Yıl 2009, Yer Jandarma Karargâhı, çalan telefon… Ve ‘Peki N.A ne yapsın?’

featured

Haklı olarak yatıyoruz kalkıyoruz koronavirüs. Şu an evde hapis hayatı yaşıyoruz. Allah’tan ailemiz yanımızda, telefon, internet her şey tamam. Bol kitap okuyoruz. Yine de sıkılıyor insan. Ee ne yapalım, yazmaya devam.

Uzunca bir süredir yazacağım bir konuydu, yazamamıştım. Bu vesile onu da sizinle paylaşayım.

Yıl 2009. Aylardan sanırım Ekim. O dönem Jandarma Genel Komutanlığında görevliyim. Ergenekon kumpası bütün haşmetiyle sürüyor.

Bu süreçte; FETÖ’nün öncülüğünde, liboş tayfanın büyük katkıları ve hükümetin siyasi desteğiyle, TSK’ya karşı korkunç bir psikolojik harp faaliyeti sürdürülüyor. Sonrasında hepsinin Fetullahçı örgüt tarafından işletildiği anlaşılacak olan internet sitelerinden TSK personeline özellikle bel altı saldırılar devam ediyor…

Belli ki TSK içerisinden “birileri” bu sitelere bilgi sızdırıyor… O zamanlar, “birilerini” tahmin ediyor ama somutlaştıramıyoruz…

ÇALAN TELEFON VE…

İşte o günlerde telefonum çaldı. Arayan, karşı köylüm, benden oldukça kıdemli ve yeni emekli olmuş bir albaydı.

Telefonda, “Tanıdığı bir arkadaşının kendisini aradığını, halen Jandarma Okullar Komutanlığında öğrenim gören bir uzman çavuş öğrencinin çok önemli bir konuda bilgi vermek istediğini, ancak korktuğunu, yardımcı olunup olunamayacağını sorduğunu” ifade ederek, “benim de aklıma sen geldin” dedi.

Görevimin cari istihbarat ile ilgisi yoktu. Ama çocuk korktuğuna göre herhangi bir görevliyle görüşmezdi. Ben de “En iyisi siz konuşun, notlar alın, ben onu bilgi notu yapar, arz ederim” dedim.

Öyle yaptık. Birkaç gün sonra emekli albayım yanıma geldi, çocukla görüştüğünü ifade ederek, aldığı notları benimle paylaştı. Aldığı notlar yani öğrencinin anlattıkları o zaman için şok ediciydi. O zaman için öğrencinin adını bilmiyordum. Korktuğu için adının bilinmesini istememiş.

Notlarda, o zamanki ismiyle “cemaat”ten bahsediliyordu. Çok somut şeyler anlatıyordu bu 17 yaşındaki genç.

Konya’nın Akşehir İlçesinde ‘cemaate’ ait bir eve gittiğini, orada yoğun biçimde ders çalıştırıldığını, zaten kendisinin de başlangıçta ders çalışmak amacıyla arkadaşlarının tavsiyesiyle o evlere gitmeye başladığını, ilerleyen aşamada askeri okul sınavlarına girmeleri için ikna edildiklerini, sınava girdiklerinde soruların hemen hemen hepsinin evde çalıştıkları yerlerden çıktığını, bu sebeple de yüksek puanlar aldıklarını, sonraki süreçte mülakatta nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili uygulamalı çalışmalar yaptıklarını, sonuç olarak da ‘cemaat’ evinde birlikte ders çalışanların hepsinin Jandarma uzman çavuş öğrencisi olmaya hak kazandıklarını” ifade ediyordu.

Anımsadığım kadarıyla söz konusu eve gidip, askeri öğrenci olan 10 kişinin adı yazıyordu notta.

‘HEPİMİZE İŞLEM YAPILSIN’

Bunları anlatma gerekçesini de şöyle ifade etmiş; “Okulu kazandıktan kısa bir süre sonra ilçeden ‘Abi’ geldi. O hafta sonu buluştuk. Durumumuzu sordu. Sonra da her 15 günde bir geleceğini ve kendilerinden bilgi isteyeceğini söyledi. Sonrasında her 15 günde bir aksatmadan geldi.

