Ukrayna’nın İsrail kartı

featured

Barış Adıbelli yazdı…

Ukrayna gerginliği sürerken dünyanın dört bir yanından ülkeler de desteklerini bir bir açıklıyor. Örneğin Japonya sıkı bir Ukrayna destekçisi iken Çin ise geçtiğimiz hafta Ukrayna konusunda Rusya’nın yanında durduğunu açıkladı. Rusya-Ukrayna gerginliğinin oluşturduğu denklemde öyle bir ülke var ki aslında diğer tüm ülkelerden Ukrayna’ya daha yakın. Bu ülke İsrail’dir. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Yahudi kökenli bir politikacı olması ve hatırı sayılır bir Yahudi nüfusunun Ukrayna’da ve Ukrayna kökenli Yahudilerin de İsrail’de yaşadığı düşünüldüğünde İsrail’in Ukrayna’dan çok da uzak olmadığı görülür.

Öyle ki Zelenskiy Cumhurbaşkanlığı görevine seçildiğinde İsrail’de adeta bayram havası yaşanmıştı. Gerçi Zelenskiy ilk Yahudi kökenli politikacı değildir. Daha önce görev yapan iki Ukrayna başbakanı da Yahudi kökenlidir. Bu arada, İsrail’in ikinci Cumhurbaşkanı Yitzhak Ben-Zvi, İsrail eski Başbakanı Levi Eshkol, İsrail’in dördüncü Cumhurbaşkanı Ephraim Katzir, İsrail eski Başbakanı Moshe Sharett ve nihayet İsrail’in meşhur Başbakanı Golda Meir, İsrail’e yerleşmiş Ukrayna kökenli Yahudi politikacılardır. Bunun yanında, İsrail’de daha alt düzeyde Ukrayna kökenli politikacı, yazar, devlet adamı, asker ve akademisyen de bulunmaktadır.

Dolaysıyla, ABD’nin Ukrayna’yı herşeye rağmen kaderine terk etmeyecek olmasının arkasında da dünya Yahudileri olduğu kadar ABD’deki Yahudi lobisi ve İsrail’in büyük katkısı var. Öyle ki, bir keresinde Nisan 2007’de şimdiki Başkan Biden, “Ben bir Siyonistim. Siyonist olmak için Yahudi olmanıza gerek yok, İsrail’i sevdiğimi herkes biliyor” şeklindeki açıklaması da bu etkiyi göstermesi açısından önemlidir.

İsrail’in Ukrayna nezdinde bir etkisi olduğu kadar Rusya ve Putin nezdinde de bir etkisi var. Rusya, 2017’de sürpriz bir şekilde “Batı Kudüs’ün” İsrail’in başkenti olarak tanıması ve Putin ile Zelenskiy’nin ilk temasına da Netanyahu’nun aracılık ettiği rivayetleri bu etkiyi göstermektedir. Bu etki nedeniyledir ki, Ekim 2021’de İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Putin ile görüşmesinde Kudüs’te bir Rusya-Ukrayna zirvesi teklif etmiştir. Aslında bu teklif 2020’de Netanyahu döneminde Ukrayna tarafından gündeme getirilmiş; ancak Netanyahu eğer her iki taraf da bu görüşmeyi isterse böyle bir zirvenin olabileceğini söylemişti; ancak böyle bir zirve hiçbir zaman gerçekleşmedi. Tüm bu girişimlere rağmen İsrail, Rusya’yı da kızdırmak istememektedir. Örneğin, Ukrayna lideri Zelenskiy, 2021’de İsrail Başbakanı Bennett’i Rusya’nın Kırım’ı ilhakına dikkat çeken bir foruma davet etti fakat Bennett katılmadı.

Bugünlerde Zelenskiy’nin İsrail’i ziyareti gündemde. Rus basınına göre Ukrayna, hava savunma ve siber güvenliğini güçlendirme konusunda destek talebiyle İsrail’e başvurdu. Ayrıca, Ukrayna, İsrail’in hava savunma sistemi olan Demir Kubbe sistemini satın almak istiyor. ABD, bu konuda Ukrayna’yı desteklese de İsrail, Rusya ile olan ilişkilerine zarar geleceğinden dolayı satışa olumlu bakmıyor.

Sonuç olarak, İsrail, her ne kadar Ukrayna’ya karşı bir sempatisi ve bağı olsa da ABD ve Rusya gibi iki büyük gücün arasındaki bir çatışmaya karışmak istemiyor. Olanı biteni izlemekle ve dinlemekle yetiniyor. Bu arada, İsrail, sessiz sedasız olası bir işgale karşı Ukrayna’daki Yahudilerin tahliye planını hazırlamaya başladı bile…

Ukrayna’nın İsrail kartı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 8 ay önce

  İsrail’in yine bize yanlaması ve Alçı adlı gazetecinin Kuzey İrlanda toplumunun başardığı çatışmasızlık hali kıymetli dersler barındırıyor. gibi ihanet süreci benzeri laflar etmesi bununla paralel düşünülebilir mi? Barış hocam.

 2. 8 ay önce

  Dünyadaki tüm çalışmaların kökeni siyonistler dir Dolayısıyla siyonizmi anlamadan dünyayı anlayamazsın Barış Hocama çok teşekkür ederim

 3. 8 ay önce

  Pisliğin kök sebebi siyonizm denen beladır.Siyonizm belasını bilmeden,dün siyonist bugün siyonist evanjelist katil ve hırsız sürüsünün nerede nasıl hastalık yaydığını anlayamazsın!

 4. 8 ay önce

  şimdilerde yalçın küçük hocayı okumanın tam zamanı

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!