Siyasi cinayeti ihbar ediyorum!

Şevket Apuhan yazdı…

Siyasi cinayeti ihbar ediyorum!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı son günlerde dillendirilen “Siyasi cinayetler olacak” dedikodusu üzerine soruşturma başlatmış.

İddiaları öncelikle ortaya atan Kemal Kılıçdaroğlu ve benzer sözler sarfeden Nagehan Alçı ifadeye çağrılır mı bilemeyiz; ama ben Türk siyasi tarihinin en büyük siyasi cinayetini birazdan ihbar edeceğim.

Atatürk’ün kurduğu partinin genel başkanlığını yürüten Sn. Kemal Kılıçdaroğlu bu cinayetin bizzat başındaki adamdır. Atatürk’ün kurduğu partinin başında, Atatürk’ü kendisine kalkan yaparak yine Atatürk’ün her türlü mirasını boğazlayarak hem elini, hem ruhunu, hem dilini kana bulamaktadır.

Dostoyevski: “Hiç insan öldürmediği halde; bir katilden daha cani insanlar gördüm, umudumuzu öldürenleri gördüm” der.

Bu söz nedense bana bugünkü CHP’yi hatırlatmaktadır.

Sn. Kılıçdaroğlu dünyadan haberi yokmuş gibi Türkiye’nin son 20 yılını hiç yaşamamış gibi sanki bu ülkeye uzaydan inmiş gibi açıklamalar yapıyor ve Atatürk’ün kurduğu partinin üstlenmesi gereken mirasın boğazını sıkıyor.

Aksi halde nasıl Selahattin Demirtaş’ın neden içeride olduğunu hala nasıl soruyor olabilir? Siz bu adamın “Öcalan’ın heykelini dikeceğiz” dediği gün neredeydiniz? Siz bu adamın insanları sokağa davet edip masum canların katledilmesini azmettirdiğinde hafıza kaybı mı yaşıyordunuz?

Uzatmaya gerek yok. Osman Kavala’yı da biliyoruz, Selahattin Demirtaş’ı da biliyoruz. Bunlara sahip çıkmak en büyük siyasi cinayettir. Peki neden en büyük? Neden en kötü? Neden en acı verici olan cinayet?

Yazıyı buraya kadar okuyan CHP’li dostlar an itibariyle şunu söylüyorlar: “Gerçek açılımcı AKP’dir. HDP ile deklarasyonlar yayınlayan, hendekler kazılırken oturup seyreden…” Evet bunların hepsi doğru ve bugün CHP’nin işlemekte olduğu siyasi cinayet zaten bu yüzden çok ağır ve çok iğrenç.

AKP zihin kodları itibariyle zaten açılıma her zaman müsaittir. Bu kadar mücadele, bu kadar şehit, bu kadar yıkımdan sonra yarın yine çıkıp “Açılım” diyebilir. Peki, Atatürk’ün kurduğu partiye ne oluyor da AKP’nin bile döndüğü hatayı devamına ulaştırmaya çalışıyor?

Hadi onlar açılımcı, hadi onlar ümmetçi, hadi onlar Türk sevmez… CHP ve Kılıçdaroğlu size ne oluyor? En azından Erdoğan sizin savunduğunuzu söylediğiniz değerler üzerinde siyaset yapmıyor.

Mesela Erdoğan “Ben Atatürkçüyüm” demiyor. Mesela Erdoğan “Ben Türk Milliyetçisiyim” demiyor. Ancak siz hem bizi kandırmaya çalışıyor hem de yeni açılımlara yelken açıyorsunuz. İşte bu yüzden sizin işlediğiniz en büyük siyasi cinayettir.

Bugün CHP, AKP’nin hangi hatasının aksi politikaları yürütüyor? “İktidar olursak Şam’a yürüyeceğiz” demesine çok az kaldı. “Sığınmacıları göndereceğiz” dedikten 1 ay sonra “Sığınmacıların en büyük sorunu vatandaşlık alamamaları” diyen bir CHP ile karşı karşıyayız. Mavi Vatan’a “Yayılmacılık” diyen, “Maalesef Türkiye Azerbaycan’a yardım ediyor” diyen bir CHP’yi canlı yayında izliyoruz.

İster konjonktürel, ister gerçekten artık böyle düşündükleri için olsun AKP, HDPKK ile mesafeyi açmış üstelik MİT yaptığı operasyonlarla PKK’nın ele başlarını tek tek öldürürken ve millet bunu görürken siz hala “Demirtaş neden içeride?” diye soruyorsanız inanın bugünün Türkiye sosyolojisinde iktidar olma şansınız yoktur.

Dün AKP’nin yaptıkları bugün sizin yaptıklarınızı ve yarın yapmak istediklerinizi aklamaz.

Umarız ki Atatürk’ün kurduğu CHP, siyasi cinayetler işlemekten vazgeçer ve özüne döner.