FETÖMETRE ve Libya anlaşmasının mimarı Tümamiral Cihat Yaycı görevden alındı

FETÖMETRE’nin kurucusu ve Libya ile yapılan deniz yetki alanları anlaşmasının mimarı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay başkanı Tümamiral Cihat Yaycı görevden alındı. FETÖ’cüler geçen ay, bir amiralin görevden alınacağını sosyal medya üzerinden iddia etmişti.

FETÖMETRE ve Libya anlaşmasının mimarı Tümamiral Cihat Yaycı görevden alındı

VERYANSIN TV

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Yüksek Askeri Şura öncesinde çok alışık olmadık bir şekilde görevden alındı. Bugün çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamasine göre Yaycı, Kurmay Başkanlığından alınarak Genelkurmay Başkanlığının emrine atandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan atama kararında şu ifade yer aldı:
“Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usüllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince, EK listede kimliği yazılı amiralin, ismi hizasında belirtilen görev yerine atanmasına karar verilmiştir.”
Geçen ay içerisinde FETÖ’cü bazı sosyal medya hesapları bir amiralin görevden alınacağını söylemiş, bu kişinin Cihat Yaycı olacağını ima etmişlerdi. Yaklaşık yüze yakın sosyal medya hesabı da FETÖMETRE’nin mimarı Yaycı’yı hedefine koymuştu.


Geçen haftalarda da eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, Milli Savunma Bakanlığı koridorlarında Gül’cü ekibin hareket halinde olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bu açıklamadan rahatsız olduğunu söylemiş, Metiner bu durum üzerine bir açıklama daha yapmıştı.
Hulusi Akar ile Cihat Yaycı’nın arasının son dönemlerde açık olduğu, Akar’ın Yaycı’nın çıkışlarından rahatsızlık duyduğu biliniyordu. Yaycı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da övülmüştü.

YUNANİSTAN’IN DA HEDEFİNDEYDİ

Cihat Yaycı, özellikle Doğu Akdeniz ve Ege sorunu ile ilgili yaptığı çalışmalar ve eylemler nedeniyle Yunanlar tarafından hedefe konmuştu. Yunan medyasından Cihat Yaycı’ya tehditler de savrulmuştu.