İşgale karşı, mazlumun ve mağdurun yanında olmak

İşgale karşı, mazlumun ve mağdurun yanında olmak

Toprakları işgale uğramış, mazlum ve mağdur Azerbaycan halkının yanında olmak insan haklarını ve hukukunu savunma  bağlamında önemli ve değerlidir.

Ermenistan ordusu yine Azerbaycan'ın Gence kentine füze saldırısı düzenledi. 27 Eylül 2020’de başlayan sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırılar ateşkes kararına rağmen bütün şiddetiyle sürmekte 

Ermenistan 1992’de ilk önce Hocalı’yı daha sonra da bütün  Karabağ’ı, Laçin’i ve yedi rayonu yani Azerbaycan’ın yüzde 20’sini işgal etmişti. 

İşgalden sonra bununla da kalmayıp topraklarını kaybeden 800 binden fazla insanı etnik temizliğe tabi tutarak insanlık suçu işlemişti.

"İnsan Hakları İzleme Örgütü”, Hocalı Katliamı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden sonra gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmişti.
Azerbaycan'ın resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı katledilerek hayatını kaybetmişti.

İlaveten, İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü, sivil ölümlere Karabağ Ermeni güçlerinin doğrudan sorumlu olduğunu, hem kendi raporu hem de Memorial'ın raporuyla belgelemiş ve aynı raporda Azeri güçlerin sivillerin kaçışını engellediğine ve sivillere ateş açtığına dair argümanı destekleyen herhangi delilin içermediğini ifade etmiştir.

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması ile başlayan saldırıya Azerbaycan meşru bir müdafaa hakkını kullanarak cevap vermişti.
Ancak Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine Ermeni güçlerince işgal edilmiş topraklar üzerinden saldırılar bütün şiddetliyle devam etmekte 

Türkiye’nin Azerbaycan’nın yanında olduğu net bir şekilde ifade edilirken İran’da kafa karışıklığı  içte protestolara neden olmakta 

İran lideri Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan'a ait Dağlık Karabağ bölgesinden çıkması gerektiğini söylerken bir yandan da Ermenistan’a yardım kaygısı ve söylentilerinin sonucunda protestolar yaşanmakta.

18 Ekim Pazar günü Tebriz Saati ile 17:00’de Güney Azerbaycan’ın bütün şehirlerinde Karabağ’a destek mitingi yapmak üzere duyuru yapıldı.

Miting çağrılarında, İran sınır kapısı kullanarak gönderilen silah ve malzemelerin Azerbaycan halkına karşı katliam yapılmasında ve Ermenistan’ın işgalci siyasetini devam ettirmesinde kullanılacağı, bu nedenle taleplerinin Ermenistan’la İran arasındaki "Nurduz" sınır kapısının kapatılması olduğu belirtiliyor.

Karabağ’a dair Türkiye ve İran’ın yaklaşımına bakıldığında işgale karşı akraba ve komşu devletin yanında olmak konusunda her iki devletin tutumunun farklı olduğu görülüyor.