Türk Devletleri Teşkilatı ve İpek Yolu

featured

Nejat Eslen yazdı…

Bütün uluslararası siyasi meseleler coğrafya denilen mekan ile ilgilidir.

Atatürk bu nedenle, ‘’Ben siyasi meseleleri de askeri vaziyetlerde olduğu gibi harita üzerinde mütalaa ederim’’ demiştir.

Jeopolitik (ceopolitika), coğrafya denilen mekan ile ilgilidir ve coğrafya denilen mekan üzerinde ‘’geniş’’ düşünmeyi gerektirir.

Jeopolitik, güvenlik ve refah hedeflerini gerçekleştirmek amacı ile coğrafya denilen mekanı güce dönüştürür, avantajlı coğrafi dengeler için vizyon geliştirir.

Strateji, mevcut durum ile arzu edilen gelecek arasındaki köprüleri kurar.

Strateji, büyük hedefler için ‘’ büyük’’ düşünme sanatıdır.

Strateji, neyin, ne ile, nasıl elde edileceğini kararlaştırır.

Jeostrateji ise ‘’geniş’’ düşünen jeopolitik ile ‘’büyük’’ düşünen strateji arasındaki arakesiti oluşturur. Jeostrateji, büyük hedefler için coğrafya denilen mekanda, jeopolitik vizyonu stratejik hamlelere dönüştürür.

Afro-Avrasya coğrafyasının (Dünya Adası’nın) merkezinde konuşlanmış olan Türkiye’nin bu konumunu güce dönüştürme, Kuzey, Güney, Batı veya Doğu istikametlerinde (eksenlerinde) jeostratejik açılımlar (hamleler) yapabilme imkanı vardır.

Burada mesele en doğru ve avantajlı ekseni seçebilme meselesidir.

Gelişmekte olan küresel jeopolitik ortam da dikkate alındığında, Türkiye için en doğru, en avantajlı jeostratejik ekseninin Doğu, Ankara-Bakü-Taşkent ekseni olduğunu ifade etmek gerekir.

Doğu ekseni hem Türkiye’yi Türk dünyası ile buluşturmakta hem de yükselen Asya ile irtibatını kolaylaştırmaktadır.

Çin’in Kuşak Yol İnisiyatifi içinde yer alan Orta Kuşak, Doğu Türkistan’dan başlamakta, Türkistan üzerinden Güney Kafkasya’ya ve Anadolu’ya ulaşmakta, Çin’i Avrupa’ya, Akdeniz’e ve Ortadoğu’ya bağlamaktadır.

Bu durum Türkiye’ye, Türk Devletleri Teşkilatı içinde Çin ile işbirliği yaparak küresel jeostratejik hamle imkanı sunmaktadır.

Veya Türkiye, Türk Devletleri Teşkilatı içinde jeopolitik vizyon geliştirerek yeni bir Türk İpek Yolu gerçekleştirebilir.

Bu yeni Türk İpek Yolu, Türkiye’nin Doğu ekseninde Türk dünyası ile buluşarak genişlemesini sağlayabileceği gibi Türk Devletleri Teşkilatı üyesi Türk devletlerinin, Türkiye üzerinden Avrupa’ya, Akdeniz’e, Karadeniz’e, Ortadoğu’ya açılmasını da sağlayabilir.

Güney Kafkasya haritası, Türkiye’nin Türk dünyası ile irtibatını kesmek için çizilmiştir.

Başarılı Karabağ savaşından sonra açılması gündeme gelen Zengezer koridorunun, Türkiye’nin Doğu eksen jeostratejisi içinde önemli bir yeri vardır ve Türk İpek Yolu’nun gerçekleştirilmesini kolaylaştıracaktır.

Türkiye, Doğu ekseni jeostratejisi içinde Azerbaycan ile bütünleşmeye ve Türkistan coğrafyasında, coğrafi konumu, nüfusu ve potansiyeli ile ağırlık merkezini oluşturan Özbekistan’a öncelik vermelidir.

SON SÖZ:

Hangi seçenek tercih edilirse edilsin, Türkiye, Türk devletleri Teşkilatı’nın güçlenmesine, Avrasya kıtasının önemli bir jeopolitik güç merkezine dönüşmesine önderlik etmelidir.

Türk Devletleri Teşkilatı ve İpek Yolu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 11 ay önce

  paşam, işte 21. yüzyıl şimdi tam anlamıyla başladı.. türkiye bugüne kadar uyumadı, konjonktür müsait oldukça ilmek ilmek işledi.. nihayet kurudu türk devletler birliği ancak bu başlangıç.. onu çok ilerilere götürmemiz lazım. dili , dini, parası bir hale getirmemiz gerekiyor. bu bir süreç. amaç da o zaten.
  selamlar.

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  komutanım, sizin de belirttiğiniz gibi, bu yazınızda yazdıklarınız, Türkiye’yi yönetenlerin ve Türk Devleti’nin Atlantik’çilik gözlüklerini atmakla mümkün olacaktır.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!