Bu gelişler başlayıncaya kadar her şeyi normal görüyordum. Ancak ‘Abi’ bizden askeri bilgiler istemeye başladı. Komutanların durumlarını, olanı biteni ne varsa bildireceksiniz diyordu. Açıkça bizden askeri okulla ilgili istihbarat toplamamızı istiyordu.

Anladım ki bunlar resmen gizli bir örgüt. Devlete sızıp bilgi almaya, sonrasında da ele geçirmeye çalışıyorlar. Bunlar iyi niyetli değil. Ben devletimizi, komutanlarımızı ikaz etmek istiyorum. Anladığım kadarıyla bizden başka da çok sayıda bu örgütün kontrolünde öğrenci var. Ancak ben sadece aynı evden geldiklerimi tanıyorum.

Devlet ve askeriye tehlikede. Beni öğrenirlerse başıma kötü şeyler gelebilir. İşlem yapılacaksa hepimize yapılsın! Bunlardan kurtulmak istiyorum.”

Düşünün, yıl 2009. Devletin içinde çok az kişi o zamanki adıyla “cemaat” tehlikesini somutlaştırabiliyor. Siyasi iktidar onları “alnı secdeye değen çocuklar” görüyor, devlet içinde istediklerini yapıyorlar. Ergenekon’da yaptıkları kumpaslar o kadar açık ki. Buna rağmen inanılmaz bir algı operasyonuyla kamuoyunu manipüle edebiliyorlar.

Güçlerinin zirvesindeler…

Ve 17 yaşındaki bir genç, “Bunlar devleti ele geçirmeye çalışan gizli örgüt, tedbir alın!” diyor. Ne büyük öngörü, cesaret, feraset!

Neyse, ben notları düzenleyip bilgi notuna çevirdim ve amirim olan İstihbarat Başkanına arz ettim. Konuyu sonra kurmay başkanına, müteakiben de Jandarma Genel Komutanımıza arz ettik.

Dönemin Jandarma Genel Komutanı, kurmay başkanına dönerek; “Anlaşılıyor ki birileri soruları alıyor. Buna hemen tedbir alın. Bu ifadenin diğer gereklerini de yerine getirin” minvalinde şeyler söyledi.

SONRASINDA NE OLDU?

Benim görevim bitmişti. Resmi görevim olmasa da bana gelen bir bilgiyi ilgililerine arz etmiştim. Ben kendi işlerime yoğunlaştım. Sonrasında ne olduğunu haliyle bilmiyorum.

Bildiğim tek şey bu olaydan 3,5 ay sonra Balyoz kumpası kapsamında tutuklanmam oldu.

Sonraki süreç kamuoyunun malumu. Yaklaşık 4 yıllık cezaevi sürecinden sonra 2014 Haziran’ında tahliye, 2015’te ise beraat ettim.

Yaşadıklarımızın yoğunluğundan bu olayı unutmuş gitmiştim. Ta ki 15 Temmuz sonrası aldığım bir telefona kadar…

Arayan, yukarıda bahsi geçen 2009’daki emekli albaydı. Hoş beşten sonra “2009 yılında söylediklerini not alarak sana getirdiğim çocuk vardı ya, onu FETÖ’den tutuklamışlar” dedi.

Hemen hatırladım. Demek o zaman hiçbir şey yapılmamıştı. Çocuk da bunlara boyun eğmiş, yoluna devam etmiş diye düşündüm.

Yazık olmuş, ne yapabilirim?” diye sordum. “Gerekirse ifade verir misin?” dedi. “Elbette” dedim, “2009 yılında bize ifade ettiklerini aynen söylerim.”

KÖY OKULUNDAKİ ‘ABİ’

Hala tanımıyordum onu. Ama olsundu. Doğrunun yanında olmak karakterimizin ve vicdanımızın gereğiydi.

