkin kısımlarının yazılma nedeninin, ülke insanlarını değil, küresel sermaye ve içerideki uzantılarını ikna etmek amaçlı olduğunu söylemek de mümkün.

Konunun üniter devleti ortadan kaldırma boyutu, esas olarak metnin Kamu Yönetimi başlıklı kısmında yer alıyor. 6’lı masanın daha önce açıkladığı anayasa taslağı, Metnin “Yürütme Reformu” başlıklı kısmında söylenenlerle birlikte ele alındığında AKP’nin ilk yıllarında Kamu Yönetimi Temel Kanunu adı altında yapılmak istenilen ancak o dönemki CHP yönetiminin karşı çıkışı ve Ahmet Necdet Sezer’in, düzenlemenin Anayasanın üniter devlet ve laiklik ilkesi dahil ilk üç maddesiyle çeliştiği gerekçesiyle veto etmesi sonucu gerçekleştirilemeyen değişikliklerin kapsamlı bir kopyasıyla karşı karşıyayız.

Sonuç olarak, söz konusu metni, üniter devlete, bağımsız ekonomiye ve laiklik ilkesine kısaca 1924 Anayasası ve devrimlerle vücut bulan kurucu ilkelere veda mutabakatı olarak nitelemek çok da yanlış olmayacaktır.

Kim ne derse, desin, nasıl savunursa savunsun 6’lı Masa’nın kamuoyu ile paylaştığı belgelerde Cumhuriyetin geleceğine dair yazanlar bunlar. Her şey çok açık şekilde söylenmiş. Kimsenin yarın çıkıp da, ben böyle olacağını bilmiyordum deme hakkı yok anlayacağınız.

Son olarak, Cumhuriyetin kurucu değerlerine gönülden bağlı bir aday için halen çok geç olmadığını, muhalefet yandaşı medya tarafından söylenenin aksine, böyle bir adayla seçimin kazanılabileceğini, tek yapılması gereken şeyin, AKP’nin bir dönemki üst yöneticilerinin de içerisinde olduğu, AKP’nin açılım ortağı HDP’nin desteğine muhtaç 6’lı Masa’dan “kurtuluş bekleme” çaresizliğinden kurtulmak olduğunu da ilave edip bitireyim.

https://media.chp.org.tr/yayinlar/files/2023/1/30/51fb98b4-caa9-40a0-8788-f1e5634f2fea.pdf?tick=1675071647951

https://www.veryansintv.com/yazar/ahmet-mufit/kose-yazisi/guclendirilmis-parlamenter-sisteme-gecelim-derken-uniter-devletten-olmak/

https://www.veryansintv.com/yazar/ahmet-mufit/kose-yazisi/guclendirilmis-parlamenter-sisteme-gecelim-derken-uniter-devletten-olmak-2/

https://www.veryansintv.com/deniz-baykaldan-erdoganla-pazarlik-iddiasina-yanit/

https://tusiad.org/tr/tusiad/tarihce

‘Kurucu değerlere’ veda mutabakatı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 7 Şubat 2023, 18:25

  Bende son olarak şunu söyleyeyim.Böyle bir adayla seçim falan kazanılmaz.AKP de sittin sene bu milleti soyar durur.

 2. 7 Şubat 2023, 17:10

  Serbest fırkayı Atatürk kurdurdu,neden Cumhuriyetin kurucu değerlerine karşı olsun ? Yobaz takımının partiyi destekleyeceğini kimse tahmin edemedi ve kendini feshetti.

 3. 6 Şubat 2023, 20:49

  Siyasal islam iktidarından bir farkları olmadığını haykırıp duruyoruz ve şaşırılacak bir durum da yok ortada, yarım düzineli masa da, uluslararası emperyalizmin aparatı olacağını belli etmişti, bunlardan zaten umudumuz yoktu!!!

 4. 6 Şubat 2023, 18:33

  “temiz para” satıcılarının talebiyle olsa gerek, ileride herhangi bir siyasi yan çizmeyi -2008 sonrası, AKP’nin yaptığı gibi- önlemek için oldukça ayrıntılı olarak yazılmış ve imza altına alınmış durumda.”
  Mükemmel tespit, elinize, aklınıza sağlık Hocam, teşekkürler.

 5. Tıpış tıpış gidip oyunuzu vereceksiniz.

 6. 5 Şubat 2023, 20:49

  Yorumlamanıza aynen katlır saygılarım sunarım,varolunuz.

 7. zaten oy vermiyecem

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!