Dava Kocaeli’ndeydi. Savcı mütalaasını bile vermişti. İstediği örgüt üyeliğinden ceza idi. Aile canhıraş biçimde sözünü ettiğim albayıma, o da bana ulaşmıştı.

2019’un yani geçen yılın Kasım ayında kalktık Kocaeli’ne gittik. 2009’da tanımadığım, ismini dahi bilmediğim, ancak devletin koca koca makamlarını işgal edip bu büyük tehlikeyi görmeyenlere inat, kendini feda edercesine ta 17 yaşında bizi ikaz eden ve artık astsubay olan N.A’yı orada yani 10 yıl sonra tanıdım.

Ayaküstü konuştuk. 2009 sonrasında neler yaşadığını sordum. “Hiçbir şey olmadı, ne soruşturma, ne başka bir şey. Ama ben bunlardan hep kaçmaya çalıştım” dedi.

Siirt’e tayin olmuş. Katıldığının haftası santralden aranmış. Telefondaki ses oldukça üst perdeden Siirt’te kendisinden sorumlu “Abi” olduğunu, bundan sonra belirli periyodlarla buluşacaklarını söylemiş. Bakın ondan sonra neler yaşamış? Tam ibretlik!

Bir türlü kurtulamıyordum. Ne yapacağımı bilemiyordum. Kurtulmak için, hatta kendimi de attırmak pahasına dolaylı da olsa size ulaşmıştım. Ama hiçbir şey değişmemişti. Şimdi elimde tüfek, belimde tabanca vardı ama o kadar çaresizdim ki.

Yine de o “Abi” ile hiç buluşmadım. Devamlı “operasyondayım, dışarı çıkmamıza izin verilmiyor” vb diye mazeret sundum. Bir süre sonra da telefonlarına cevap vermemeye başladım. Cevap vermeme olayından kısa bir süre sonra büyükçe bir köy karakoluna tayinim çıktı. Sürpriz olmuştu. Çünkü tayin dönemi filan değildi. Gittiğim köyde okul da bulunuyordu.

Katıldıktan kısa bir süre sonra Cuma namazına gitmek için sivil giyinip karakoldan çıktım. Biraz gitmiştim ki kolumdan bir sivil tuttu. Ne oluyor demeye kalmadı, ben Siirt’te senden sorumlu ‘Abin’ dedi. ‘Sana kaç kere ulaşmaya çalıştım. Belli ki kaçıyorsun. Ulaşamayınca işte böyle yakınıma getirdim seni’ deyiverdi. Köydeki okulda öğretmenmiş! Düşünün adamlar yukarıdan işi bağlıyorlarmış. Örgütün gücünü bir kez daha anladım.”

İşte böyle! Bu tayinleri yapanlar incelendi mi, ortaya çıkartıldı mı bilmiyorum, yapıldığını da zannetmiyorum, ama yapılmalı ki örgüt sızdığı kılcal damarlardan atılsın değil mi!

Neyse, biz Kocaeli’ndeki mahkemeye dönelim.,

ASIL SUÇLU YA DA SUÇLULAR KİM?

Tanıklığımız kabul edildi. Önce birlikte gittiğimiz albayım ifade verdi. Sonra da ben. 2009’da yaşananları anlattım.

Savcının bir sorusu üzerine de; “Bakın Sayın Savcım, Sayın Heyet. Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Bu örgütün ne melun bir yapı olduğunu çoğunluk 15 Temmuz 2016’dan sonra gördü.

Öncesinde, özellikle 12 Eylül’den beri hemen hemen tüm siyasi aktörlerin desteğini almış; vatandaşın bir kısmının himmet, bir kısmının kestiği kurbanın derisini verdiği; kiminin çocuğunu okuluna, kiminin dershanesine gönderdiği; bütün sosyal katmanların hatta dine mesafeli olan yapıların bile kamuoyundaki algı nedeniyle ‘namazında niyazında, dünyaya Türkçe öğreten, eğitime katkı veren, pürü pak insanlar’ olarak gördüğü bir yapıdan bahsediyoruz.

Hal böyleyken kendisini burada tanıdığım N.A. bu yapının gizlilik içinde hareket ederek, devleti ele geçirmek üzere sıkı bir şekilde örgütlendiğini görmüş, risk alarak güvendiği birilerine bilgi vermiştir. Ve bu bilgiler, olabilecek en yüksek makama, yani rütbesi orgeneral olan Jandarma Genel Komutanına kadar iletilmiştir. Dikkatinizi çekerim yıl 2009’dur.

N.A, bu yapının melanetini ortaya koymak için ta 17 yaşında adeta çırpınmıştır. Bu çırpınma karşısında, devletin koca koca makamlarını işgal edenler ne yapmıştır? Kocaman bir hiç!

Sorayım size N.A’nın yerinde siz olsanız ne yapardınız?

Suçlu arıyorsanız, bu N.A olamaz! Suçlu bunca bilgiye rağmen, bu örgütle mücadeleyi savsaklayanlardır. Devletin kılcal damarlarına girmiş, devletin gücünü kullanan, bütün kesimlerden destek alan bu yapının geçmişten bugüne önünü açanlardır suçlu!

N.A’yı bırakın suçlamayı, devlet övünç madalyası verilmeli, heykeli dikilmelidir!”

Böyle bitirdim konuşmamı. Derin bir sükût kapladı mahkeme salonunu. Kısa bir süre sonra çıkabileceğimi söylediler.

SONRASI MI?

Sayın Savcının bizi dinledikten sonra mütalaasını değiştirdiğini ve N.A ile ilgili beraat istediğini duydum. Umarım mahkemede bu talebe uyar ve bir masum haksız yere ceza almamış olur.

Bu benim tanık olduğum, sadece bir olay.

Peki, bütün yetkililere ve topluma sormak istiyorum. Kaç N.A gibi bu melanet örgütten kurtulmak için çırpınan ama kurtulamayan çocuğumuz, gencimiz vardır sizce?

Fetullahçı örgütle yediği içtiği ayrı gitmeyenler elini kolunu sallayıp gezerken, N.A gibi bizim ihmallerimiz nedeniyle bu melanet örgütün kucağına düşmüş ama kurtulmak için çırpınan çok sayıda çocuğumuz olduğunu düşünüyorum. Onları kurtaralım. Bunun için kapsamlı projeler hazırlayalım.

Bu devlet olmanın da insanlığımızın da vatanseverliğimizin de bir gereğidir. Var mısınız?

Yıl 2009, Yer Jandarma Karargâhı, çalan telefon… Ve ‘Peki N.A ne yapsın?’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 sene önce

  Cok guzel bir davranis sergilemissiniz..Yureginize alicenapliginiza saglik…Ta 86 ya kadar geri gidilirse, Evren CB idi. Ondan sonra gelen tum komutanliklar devletin ust duzey yoneticileri ve siyasetciler 2002 lere kadar neredeydi? o ove ove bitiremedigimiz anli sanli Ataturkcu ve hatta siyaseti bile dizayn edebilme gucleri olan her yere hot zot diyen komutanlar? Sadece askeriye degil devletin tum kritik yerlerine adam sokmuslar, neredeyse kendilerine basbakan arar hale gelmisler 2002 yilinda, daha RTE yokken…..Velhasil RTE basbakan olarak devlete ilk adimini attiginda, bir nevi devlete daha once yerlesmis olan fetoculer devletimize hosgeldin demislerdir….Buralar bizden sorulur demislerdir.Tum carklarda aktif gorev de almislardir…Bu dahi tum Turkiye’nin utanmasi icin yeter de artar bile….Fakat, RTE 2009 lu yillardan itibaren kapali olarak, 2014 ten itaibaren acik olarak bu devasa gucle siyasi risk alarak savas ilan etmis ve 2016 itibariyle yaklasik 40 yillik orgutu 4/5 yil icinde tarihe gommustur..Kendisine hala dolayli dolaysiz basfetocu diyenlere karsi diyecegim tek sey, ilk doneminde etrafi sarildigi icin yanlis bilgilerle gercekten kandirildigi, ikinci donemin basindan itibaren farkina varip bunlarla once gizliden mucadeleye basladigi, akillica taktiklerle bunlari nihayetinde tasfiye ettigidir..Kendisine gelene kadar tum siyasilerin tum komutanliklarin kandirilmasi normal, RTE nin sadece ilk doneminde hemde acemi zamaninda kandirilmasi anormal ve kabul edilemez oyle mi? Kendisine basfetocu diyenler kendileri temizleseymis zamaninda madem..Tek bildikleri gel bitsin bu hasret demismis..Eger gelseydi feto o zamanlarda, direk kodese tikilacakti..Cunku mit e yapilan saldiridan sonra soylenmistir o sozler…Feto yutmadi tabii bu numarayi ve gelmedi..
  Bu yazida gecen Komutanlar hem de 2009 larda mucadele etmeyip kulaginin uzerine yatmayi tercih eden guruhun binde biri bile degiller..Tum Turkiye kurumlariyla ve milletinin buyuk kismiyla hata yapmistir ve bunlar tarafindan kandirilmistir..Asla kandirilmayanlar ve semtinden bile gecmeyenlerin hepsine helal olsun.Onlar ruzgara karsi duranlardir..Ruzgar onlardan yanaydi o zamanlar…Onemli olan uzum yemekse ben bagci dovmenin derdinde degilim.Bana ne bagcidan..Birisi gider oburu gelir….Bunu kim temizlememis, kim temizlemis ona bakarim…Algi yapilip duruluyor, gina geldi ayni seyleri duymaktan.. Bu saatten sonra bari bu mucadelede devletin yaninda olunmasi yeter de artar bile..Siyaset sonra gelsin..Baksaniza birileri khk lar esas darbedir ve kanunsuzdur diyerek herseyi geri sardirmayi dusunurken…
  Sayin yazar sozlerim sizin icin degil, elini yillarca tasin altina koymayanlar icindi…..Sizin elinizi ezmeye bile kalktilar zaten..Ama kaya gibi geri geldiniz cok sukur..Saygilarimla.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Komutanım, helal olsun, erinmemiş, üşenmemiş, sallamamış ve gidip ifade vermişsiniz, sahip çıkmışsınız. O emekli albaya da helal olsun, bir deniz yıldızı, bir deniz yıldızı, gitmeseydiniz zaten kendinizle imtihanınız başlardı, ben ruh halinizi anlayabiliyorum. Doğruluğun sorumluluğu vardır lakin gücü, huzuru vazgeçilmezdir.
  Mücadele için kanun, yönetmelik, yönerge, teşkilat gerekiyor, yoksa çok basit, bir ekip kurulsa, bilgisayarın başına oturup özlük hakları bir analiz edilse, bir iki ifade, bir iki itiraf, her şey kabak gibi ortada, siyaset bu düzenlemelerden kaçındı, KHK larla acil adımları atıp geri kalanı idareye ihale etmeyi tercih etti, idare de işte herkes ayrı telden takılıyor, genelde mümkün olduğu kadar sorumluluk altına girmeyecek adımlarla, bazıları da tam tersi yaş kuru doğrayıp geçiyor.
  Her olay kendine münhasır, her insan bir dünya, hepsi ayrı değerlendirilmeli, hem acımasız, hem affedici olabilmeli, hem silebilmeli hem de kazanma şansını vermeyi tercih edebilmeli kurulursa mücadele yapısı, ki hiç sanmıyorum. Bu FETÖ belası, en alt tabanda garibanların üzerine kurulmuş bir ponzi gibi, borçlandıran, her gün ‘Diyetini öde, diyetini öde!’ baskısıyla kafaya çakılarak yaratılan bir saadet zinciri gibi, pratikte gücünü sosyal ağ/yardımlaşma yapısından sağlıyor. Neyse uzatmadan biliyorsunuzdur, İstanbul’da bir kurmay albayı tutukluyorlar 15 Temmuz sonrası has FETÖ, tutuklusunuz diyor polis savcı her kimse, diyor ki, ”Oh be asıl şimdi özgür kaldım.” Saygılar

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Belki yeri değil ama o kadar görev yaptığınız Jandarma Genel Komutanlığında o dönemde okulda okuyan jandarma uzman çavuş diye bir rutbenin olmadığını hele ki uzman çavuş diye bir rutbenin hiç olmadığını o okulda okuyanlarin Uzman Jandarma adayı olduklarını ve Uzman Jandarma okulunda okuduklarını biliyorsunuz mutlaka da burada da belirtseydiniz adeta üvey evlat muamelesi gören uzman jandarma rütbesini de bilmeyenlere hatırlatmış olurdunuz. Saygılarımla…

  Cevapla
 4. Allah yolunuzu açık etsin. Tebrik ederim.

  Cevapla
 5. Ben yazınızdan daha beter olanını söyleyeyim… “”OHAL KHKLARI İLE TESCİLLİ VE TASFİYE EDİLMİŞ 3 EMNİYET MÜDÜRÜ VE BU SÖZDE MÜDÜRLERİN GÖREVLERİNİ NASIL VE NE ŞEKİLDE KÖTÜYE KULLANMIŞ OLDUKLARININ TEK TEK BELGELERİNİ ADLİ VE İDARİ BAZI MERCİLERE SUNDUM… BU HUSUSLAR TEK KELİME İLE DİKKATE DAHİ ALINMADAN BANA İFTİRADAN CEZA VERİLDİ VE “”TEMMUZ 2019″” DA POLİSLİKTEN İHRAÇ EDİLDİM!!! BU YAZDIKLARIMIN HEPSİDE BELGELERLE SABİT.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Sayın Önsel bileğinize, yüreğinize sağlık. Sizler gibi kıymetli komutanlar oldukça bu ülke batmaz, sıkıntıları hep beraber aşacağız. Üzerimize düşen her türlü görevi gocunmadan, sıkılmadan yapacağız. Sevgi ve saygılar sunuyorum.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Yil 2008 FETO ye dair bircok bilgiyi MIT tarafindan gorusmek icin gonderilen donemin MIT Diyarbakir Bolge basknliginda gorevli personele ilettigim halde gram zerre birsey yapilmadi. Konu neydi? Daga gidecek genclerin bile cemaat evlerinden belirlenmesiydi…

  Cevapla
 8. Sevgili Mustafa, devleti yönetenlerin şimdi de adı farklı olan cemaatlere dayanarak gücünü korumaya çalıştığını üzülerek görüyoruz. İbret alınıp dini siyasete bulaştırmanın önü kesilmediği sürece maalesef sonuç aynı olacaktır. Bu, adına cemaat denilen organizasyonlar arasında sadece ton farkı vardır. Tümü Atatürk ilke ve inkılapları ile Cumhuriyet değerlerine düşman zehirli yapılardır. Din kisvesi altında devleti ele geçirerek Türkiye Cumhuriyeti’ni bir islam cemahirriyesi haline dönüştürmek için ellerinden geleni ardına koymamaktadırlar. Bu da bizlere Atatürk’ün tekke ve zaviyeleri kapatmak başta olnak üzere bu tür zararlı oluşumlar ile ilgili almış olduğu tedbirlerin ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir. Sevgiyle ve sağlıcakla kal…

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  O donem Jandarma Genel Komutani olan kisiyi gorevi ihmalden dava ettiniz mi? Etmediyseniz neyi bekliyorsunuz? Belki adam fetocu. Sizin raporu sumen alti etmistir.

  Cevapla
 10. 9 ay önce

  Sen Yapacağını yapmışın. Komutanım Devlet ne yapmış

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!